h i r d e t é s

Érdekes összeállítás a diktátorok különcségeiről

Olvasási idő
6perc
Eddig olvastam
a- a+

Érdekes összeállítás a diktátorok különcségeiről

2015. március 12. - 10:13
0 komment

Tények és mítoszok a híresen hírhedt páros, „a nép legszeretettebb fiainak” mindennapjairól. Ismert, és kevéssé ismert szokásaik, mániáik, fixa ideáik.

Tetszik vagy sem, Nicolae Ceauşescu jelenkori történelmünk egyik legfontosabb szereplője. 24 évig, 1965 és 1989 között vezette a Román Szocialista Köztársaságot. De nem ám egyedül, hanem feleségével, Elenával. Akiről köztudott volt, hogy minden döntését befolyásolta. Az elnöki házaspárról sok történet terjeng, amelyekben a mítosz összekapcsolódik kettejük valós szeszélyeivel. Ebből következik egy színes összeállítás.

Az egyik sztori, amelyet közvetlenül 1989 decembere után terjesztettek Nicolae Ceauşescuról, „a legszeretettebb románról" az, hogy csecsemőktől származó vérrel végzett vérátömlesztést.Nyilván ez egy teljesen hamis mítosz, amelynek egyetlen célja az volt, hogy minél förtelmesebb képet fessen az „Elvtársról". Nem mintha mandátuma utolsó éveinek honi realitásai nem lettek volna elegendőek. Erre a következtetésre jutott Paul Dumitrache szociológus, aki szerint Ceaușescuék egy Európa számára is nehéz időszakban álltak az ország élén, a hidegháború részben megmagyarázza kettejük szeszélyeit. Egyáltalán nem meglepő tehát, hogy mindketten rendkívül elővigyázatosak voltak, különösen amikor az ételekről volt szó.

Úgy tudni, (meg)mérgezéstől való félelmükben kétszer nem használták ugyanazokat a tányérokat, evőeszközöket. Ez nem az egyetlen valós aspektusa ennek a híresztelésnek: Ceauşescu különösen attól rettegett, hogy nehogy sugarazzák, és nem elsősorban az étellel való mérgezéstől tartott – állítja a szociológus.


Rettegtek a mérgezéstől (f
Fotó: gandul.info

A diktátor félelme elődjének fura halála után alakult ki, Gheorghe Gheorghiu-Dej kommunista vezérről ugyanis úgy tudta, hogy a szovjetek sugarazták, vagy megmérgezték. Ez a sejtés késztette arra a diktátort, hogy saját maga és családja számára szigorú étkezés-előkészítési rendszert dolgozzon ki.

Az idők során rengeteg cikk jelent meg erről a témáról, mára biztosan lehet tudni, hogy a Ceauşescu-család egyik szakácsa, Nicolae Popescu kizárólag a bukaresti élelmezési vállalat székhelyén főzhetett két tiszt és egy katonai orvos szigorú felügyelete mellett.

Az élelmet ezt követően lezárt konténerekben a Szekuritáté, vagy a vállalat autójával szállították egy tiszt jelenlétében. A főzéshez használt alapanyagokat minden egyes étkezés előtt a tisztiorvosi szolgálat (Sanepid) laboratóriumaiban tesztelték: vizsgálták a baktérium-terheltséget, az összetételt, a hús-zsír arányt, a só- és nehézfém-tartalmat, de még a sugárhatást is.

Az elnöki család masszőrrel a nyomában. Másfelől az elnöki családról azt mesélték, hogy csupán divatos, ínyenc ételeket fogyasztottak, amelyeket külföldi látogatásaik során látták királynők, hercegek és elnöki családok asztalán. Téves. Ceauşescuék életük végéig egyszerű emberek maradtak.  Bár megvolt a lehetőségük, hogy a földgolyó bármely ételét megrendeljék, nem voltak extravagáns gasztronómiai szokásaik, az egyszerű, tradicionális ételek fogyasztói maradtak, mint például: töltött káposzta, mititei, különböző csorbák/levesek (saláta, sóska, zöldség). Ebédre sok zöldséget fogyasztottak, amelyekről tudni vélték, hogy jót tesznek az egészségüknek: spenót tükörtojással, töltött paprika, csalánfőzelék, stb.


Buli van: Elena és Nicolae, középen Ion Iliescu (fo
Fo tó: Adevărul

Utolsó éveikben a csirke, marha és sertés sülteket nem részesítették előnyben. Tekintettel arra, hogy Ceauşescu cukorbeteg volt, és prosztatarákban is szenvedett, szigorú diétát kellett tartania, így az ételek terén is számos tilalommal kellett szembenéznie: a kétes higiéniájú helyeken egyáltalán nem evett, és kerülte az édességeket, illetve a nehéz ételeket.

A népzenét rendkívüli módon értékelte a házaspár, az oltyán románcokért élt-halt az Elvtárs.Szeretett inni, volt egy kedvenc fehérbora, illetve egy aromás konyakért is rajongott. Nyilvánosság előtt soha nem ivott, szerette a józan, komoly személy benyomását kelteni, aki kizárólag teázik. Mindeközben Elena Ceauşescu beleszeretett a francia Cordon Rouge pezsgőbe és a sherryt ivott.


