h i r d e t é s

Energia és rezsi: nem válság van, hanem vihar

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Energia és rezsi: nem válság van, hanem vihar

2021. november 04. - 17:09

Amíg otthon ülve vásárolgatunk, nem segítjük a gázárak csökkentését, sőt. Tavaszig nincs pardon.

A kép illusztráció! - Forrás: pixabay.com

Nem válságról kell beszélni, hanem viharról, szögezte le Varró László, a Royal Dutch Shell Plc globális szcenárióelemző csapatának vezetője (a Nemzetközi Energia Ügynökség korábbi vezető közgazdásza) a Portfolio.hu-nak adott interjúban, ahol azt összegzi, miért használ Európa több gázt.

Körülbelül 100 millió család – ha Nagy-Britanniát is az európai uniós országok közé soroljuk – fűti gázzal otthonát. Így amennyiben nem lenne elég gáz Európában, akkor komoly társadalmi és makroökonómiai következményekkel kellene számolni.

Az biztosnak tűnik, hogy jövő tavaszig velünk maradnak a jelenlegi gáztarifák, azonban utána elképzelhető árcsökkenés. Az időjárásnak kritikus szerepe lesz, a tavalyi év szerencsétlenül alakult az energiatermelés szempontjából. Európában hideg volt a tél, és „kevés a szél”, így a kontinens vezető szélenergia-termelői, Nagy-Britannia és Németország emiatt vesztett sok energiát – amit gázzal kellett pótolni. Miközben az egyik leggyorsabban fejlődő országban, Brazíliában komoly szárazságok voltak, miközben a vízerőművek adja az ország energiaellátásnak gerincét, így a dél-amerikai országnak rengeteg gázt kellett beszereznie.

Varró rávilágít arra, hogy a sokat kritizált Oroszország és annak fő földgázkitermelője, a Gazprom – bár valóban kevesebb földgázt adott Európának, mint 2019-ben – mégis teljesíti azokat a feltételeket, amelyeket a szerződései tartalmaznak. A Gazprom-termelés visszaesésének egyik fő oka szintén a hideg időjárás volt, Oroszország megszenvedte a telet, emiatt a vállalatnak nagyobb mennyiséget kellett a hazai piacra termelnie.

 

Nem segített a koronavírus és az otthonlét sem

A koronavírus járvány az előrejelzéseknek megfelelően szintén visszavetette az energiaszektorokat, azonban mi magunk is az otthoni fűtéssel, áramfogyasztással, valamint a rengeteg online vásárlással is folyamatosan arra késztetjük a világot, hogy rengeteg energiára szükségünk van. Mi rendelünk, a termék nagy valószínűséggel Kínából érkezve, hajókkal és teherautókkal eljut otthonunkig, de így rengeteg energia elmegy az előállításra és a szállításra.

(nepszava.hu)