h i r d e t é s

Fed-kamatemelés előtt: más ez a ciklus

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

Fed-kamatemelés előtt: más ez a ciklus

2015. december 09. - 14:36
0 komment

Soha nem látott mértékű és hosszúságú lazítás után, példátlan mélységből indulva emelhet ismét kamatot a Fed.

Hosszas hezitálást követően december 16-án jöhet az első lépés, rendkívül óvatos jegybanki jelzésekkel. A mostani ciklus alapesetben sokkal óvatosabbnak ígérkezik a korábbiaknál, a piacnak is bőven volt ideje felkészülni a szigorításra. Az infláció hirtelen "feltámadása" nagy meglepetés lenne, egy ilyen alternatív forgatókönyvre nincsenek felkészülve a piacok. A fejlődő régiókon belül Közép-Európa van legkevésbé kitéve a Fed kamatintézkedéseinek.

Látványosan hosszú vajúdás után a piaci várakozások alapján december 16-án kamatot emelhet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed. A kamatemelési ciklus elindulását 2014 tavasza óta lebegteti a testület, rendkívül hosszú felkészülési időt adva ezzel a piacoknak. Legutóbb szeptemberben áraztak a testülettől jövő jelzések alapján ilyen lépést a piacok – a döntés akkor nemzetközi aggodalmak miatt elmaradt. Ezúttal nehezebb komoly kifogást találni.

"Az amerikai gazdaság jelenlegi állapota nem indokolja az extrém laza monetáris környezet fenntartását, aminek nem kívánt mellékhatásai lehetnek" – mondta a Pioneer Alapkezelő mai sajtóbeszélgetésén Forián-Szabó Gergely befektetési igazgató. Az USA-ban jelenleg kisebb a munkanélküliség, mint a korábbi kamatemelési ciklusok megindulásakor, megkezdődött a bérek emelkedése, és növekedésnek indultak a lakásárak is. Ugyanakkor jelenleg nincs – és az alacsony nyersanyagárak, valamint az erős dollár miatt a közeljövőben várhatóan nem is lesz – olyan inflációs nyomás az amerikai gazdaságon, amilyen a korábbi kamatemelési ciklusoknál tapasztalható volt. Éppen ezért az a legvalószínűbb forgatókönyv pillanatnyilag, hogy emelés lesz ugyan, de a folytatást illetően nagyon óvatos ("galamblelkű") kommentárokra számíthatunk.

A piac által prognosztizált amerikai kamatemelési ciklus több okból eltérhet a korábbiaktól. A világgazdasági környezet rendkívül törékenynek mondható, a fejlett gazdaságok többségében a túlzottan alacsony infláció okoz fejfájást. Emiatt globális szinten még mindig laza, illetve lazuló monetáris kondíciókról lehet beszélni, a nagy jegybankok mérlegfőösszege továbbra is növekedést mutat. A Fed láthatóan tudatában van annak, hogy a globalizáció és a világ gazdasági növekedésének törékenysége miatt kamatpolitikája erőteljesebben hat más országokra, mint korábban. A fejlődő országokba irányuló tőkeáramlás az utóbbi tíz évben soha nem látott érzékenységgel reagált a fejlett országok –és azon belül is elsősorban az USA – kamatemelési ciklusaira, a kamatok változása erőteljes be-, illetve kiáramlási hullámokat indukált.

"Emellett a Fed döntéshozóinak a dollár erejére is tekintettel kell lenniük, hiszen a külkereskedelmi partnerekhez viszonyított felértékelődésnek komoly növekedési áldozata lehet" – hívta fel a figyelmet a Pioneer befektetési igazgatója. Miután a Fed a globális jegybankok között úttörő szerepet vállal a szigorítással, a tempós kamatemelés könnyen a dollár további erősödéséhez vezethetne. A fenti kockázatok miatt szinte biztosra vehető, hogy a mostani kamatemelési ciklus óvatosabb lesz a korábbiaknál.

"Érdekes helyzet, hogy a fejlődő országok összességében soha nem látott adósságokkal terhelve várják a Fed lépését" – mondta Forián-Szabó Gergely. A külföldi devizákban –főként dollárban – erősen eladósodott gazdaságok vannak legjobban kitéve a dollár kamatszint-emelkedésének. Közép-Európa országai a fejlődő régiók közül viszonylag stabil makrogazdasági és finanszírozási környezettel rendelkeznek, és itt az EKB lazább politikája dominálhat, így ez a térség a fejlődő régiók közül viszonylag jól vészelheti át a Fed esetleges szigorítását.

A tőkepiacok a korábbi tapasztalatok szerint vegyesen fogadják a kamatemelési ciklusokat. A részvénypiacok a gazdaság pörgését hűtő szándék ellenére több ízben szép emelkedést tudtak felmutatni. A kötvénypiacok azonban gyakran megsínylik a trendváltásokat, különösen ha a kamatemelési ciklus inflációs meglepetéssel párosul. A mostani ciklus azonban a korábbiaktól eltérő képet is mutathat. Az inflációs környezetben egyáltalán nem látszik még a globális fordulat, emiatt az amerikai kamatemelés hatásait akár huzamosabb ideig is ellensúlyozhatja a japán és az európai jegybankok lazító politikája. Ennek hatására a japán és európai hozamkörnyezet tartósan alacsonyabb lehet, mint a dollárkötvények hozamszintjei.

