h i r d e t é s

Évtizedes hagyományokkal szakíthat Szaúd-Arábia

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Évtizedes hagyományokkal szakíthat Szaúd-Arábia

2016. január 10. - 15:12
0 komment

Fontos változások zajlanak a közel-kelti olaj nagyhatalomban, Szaúd-Arábiában, ennek egyik jele az is, hogy az utóbbi napokban kiderült, a szaúdiak privatizálnák a világ legnagyobb olajipari vállalatát, a Saudi Aramco-t - írja a Financial Times. 

hg.hu

Nagy változások Szaúd-Arábiában

Új korszak köszöntött Szaúd-Arábia életébe, az olaj ára több mint 10 éves mélypontra zuhant, Iránnal egyre feszültebb a viszony, Salman szaúdi király tavalyi trónra lépését pedig több nagyszabású politikai irányváltás követte. Ebben a folyamatban beleillik a szaúdi állami olajcég, a Saudi Aramco tervezett privatizálása is.

Ez utóbbi szakítana a szaúdiak évtizedes hagyományaival, hogy a nemzeti ásványkincsek, energiaforrások állami tulajdonban legyenek. Szaúd-Arábia tervezett átalakulásának nagy a tétje: ha elbuknak a reform kísérletek, belpolitikai bizonytalanság, instabilitás léphet fel, ha pedig sikeresek lesznek, az ország olajtól való érzékenysége csökkenhet.

Az Aramco tervezett tőzsdére vitele jól jelzi, hogy a szaúdi vezetés igyekszik minden eszközt megragadni az egyre súlyosabb pénzügyi válság kezelésére. Hasonlóan komoly pénzügyi kihívásokkal legutóbb az 1980-as években szembesültek csak a szaúdiak.
 

Tőzsdére vihetik az állami olajcéget

A múlt hét egyik, ha nem a legfontosabb tőkepiaci eseménye a Saudi Aramco tőzsdére vitelével kapcsolatos hír volt, ezzel ugyanis a világ legértékesebb tőzsdén forgó vállalata jöhet létre. A tranzakcióról, annak részleteiről egyelőre nem tudni semmit, a szaúdiak több lehetséges megoldást is vizsgálnak, és pár hónap múlva lehet végső döntés.

A Saudi Aramco igen értékes eszközökkel rendelkezik, a kibocsátás mérete és az árazás azonban nagyban függ majd attól, hogy milyen vagyonelemek lesznek azok, melyekhez egy IPO esetén a befektetők hozzáférhetnek.

Sokan úgy gondolják, az igazán értékes olajkitermelő eszközök nem képezik majd részét a kibocsátásnak, hanem inkább a cégcsoport finomítói eszközeiből csomagolhatnak össze néhányat a nyilvános kibocsátáshoz.

 

portfolio.hu