h i r d e t é s

Európát is letarolja az indiai kettős mutáns?

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Európát is letarolja az indiai kettős mutáns?

2021. április 22. - 07:04

Indiában napról napra romlik a járványhelyzet. A koronavírus elleni küzdelmet nehezíti a gyorsan terjedő B.1.617 vírusváltozat, ami dupla mutáns, és a kutatók szerint nagyobb eséllyel játszhatja ki az immunvédelmet, mint a korábbi variánsok.

A gyorsan terjedő B.1.617 vírusváltozat - Forrás: Deadline

Indiában egyre súlyosabb a helyzet a fokozódó koronavírus-járvány miatt, a második hullám villámgyorsan söpör végig az országon. Jelenleg az Egyesült Államok után itt regisztrálták a világon a legtöbb fertőzöttet: számuk a 16 millióhoz közelít. Az új esetek száma napok óta 200 ezer felett van, hétfőn a 273 ezret is meghaladta, ami ijesztően magas, különösen annak fényében, hogy a második hullám kezdetén India 11 ezer regisztrált esetről számolt be. A járványban eddig több mint 182 ezren hunytak el, de szakértők szerint ennél jóval több áldozatról lehet szó, mert megfelelő egészségügyi ellátás hiányában sokan otthonukban halnak meg. 

Az indiai helyzetet nehezíti, hogy az országban egyre jobban terjed a vírus B.1.617 nevű változata, amit Indián kívül már több országban, köztük az Egyesült Királyságban is azonosítottak - írja a theconversation.com. Ahol úgy tűnik, hetente duplázódik az esetszám: jelenleg 182 indiai variánssal fertőzött koronavírusos beteget tartanak nyilván (múlt héten még csak 77 esetet regisztráltak). Az Egyesült Királyságban jelenleg is vizsgálják, hogy a B.1.617 "aggodalomra okot adó vírusváltozat" lehet-e. 

Mit tudunk eddig? Fertőzőképesebb az indiai változat?

Szakértők szerint ez a változat könnyebben terjedhet, mint a korábbi variánsok. Ez annak köszönhető, hogy két mutációt is hordoz, az L452R és az E484Q elnevezésűt, amelyek két ponton is megváltoztatják a tüskefehérjét. A korai kutatások - ezeket még nem vizsgálták felül - valószínűsítik, hogy az L452R mutáció lehetővé teszi, hogy a vírus stabilabban kötődjön a sejtekhez. A korábbi variánsoknál az ilyen mutációk fertőzőképesebbekké váltak. A Kaliforniában hónapokkal ezelőtt kimutatott B.1.427 variáns például ugyancsak az L452R mutációt hordozza, és becslések szerint körülbelül 20 százalékkal fertőzőbb, vagyis gyorsabban terjed, mint az első hullámban keringő domináns koronavírus-változat.

A kutatók szerint viszont az ilyen mutációk nem feltétlenül eredményeznek súlyosabb lefolyású betegséget vagy járnak magasabb vírusterheléssel. De aggodalomra adhat okot, hogyha a mutációk megváltoztatják a koronavírus tüskefehérjéjének alakját, akkor a vakcinák hatására termelődő antitestek kevésbé bizonyulhatnak hatékonynak ellenük. Az előzetes laborvizsgálatok szerint például az L452R mutáció elősegítheti, hogy a vírus kijátszhassa az immunrendszert, vagyis az ezt hordozó vírus kevésbé lehet érzékeny a korábban generált antitestekre.

Mennyire kell aggódnunk?

Az indiai egészségügyi minisztérium közlése szerint az esetszámok exponenciális növekedése nem kapcsolódik szorosan a B.1.617 mutációhoz, mert "nem azonosították még elég nagy számban ahhoz", hogy kijelenthessék, minden kétséget kizáróan ez okozza a jelenlegi helyzetet. Véleményük szerint még korai megjósolni, hogy az indiai változat jelentős fenyegetést jelenthet-e járványügyi szempontból.

bbc.com ezzel egy időben arról ír, hogy a járvány második hulláma minden eddiginél jobban pusztít Indiában, ahol egyes államokban kiugróan magas a fertőzöttek és a halottak száma, az egészségügy pedig - ahogy számos, járvány által súlyosan érintett országban - nem bírja a terhelést, a betegek ellátását.

A helyzet drámaiságát érzékeltetik a számok: február 10-én, a második hullám kezdetén India 11 ezer fertőzést erősített meg, a következő 50 napban a napi átlag 22 ezerre ugrott. Az azt követő tíz napban pedig olyan meredeken emelkedett az újonnan regisztrált napi fertőzöttek száma, hogy hamarosan megközelítette a 90 ezret, a héten viszont már jóval 200 ezer felett jár. Szakértők szerint ez világosan jelzi, hogy Indiában a második hullámban a vírus sokkal gyorsabban terjed. Ebben sok más egyéb tényező mellett része van a népes vallási összejöveteleknek, a választási gyűléseknek és a nyitásnak is. Dr. A Fathahudeen, a Kerala államban működő Covid-munkacsoportjának tagja aggasztónak tartja a helyzetet: cunamihoz hasonlítja ezt a hullámot. (hazipatika.com)