Meglepetések persze előfordulhatnak. "Gyökeresen más forgatókönyvet eredményezhet például az újabb és újabb mélypontokat tesztelő nyersanyagárak esetleges felpattanása, vagy a dollár gyengülése, ami a jelenlegi nagyon erős dollár-long pozíciók miatt akár meglepően gyorsan bekövetkezhet, még a beárazott kamatemelés ellenére is" – hívta fel a figyelmet a Pioneer Alapkezelő igazgatója. Ez a konstelláció az egyre feszesebb munkaerőpiaccal rendelkező Egyesült Államokban váratlan inflációs nyomást eredményezne, ami az eszközárak alapos átértékelését vonná maga után.

Jogi nyilatkozat

A jelen dokumentum elemei kizárólag tájékoztatás céljára készültek, nem minősülnek ajánlatnak, különösen nem valamely értékpapír kezelésével, vételével vagy eladásával kapcsolatos tájékoztatónak, lletve valamely értékpapír-kereskedelmi stratégiában való részvételre irányuló felhívásnak. Ha nincsen másképp feltüntetve, jelen dokumentumban szereplő valamennyi információ, illetve vélemény a Pioneer Alapkezelő Zrt.-től (tev. eng. sz.: Felügyelet: III/100.001-5/2002., III/100.001-6/2003., H-EN-III-1120/2012 sz., illetve H-EN-III-136/2014) származik. A közölt meglátások a gazdasági és egyéb körülményektől függően bármikor változhatnak. Nincs rá biztosíték, hogy az egyes országok, piacok vagy ágazatok a várakozásoknak megfelelően fognak alakulni. A befektetések bizonyos kockázatokkal – többek között politikai és devizakockázattal – járnak. A befektetésekből származó haszon és a befektetések eredeti értéke egyaránt csökkenhet vagy növekedhet, és akár a teljes befektetett tőke elveszhet.

Bár a Pioneer Befektetési Alapkezelő Zrt. különös gonddal járt el a jelen dokumentumban foglaltak kialakítása során, azok pontosságáért, helyességéért, teljességéért vagy tényállításként történő elfogásáért semmilyen jogcímen – kifejezett vagy vélelmezhető – felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban szereplő tájékoztatást a Pioneer Befektetési Alapkezelő Zrt. – előzetes értesítés nélkül – jogosult aktualizálni vagy megváltoztatni. A dokumentumban közölt tájékoztatásért és/vagy ajánlásokért sem a Pioneer Befektetési Alapkezelő Zrt., sem az UniCredit Csoporthoz tartozó egyéb vállalat vagy szervezeti egység, sem pedig azok bármely tisztségviselője, igazgatója vagy alkalmazottja nem vonható – közvetve vagy közvetlenül – jogilag vagy más módon felelősségre.

A jelen dokumentumban foglalt tájékoztatás nem tekinthető befektetési szolgáltatásnak vagy azt kiegészítő szolgáltatásnak. Ha befektetési szolgáltatást kíván igénybe venni, forduljon a Pioneer Befektetési Alapkezelő Zrt.-hez. A Pioneer Befektetési Alapkezelő Zrt. felhívja figyelmét, hogy a jelen dokumentumban foglalt tájékoztatást csak saját kockázatára használhatja fel. A jelen dokumentum felhasználásából vagy arra támaszkodó döntéshozatalból az olvasó által elszenvedett esetleges veszteségért a Pioneer Befektetési Alapkezelő Zrt.-t semmilyen – közvetlen vagy közvetett – jogi felelősség nem terheli.

A dokumentum nyomtatási és elütési hibát tartalmazhat.

A Pioneer Alapkezelő

A Pioneer Alapkezelő Zrt. a hazai alap- és vagyonkezelési piac egyik legrégebben alapított szereplője. A befektetési alapok menedzselése mellett a Pioneer Alapkezelő kiterjedt vagyon- és portfóliókezelési tevékenységet végez magánügyfelei és intézményi partnerei megbízásából. A Pioneer Investments globális befektetési alap- és vagyonkezelő csoport közel 225 milliárd euró vagyont kezel. A teljes befektetési alapskálát és a strukturált termékeket is lefedő befektetési megoldásokat nyújt, amelyeket intézmények, vállalatok, pénzügyi közvetítők és magánbefektetők vesznek igénybe az egész világon. A csoport 28 országban van jelen, és 2000 alkalmazottat foglalkoztat.

A Pioneer Investments több mint 85 éves tapasztalattal rendelkezik a hagyományos befektetések területén, megfelelő befektetési stratégiákat biztosítva ügyfelei és partnerei számára. A cég zászlóshajójának számító befektetési alap, a Pioneer Fund a harmadik legrégebbi befektetési alap az USA-ban, jelképe a vagyonkezelési tevékenységében következetes és ügyfeleit pénzügyi céljaik elérésében segítő Pioneer Investmentsnek. Globális befektetési központjaiban – Dublinban, Bostonban és Londonban – bottom-up befektetési megközelítést alkalmaz, amelyet belső fundamentális és kvantitatív elemzői kapacitásai támogatnak.

"Hiszünk abban, hogy a hozzáadott érték kulcsát a tapasztalt portfóliómenedzserek jelentik, akik a különböző területekre specializálódott elemzőkkel szorosan együttműködve dolgoznak. A szigorú vantitatív fegyelem gyakorlása biztosítja azt a kontrollt és kockázatkezelést, amely tovább erősíti folyamatainkat" – szól a Pioneer Investments üzleti hitvallása.

 

Pioneer Investments® sajtóközleménye