h i r d e t é s

Geoffrey Hinton a sötét jövőtől tartva kilépett a Google-től 

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Geoffrey Hinton a sötét jövőtől tartva kilépett a Google-től 

2023. május 02. - 15:41

A mesterséges intelligencia egyik úttörője a veszélyekre figyelmeztet.

Geoffrey Hinton - © Linda Nylind / eyevine

A mesterséges intelligencia (AI) fejlesztői között az úttörők egyikeként tartja számon Geoffrey Hintont a digitális szakma. Több mint egy évtizeden át volt a Google munkatársa, de most otthagyja állását, hogy szabadon beszélhessen a digitális fejlődés és az AI jelentette veszélyekről.

Jelenleg nem okosabb nálunk a mesterséges intelligencia, de hamarosan az lesz, nyilatkozta a 75 éves szakember. A New York Timesnak beszélt először kilépéséről és annak okairól.

Nem véletlenül tett összehasonlítást az emberi és a mesterséges intelligencia között, hiszen a neurális hálózatok kialakítói a humán idegrendszer működését és mélytanulási képességét vették alapul. 

Egy laikus számára az első különbség, hogy ha van egy hasonló rendszerrel felépített emberi agy és egy gép, akkor a tanulásnak, gondolkodásnak, feladat- és problémamegoldásnak a versenye nem lehet egyenlő.

Az ember ugyanis fáradékony, illetve a központi idegrendszer fizikai adottságai egyben teljesítménykorlátot is jelentenek, míg egy gép a technológia fejlődésével bővíthető.

Geoffrey Hinton pontosan az egyenlőtlen versenyből eredő veszélyre figyelmeztet, miszerint eljöhet a mozirajongók által Terminátor-effektusnak nevezett pillanat, amikor a gép átveszi az irányítást az ember felett.

Egyelőre az ember fejleszti az eszközt, az ember bővíti egy masina kapacitását, de szakemberek szerint már nagyon közel kerültünk ahhoz a ponthoz, amikor a mesterséges intelligencia saját magát is képes lesz alakítani az ember kizárásával.

Dr. Hinton fejlesztőként bizonyára a kezdetektől tisztában lehetett a kívülállók számára is érthető lehetőséggel, de néhány évtizeddel ezelőtt inkább sci-finek számított a gépi észjárás önállósodása.

A tudós elképzelhetőnek tartja, hogy megvalósulhat a rémálom, amikor rossz cél érdekében vetik be emberek a mesterséges intelligenciát, illetve a gépi mechanizmus önállósodik ártó hatással, esetleg szándékkal rész vagy egész feladat keretében.

Az orosz elnököt példaként említi a BBC-nek nyilatkozva Hinton, amikor egy-egy rossz cél megvalósítását magyarázza.

Ahogy a történelemben az emberi agy képességeit számos önkényúr használta pusztításra, úgy lehet hamarosan képes a mesterséges intelligencia káros tevékenységre a világ, az ember vagy más gépi rendszerek ellen.

A neurális hálózatok fejlesztéséből induló első szisztémákhoz képest a mai mesterséges intelligencia sokkal fejlettebb. Emberek tízezreinek tudását képesek eltanulni rövid idő alatt. Így olyan mesterséges intelligenciaképződmények jönnek létre, amelyek okosabbakká válhatnak, mint bármelyik ember a Földön. 

Ez komoly kockázati tényezőt hordoz magában, például az esetleges megállíthatatlanságot. Ha képesek lesznek túljárni az ember szándékán, amikor valamilyen úton-módon lekapcsolna egy rendszert valaki... 

Filozofikus képzelgés?! Geoffrey Hinton szerint nem biztos, hogy sokáig. Közelebb került a távolinak hitt jövő.

Hozzá hasonlóan nyílt levélben követeli már több mint 30 ezer tiltakozó, főként szakember, hogy meg kell állítani a mesterséges intelligencia jelenlegi ütemű és korlátlan fejlesztését. Az aláírók között olyan ismert emberek is vannak, mint Elon Musk. A márciusban publikált követelést két hét alatt írták alá tízezrek. (Euronews)