h i r d e t é s

Erősen blöffszagú Orbánék fenyegetőzése Norvégiával szemben

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Erősen blöffszagú Orbánék fenyegetőzése Norvégiával szemben

2021. szeptember 23. - 09:26

Korábban perelni akarták Norvégiát, most vétóval fenyegetőznek.

A kép illusztráció! - Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Miután  Gulyás Gergely múlt héten a kormányinfón arról beszélt, hogy a magyar kormány jövőre végső esetben megvétózhatja az Európai Gazdasági Térségről (EGT) szóló nemzetközi szerződést megújítását, a Népszava megkérdezte a norvég külügyminisztériumot, tehetnek-e ilyet Orbánék.

Norvégia válasza: mivel az eredeti, 1994-es EGT-szerződés nem tartalmaz semmilyen lejárati határidőt, így meghosszabbítani sem kell jövőre – írta a lapnak a norvég külügyminisztérium.

Orbánék azért kezdtek zsarolásba, mert a magyar kormány miatt elbuktuk a Norvég Alap 77 milliárdos támogatását.

Az Európai Gazdasági Térség és a Norvég Alapok támogatási összege a 2014-2021-es időszakra 2,8 milliárd euró, ami 15 kedvezményezett ország között oszlik meg. Az összeg 95 százalékát Norvégia finanszírozza, a fennmaradó részt Izland és Liechtenstein. A támogatási programnak Magyarország a harmadik legnagyobb kedvezményezettje, a pénzekből azonban egy forint sem érkezik, mert a magyar kormány a civil szervezeteket segítő programok helyi kezelése miatt konfliktusba került a norvégokkal. Orbánék ugyanis mint ismert, azt akarták elérni, hogy beleszólásuk legyen, mely szervezetek kezelhetik a civileknek járó pénzt.

Ezt követően Orbánék rendeletben rögzítették, hogy Norvégia tartozik Magyarországnak, illetve belengették azt is, hogy a magyar kormány pert indít az elbukott támogatások miatt.

A magyar kormány perrel való fenyegetőzéséről a norvég külügyminisztérium akkor azt írta:

 „A 2020 decemberi megállapodás egyértelműen kimondja, hogy nem lehet elindítani a programot, amíg a civileknek szánt támogatások elosztásáért felelős szervezet nincs kiválasztva. Abban is megállapodtunk Magyarországgal, hogyan legyen kiválasztva a támogatásokat kezelő szervezet, és hogy abban az esetben, ha nem sikerül megegyezni, az EGT (Európai Gazdasági Térség) és Norvég Alapok 2014-2021 közötti támogatásainak fennmaradó része nem lesz elérhető Magyarország számára. Így szerintünk nincs alapja semmilyen jogi eljárásnak Norvégia ellen ebben az ügyben.” (magyarnarancs.hu)