h i r d e t é s

Évekig küzdöttek Tatabányán a Mészáros-felvásárlás ellen, most be kellett dobni a törölközőt

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Évekig küzdöttek Tatabányán a Mészáros-felvásárlás ellen, most be kellett dobni a törölközőt

2022. szeptember 06. - 07:14

Hosszú évek felvásárlási kísérletei után szerzi meg az Opus Tigáz a Turulgáz Zrt.-t.

Több éven keresztül próbálta visszaverni Tatabánya önkormányzata Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus Tigáz felvásárlási kísérletét, végül az erőfölény és az állami MVM egy döntésének köszönhetően meg kell válnia a Turulgáz Zrt.-től, írja a 24.hu.

A 41 százalékos tulajdonrészért 195 millió forintos vételárat végül augusztus végén hagyta jóvá az önkormányzat, ezzel az Opus Tigáz lett a tatabányai földgázvezeték-rendszert üzemeltető vállalat 100 százalékos tulajdonosa. A 24.hu információi szerint a város az utóbbi hónapokban került kényszerhelyzetbe, a képviselő-testület számára nem volt már jó választási lehetőség:

  • vagy olcsón eladják Mészároséknak a Turulgázt,
  • vagy tovább alkudoznak, amivel azt kockáztatják, hogy a vállalat elveszíti piaci értékét, és később még ennyit sem kapnak.

Ellehetetlenítették a várost

A Tigáz még a Mészáros-felvásárlás előtt, 2003-ban szerzett részesedést a Turulgázban, az Opus megjelenése után 2020-ban és 2021-ben is vételi ajánlatot tett az önkormányzatnak. A Turulgáz az elmúlt évtizedekben jelentős bevételt jelentett a városnak, és folyamatosan nyereséget termelt, így akkor még nem volt eladó.

Az Opus Tigáz többségi tulajdonosként ezért az 50-100 milliós nyereség osztalékfizetését 2020 óta rendre leszavazta, így százmilliós bevételtől fosztotta meg a várost.

A Turulgáz fő bevétele is veszélybe került: a földgázvezetéket üzemeltető vállalatnak a földgázellátást biztosító szolgáltató, az MVM Égáz-Dégáz Kft. fizetett üzemeltetési díjat kezdetben a földgázforgalom után érvényesített elosztási alap- és forgalmi díj alapján, annak 63,5 százalékát. Tavaly azonban az MVM ezt 50, majd 30 százalékra vitte le, idén június végén pedig 2 százalékról tett ajánlatot.

A 24.hu információi szerint a kétségbeesett önkormányzat az Opus Tigáztól is kért szolgáltatói ajánlatot, ők azonban még ennél is kisebb, 1 százalékos díjat kínáltak. (Forbes)