Azért szerettek iszogatni
Fotó: ceausescunicolae.wordpress.com

Az elnöki család egyik legszigorúbban követett szokása a délutáni alvás volt. Ugyanakkor tudni lehet, és be is bizonyosodott, hogy a mindennapi gondoktól való megszabadulás és a kikapcsolódás jegyében mindenhova egy masszőrt vittek magukkal, aki segített nekik a stressz feloldásában.

Kojak, a diktátor kedvenc hőse. Egy másik köztudott tény Ceaușescuékról az volt, hogy minden találkozó után, ahol emberekkel kellett kezet fogniuk, szesszel mostak kezet. Mindketten, de főleg Elena tisztaságmániás volt, mindent fertőtleníteni kellett körülöttük.

Szintén reális részlet, hogy a diktátor nagyon szeretett sakkozni, de mindenkit, aki leült vele játszani, előre figyelmeztettek, hogy úgy kell veszíteniük, hogy az Elvtárs ne jöjjön rá. Kevesen tudják ugyanakkor, hogy Nicolae Ceauşescu nagy filmrajongó volt. Bár soha életében nem járt moziba, köztudott volt, hogy parancsba adta: minden elnöki rezidenciáján szereljenek fel egy modern vetítőtermet. Legjobban a rendőrfilmekért rajongott, kedvenc hőse a Terry Savalas által alakított Kojak felügyelő volt, ugyanakkor különösen kedvelte a Napóleonról szóló filmeket.

Elena Ceauşescu óvakodott attól, hogy itthon bundában jelenjen meg. A Ceauşescu-házaspár öltözködési stílusa a mítoszok kiapadhatatlan forrása volt. Azt mondták róluk, hogy kétszer egymás után nem vették fel ugyanazokat a ruhadarabokat, hogy Elena kétszer egymás után nem jelent meg a nyilvánosság előtt ugyanazzal a frizurával, illetve hogy nem viselte el maga mellett a fiatalabb nőket.

Nos, egy parányi igazság van ebben.  Radu Burciu, az elnöki család képviseletét ellátó osztály főnöke azt nyilatkozta egy interjúban, hogy a diktátor csak egyszer vett fel egy öltönyt:

Nem tudom megítélni, hány öltönye volt Nicolae Ceauşescunak, azonban azt tudom, hogy ha egyik nap felvett egy öltönyt, másnap már nem. Valószínűleg beadta tisztítani. Az általuk kért cipő és ruházat ingyenes volt, és a bukaresti ruha- és kötöttáru vállalat speciális részlegére kellett értük menni".

Tényszerűen, 1965 márciusától, amikor Nicolae Ceauşescu átvette a Román Munkáspárt főtitkári tisztségét (amely tökéletesen megfelelt az államelnöki tisztségnek) a házaspár imidzse mögött egy egész stáb dolgozott éjjel-nappal azért, hogy a nyilvánosság előtt kifogástalanul jelenhessenek meg.


A "kifogástalan imidzs"
Fotó: nicolae-ceausescu.yolasite.com

Ennek megfelelően a szabók azokról a ruhákról gondoskodtak, amelyeket Elena és Nicolae mindenhova magukkal vittek, különösképpen a diktátor nadrágjaira kellett figyelniük, mivel alacsony volt, ezért egyetlen „szabvány" nadrág sem volt jó rá, mindegyik átalakítást igényelt.

Kettejük közül Elena volt az, aki öltözködése révén akarta felhívni magára a figyelmet. Az elegáns, és egyszerű ruhákat kedvelte.

Elena Ceauşescu étvágya az elegáns öltözködés iránt csak azután jött meg, miután az elnöki család találkozott a Nixon családdal, az amerikai államelnök felesége Elena példaképévé vált, nem csupán öltözködési stílusát utánozta, hanem nyilvánosság előtti viselkedését is

– állítja a szociológus.


A Ceaușescu és a Nixon család
Fotó: commons.wikimedia.org

A Ceauşescu-házaspár masszívan vásárolt ruhákat külföldről. Hamis. Bár számtalan lehetőségük lett volna erre, a román alkotásokat kedvelték. Amikor idegen országok fővárosaiban jártak a helyi ruha és lábbeli kereskedők általában felkeresték őket, különféle cikkeket mutattak meg nekik, a diktátor felesége rendszerint vásárolt is, ám a készterméket mindig román földön állították elő. Elena ruhatárában egyébként számos, a Chanel stílus által inspirált ruhadarabot meg lehetett találni. Ugyanakkor egy lenyűgöző bundagyűjteménye is volt, ám ezeket a darabokat leginkább külföldön viselte, itthon meg kellett őriznie a „takarékosság" látszatát.

 

kolozsvaros.ro (Címlap: A nép hőn szeretett fiai 1989 előtt - Fotó: Adevărul)