h i r d e t é s

Hogyan vezess, ha porfelhőt látsz az autópályán?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Hogyan vezess, ha porfelhőt látsz az autópályán?

2023. március 15. - 06:49

Szinte elkerülhetetlennek tűnik a katasztrófa olyan esetben, mikor pár méterre csökken a látótávolság az autópályán, ahol a járművek 100-130 km/h-s sebességgel közlekednek. 

Összeroncsolódott gépjárművek az M1-es autópályánál Herceghalomnál, ahol öt kamion és 37 autó ütközött össze, mindkét irányban lezárták az autópályát 2023. március 11-én. A balesetben érintett öt kamion és 37 személygépkocsi közül 19 jármű kiégett, és összesen 26 ember sérült meg. Közülük hatan életveszélyesen, heten pedig súlyosan sérültek. - Forrás: MTI/Lakatos Péter

Mégis van helyes járművezetői viselkedés, amellyel a kockázatok, ha nem is nullázhatók, de mérsékelhetők, ahogy a sérülések is. - írja a Portfolio

Bár a vészhelyzetek pillanatok alatt alakulnak ki és dönteni is nagyon kevés időnk van, abban a helyzetben, amikor 100-200 méterről már lehet látni, hogy nagymértékben csökken a látótávolság folyamatos fékezéssel – amely semmiképpen sem vészfékezés – csökkenteni kell a sebességet a megengedett felére, harmadára.

EHHEZ SEGÍTSÉGÜL HÍVHATJUK A MOTORFÉKET IS, A HÁTUL HALADÓKNAK PEDIG VÉSZVILLOGÓVAL KELL JELEZNI, HOGY NAGYOBB LASSÍTÁSRA KÉSZÜLÜNK

– mondta Csörgő László vezetéstechnikai szakértő, a Driving Camp vezető trénere a Portfolio Checklist podcastjában. Hozzátette, hogy érdemes a ködlámpát is felkapcsolni.

A közlekedés egy csapatjáték. A vezetőknek – a bizalmi elv alapján is – feltételezniük kell, hogy a mögöttük haladó is úgy tesz ahogy ő, tehát lassít, növeli a követési távolságot és bekapcsolja a vészvillogót.

Megéri lemenni a leállósávba?

Azt, hogy félreálljunk a leállósávban, azt semmi szín alatt nem javasolnám

– mond a szakember.

Egyrészt az a műszaki hibás járművek részére fenntartott terület, ráadásul az aki nem figyel és nagy sebességgel érkezik, az pont ott próbálja meg elkerülni az ütközést és ha valaki ott áll, abból iszonyatos katasztrófa lesz.

Ha valaki tudja, hogy ilyen útviszonyokhoz közelít, akkor mindenképpen érdemes megállni egy korábbi parkolóban, benzinkútnál és várni 20-30 percet, amíg az idő kitisztul - hívta fel a figyelmet.

Itt az volt nagyon veszélyes, hogy az autópálya teljes szélességében le volt zárva a balesetezett járművekkel. Erre senki sem számít a pályán és sajnos a fedélzeti kamerás videókon is azt lehet látni, hogy a később érkező járművek nem nagyon csökkentették a sebességüket. Csörgő László szerint ők gyakorlatilag egy falba ütköztek.

Hol ránthatjuk el a kormányt?

Nagyon összetett kérdés a tréner szerint, hogy hol van szükség arra, hogy ne csak a becsapódási sebességet mérsékeljük, hanem esetleg félre is kormányozzuk az autót. Ehhez nagyon kell ismernünk a saját és az autónk képességeit. Hogy mennyire csúszik meg, milyen az a tehetetlenségi erő, amely rá hat.

Ha nem ismerjük ezeket a tényezőket, akkor lehet hogy nagyobb bajt csinálunk a kormány félrerántásával.

Azt már nem is kell mondani - folytatja - hogy ha valaki nem 130-cal hanem például 160-nal érkezik egy ilyen helyzethez, akkor mennyivel kisebb eséllyel lehet megúszni.

Ha bármilyen figyelmeztető jelzést látunk a mátrixtáblákon, például, hogy erős oldalszél várható, eső vagy lefagyás, akkor a sofőröknek ezt meg kell jegyezniük és nem csak a következő 2 kilométeren kell ennek megfelelően vezetni, hiszen az időjárás is folyamatosan változik - hangsúlyozza. (Portfolio)