h i r d e t é s

Hamarosan kezdetét veszi az e-kereskedelem legnagyobb eseménye

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Hamarosan kezdetét veszi az e-kereskedelem legnagyobb eseménye

2019. október 29. - 09:41

A magyar e-kereskedelmi szektor valóságos sikertörténetet ír az utóbbi években. A legnagyobb szereplők a piaci részesedésük növelésével vannak elfoglalva, miközben újonnan belépő versenyzők is igyekeznek megvetni a lábukat a hazai e-kereskedelmi mezőnyben.

A hazai szektor 18 százalékos körüli növekedése valóban figyelmet érdemel, de túlzás lenne azt állítani, hogy egyedülálló eredményről van szó. E-commerce menedzserek szerint a közép-kelet-európai régió országai jelentős mértékben közeledtek a kontinens vezető szereplői felé; ha bevételi volumenben nem is, az e-kereskedelmi kultúra fejlődésében mindenképpen jelentős felzárkózást történt. Emellett elmondható, hogy Európa teljesen szétszakadt; egyik oldalon állnak a legnagyobb szereplők, akik sok tízmilliós felhasználói bázissal és jelentős gazdasági potenciállal rendelkeznek (Egyesült Királyság, Franciaország, Németország), és vannak a többiek… A három legnagyobb szereplő teljesítményével sem a Benelux, sem a Skandináv államok, de Spanyolország és Olaszország sem képes felvenni a versenyt.

Részben ez a magyarázata, hogy az e-kereskedelmi gyakorlat más és más a különböző országokban, noha rengeteg olyan kezdeményezés és együttműködés születik, amely komoly hatást gyakorolhat akár a közép-kelet-európai országok e-piacaira is. A német Real.de, a francia CDiscount, az olasz ePrice és a román eMAG olyan platformot fejleszt, amely lehetővé teszi a kontinens e-kereskedelmének védelmét a világméretű amerikai és kínai óriásokkal szemben. Ráadásul a dolognak magyar vonatkozása is lehet, hiszen az Extreme Digital és a magyarországi eMAG összebútorozása új irányokat tesz elérhetővé a teljes szektor számára.

Mindeközben egyre nagyobb a nyüzsgés a közelgő Fekete Péntek és a karácsonyi időszak miatt. Az idei évet meghatározta a legnagyobb szereplők folyamatos versengése; az eMAG, az Extreme Digital, a MediaMarkt, az Alza, az Euronics és a többiek folyamatos akciót hirdettek annak érdekében, hogy minél nagyobb piaci részesedést legyenek képesek megszerezni. A legnagyobb szereplők a beszállítói és gyártó kapcsolataiknak köszönhetően olyan kedvezményeket képesek biztosítani a vásárlók számára, amikkel a kisebb konkurensek nem tudnak versenyre kelni. Ha mégis megteszik, jelentős problémákat kockáztatnak; amennyiben a kampányuk balul sül el, a profitráta romlása a szolgáltatásfejlesztés kárát jelentheti, így pedig hamar leszakadhatnak az egyébként is kiélezett versenyben.

A fekete péntek nevű leárazás cunami 2018-ban is nagyot szólt, ám a médiavisszhang kissé csendesebbnek tűnhetett. Ennek oka elsősorban abban keresendő, hogy egyre több webáruház többnapos, sőt havi akciókat hirdet, így az érdeklődés egyre inkább megoszlik. Hamarosan kiderül, milyen ajánlatokkal készülnek a legnagyobbak az idei évben.