h i r d e t é s

Először láthatjuk: lefotóztak egy fekete lyukat

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Először láthatjuk: lefotóztak egy fekete lyukat

2017. április 18. - 07:37

A világ 10 különböző pontján lévő rádióteleszkópot hangoltak össze a kutatók, hogy lefotózzák azt, amit még sosem láthatott az ember - írja a hvg.hu.

Forrás: NRAO/AUI/NSF

A Tejútrendszer közepén lévő fekete lyuk eseményhorizontja 20 millió kilométer széles, e mögé kellett belátnunk valahogy.

Régóta foglalkoztatja a kutatókat a kérdés, hogyan is nézhet ki egy fekete lyuk. A világegyetem legfurcsább képződményeinek tartott objektumai olyan erős gravitációs mezővel bírnak, hogy még a fény sem tud kiszabadulni belőlük. Nemrég azonban egy olyan teleszkóphálózatot hoztak létre, amely képes volt lefényképezni a Tejútrendszer közepén található Sagittarius A* nevű fekete lyukat. A Nap tömegénél nagyjából 4 milliószor nehezebb objektum a felelős a galaxisunk forgásáért, látni azonban még senki sem láthatta.

Universe Today beszámolója szerint az Eseményhorizont Teleszkóp (Event Horizon Telescope, EHT) nevű rendszerbe tíz, a világ különböző pontjain elhelyekzedő rádóteleszkópot kötöttek be, amelyek mozgását a legpontosabb atomórával hozták szinkronba.

A kutatók szerint a fekete lyukhoz azért kell ilyen speciális hálózat, mert egy hagyományos teleszkóppal nem lehet az eseményhorizont mögé látni. A fekete lyuk peremén ugyanis annyira felforrósodnak a gázok, hogy a fényük eltakarja magát az objektumot. A szakemberek viszont azt remélik, hogy a szoftveres elemzések segítségével végre a 20 millió km széles eseményhorizont mögé is beláthatnak.

A Sagittarius A* nagyjából 25 ezer fényévre van tőlünk, így a rendszernek komoly teljesítményt kellett nyújtania, hogy pontos legyen az eredmény. A "fotózás" április 5. és 11. között megtörtént, 500 terabájtnyi anyagot sikerült rögzíteni. Az adatokat most küldik át az MIT Haystack-obszervatóriumába, ahol szuperszámítógépek elemzik és alakítják képpé őket.

Az adatok feldolgozása miatt az első eredmények csak 2017 végén, vagy 2018 elején várhatóak.

 

hvg.hu