h i r d e t é s

Hosszú Katinkát is belekeverték az olimpai hidegháborúba

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Hosszú Katinkát is belekeverték az olimpai hidegháborúba

2016. augusztus 12. - 14:28
1 komment

Hidegháború az olimpián – egyre gyakrabban hangzik el a kifejezés az amerikai és az orosz médiában is az Oroszországra koncentráló doppingbotrány miatt - írja az Inforádió.

nytimes.com

A nyugati médiumok nem mulasztják el felhozni az ügyet és csalónak nevezni azokat az orosz sportolókat, akiket dopping miatt korábban már eltiltottak. Egy brit lap még Hosszú Katinkát is belekeverte az ügybe.

Amerikai és ausztrál úszók mutattak és szóltak be korábbi doppingbüntetésük miatt induló oroszoknak és kínaiaknak, a BBC pedig egyszerűen csalónak nevezett egy korábbi doppingügye után ezüstérmet nyert orosz kerékpárost.

A vádak nem újak, de az, hogy a versenyzők ilyen nyíltan és hevesen bírálják egymást már igen – idézi az NBC News David Wallechinsky olimpiai történészt.

Szerinte olyan súlyosak a vádak az oroszok ellen, hogy az különösen feltüzeli a „tiszta” sportolókat. „Az orosz kormány olyan korrupt, hogy a versenyzők azt mondják, most már elég”.

A főként nyugati kommentátorok és sportolók számára tehát nem elég a letöltött büntetés és nem jöhet rehabilitáció. Aki egyszer csalt, az örökre csaló marad. Ezt fogalmazta meg a további aranyakat gyűjtő sztárúszó, Michael Phelps, aki azt mondta: „vannak, akik több pozitív tesztet is produkáltak, de mégis visszaengedik őket a sportba. Ez nagyon dühít engem”.

Érdekes módon Steven Ungerleider sportpszichológus, az Amerikai Olimpiai Bizottság tanácsadója, önmérsékletre intette honfitársait: „Olimpiai család vagyunk, igaza van Phelpsnek hogy tiszta versenyt akar. De a döntéseket meghozták, innentől kezdve dolgozni kell, becsülettel és tisztelettel és nem leszólni másokat” - utalt arra, hogy a NOB mégsem sújtotta kollektív büntetéssel az orosz válogatottat, amelynek legtöbb tagja rajthoz állhat a játékokon.

Az orosz Nyezaviszimaja Gazeta is „hidegháborúról” és botrányos hangulatról ír az olimpia kapcsán, kiemelve a korábban kétszer eltiltott, de most mégis versenyzett Julija Jefimova és legyőzője Lilly King „bemutatós” vitáját. Jefimova – akiről a lap azt írja, hogy második vétsége az volt, hogy a megengedettnél alacsonyabb szintű meldoniumot mutattak ki nála – füttykoncert kíséretében állt a startkőre a 100-méteres döntőben. „Jefimova becsülettel tűr” – írja hazafiasan a lap, bár később könnyezve azt mondta: „a többi úszó a tévét nézi és mindent elhisz, amit lát ott. Átérezhetnék, mit élek át”. Jefimovát a játékoktól eltiltott sportminiszter, Vitalij Mutko és Dmitrij Medvegyev kormányfő is támogatásáról biztosította.

Vannak kommentátorok és lapok, amelyek pedig a „kelet-európai” mivolta miatt megkérdőjelezik Hosszú Katinka eredményeit. A Washington Post is bedobja a már szinte klisévé vált „felvont szemöldök” kifejezést Hosszúval kapcsolatban, a vádakat azonban inkább idézi. Például idézi a zimbabwei Kirty Coventryt, aki ugyan gratulált Hosszúnak, de azt mondta: „sajnos a McLaren doppingjelentés miatt, sokan ugyanúgy tekintenek a kelet-európai országokra, mint az oroszokra. Mindenki egy kicsit bizalmatlan mindenkivel szemben”.

 

Szerző: Szvetnik Endre / inforadio.hu

1 komment