h i r d e t é s

Fizetéshiány van itt, nem szakemberhiány

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Fizetéshiány van itt, nem szakemberhiány

2018. szeptember 02. - 09:46

Egy német kutatóintézet azt állítja, hogy négy főbb ágazatban nincs is lényeges munkaerő-hiány az országban, csak a fluktuáció magas. Az egészet csak a munkaadók híresztelik, hogy alacsonyabb béreket kelljen kínálniuk. Nem munkaerőből van hiány, hanem fizetési készségből. A bevándorlók pedig csak rontanak a helyzeten. - írja a Privátbankár

Forrás: DAS Jogvédelmi Biztosító Zrt.

Túlzottnak tartják a munkaadók panaszait a munkaerő-hiánnyal kapcsolatban Németországban a Hans-Böckler Alapítvány kutatóintézetének (WSI) közgazdászai – írja a Die Welt. Sőt, egyenesen “alibinek”, hideg kalkulációnak nevezik, és károsnak a nem túl képzett dolgozók bevándorlásának ösztönzését új jogszabályokkal.

A német gazdasági növekedés magas, az export virágzik, a vállalatok tele vannak megrendelésekkel. Ám ezeket állítólag egyre nehezebb kielégíteni, mert nincs elegendő szakember. Ezzel van tele a német sajtó jó ideje. (Részben emiatt odavándorolt több millió munkavállaló is a volt szocialista országokból – a szerk.)

A DIHK kereskedelmi és iparkamara által nemrég publikált adatok szerint minden második vállalkozás arról panaszkodik, hogy nem talál elegendő szakembert az üres állásokra. Így összesen már 1,6 millió szakembert keresnek Németországban, ami a gazdasági növekedésre is rossz hatással lehet.

Nem akarnak fizetni a vállalkozók

Az említett kutatóintézet tudósai azt írják, hogy a munkaadói állítások túlzóak és ellentmondásosak. Négy, alacsony képzettséget igénylő ágazatban, mint a vendéglátás, közúti áruszállítás, munkaerő-kölcsönzés és a biztonsági szolgáltatások, egyszerűen nagyon nagy a fluktuáció. Emiatt van mindig átmenetileg sok szabad állás, nem szakemberhiány miatt.

“A vállalkozók panaszai a szakemberhiányról annak a törekvésüknek a kifejezői, hogy a munkaerő-költségeket alacsonyan tartsák” – mondja a kutatók tanulmánya. (Német nyelven.) Sőt, kerek-perec azt mondják, hogy nem munkaerőből van hiány, hanem fizetési készségből.

Nem kell több olcsó dolgozó

Tovább menve azt is mondják, hogy egy olyan bevándorlás-politika, amely az amúgy is alacsony bérű gazdasági ágakat bérüktől megfosztott személyekkel látná el, gazdaságilag káros. Ráadásul csökkenti a társadalmi elfogadottságát a valóban kívánatos szakember-pótlásnak. Vagyis: az alacsony képzettségű munkákra nem kéne újabb bevándorlókat behozni.

(Ebbe a kategóriába elvileg sok magyar is beletartozhat, akik például a vendéglátásban vagy kiskereskedelemben, szállításban dolgoznak, de a személyek szabad mozgásáról szóló EU-szabályok miatt aligha rájuk gondoltak. Inkább az EU-n kívülről érkezőkről van itt szó – a szerk.)

Vannak, de elmennek

Amint a tanulmány ábráiból is kiderül, minél inkább alacsony képzettségű munkakörök vannak egy adott ágazatban, annál nagyobb a munkaerő-problémájuk. Másrészt minél nagyobb egy iparágban a fluktuáció, annál több ott a betöltetlen állás. Úgy tűnik, nem az a baj, hogy nincs elég ember, hanem az, hogy az alacsony bérű helyekről hamar odébbállnak.

Alacsony bér alacsony marad

Az is kiderül a kutatásból, hogy az említett négy alacsony bérű ágazatban (vendéglátás, közúti szállítás, biztonság, munkaerő-kölcsönzés) 2012 és 2017 között alig emelkedtek valamicskét a bérek. Ha igen, akkor is inkább a vezető, magasabb képzettséget igénylő állásoknál.

A tanulmány viszont egyetért a munkaadókkal abban, hogy egyes műszaki szakterületeken, az építőiparban, valamint az egészségüggyel és ápolással kapcsolatos szakmáknál valóban munkaerő-hiány van. Sőt, azt is aláírják, hogy a következő évtizedekben kívánatos a külföldi szakemberek bevándorlása.

Hatékonyságban lemaradnak

A bérek lenyomásának, például olcsó bevándorlókkal például olyan káros hatása is van, hogy a termelékenységet növelő, a munkaerőt kiváltó beruházások, számítógépesítés, automatizálás elmarad – írják. Az új technológiákat ugyanis csak akkor alkalmazzák a vállalkozók, ha az kifizetődő.

A kutatóintézet amellett van, hogy az EU-n kívülről jövő szakembereket az említett négyféle alacsony bérű ágazatba nem kéne beengedni. Le kéne venni ezeket a szektorokat arról a listáról, amely a külföldiek által is betölthető hiányszakmákat tartalmazza.

Zsarolható munkavállalók

Ügyelni kéne arra, hogy ilyen módon, “kék kártyával” valóban képzett bevándorlók érkezzenek, és a fizetésük ne lehessen túl alacsony. Csak megfelelő állásajánlatok esetén engedjék be őket. Jelenleg sok dolgozni jövő bevándorló könnyen munkanélkülivé lehet, és így a tanulmány megfogalmazásában “zsarolhatóvá válik”.

Ha ugyanis nem találnak munkát 12 hónapon belül, akkor el kell hagynia az országot, ezért bármilyen alacsony bérért hajlandóak elhelyezkedni. A munkavállalók egymás alá licitálnak – írják.

privatbankar.hu