h i r d e t é s

Durván nekimentek egy diáknak a Petőben, mert írni akartunk a kollégiumról

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Durván nekimentek egy diáknak a Petőben, mert írni akartunk a kollégiumról

2016. május 24. - 08:14
0 komment

A Pető András Főiskola (PAF) Villányi úti kollégiumának javítatlan hibáiról, zárhatatlan szobáiról és szerintük szigorú beléptetőrendszeréről írtunk korábban - írja az Átlátszó.

Forrás: atlatszo.hu

Időközben viszont a kollégium bizottsága és vezetősége elé állították egyik forrásunkat. A valós problémák helyett leginkább a cikk megjelenéséről faggatták, majd megmondták neki, hogy intézze el: ne legyen cikk. Ezt követően már a saját szobájában keresték meg, megfélemlítették, és már a főiskolai oktatók is tudni akarják, kiről van szó.

Az Átlátszó korábbi cikkében arról írt, hogy a PAF Villányi úti kollégiumában nem foglalkoznak a hallgatók által bejelentett hibákkal, és értékeik nincsenek biztonságban, azokat biciklizárral kellett védeni, a megjavított mosógépek pedig visítanak. Az Átlátszó értesülései szerint szerint több szobához csak többszöri megkeresés után lett kulcs, miközben a nemrég bevezetett beléptetőrendszeren mi is könnyű szerrel átsétáltunk. A házirend hat nappal közérdekű adatigénylés benyújtása és nyolc hónappal azután készült el, hogy a hallgatókkal aláíratták a bérleti szerződéseket. Az augusztusban aláírt szerződések már hivatkoztak az akkor még nem létező dokumentumra, és a hallgatókat ez alapján kívánja felelősségre vonni a főiskola.

A kollégium tehát úgy várta el a lakóktól a házirend betartását, hogy a dokumentum szövegét nem ismerhették. A kollégium vezetősége azzal az érvvel állt elő, hogy volt egy korábbi, 2013-as házirend, azt azonban nem adhatták ki a kollégistáknak. A kollégium vezetője szerint ugyanis:

„Én nagyon szívesen mindenki elé teszem, de nem fogok kiadni egy olyan házirendet, aminek megvan a jogszerűsége, de nem életszerű, mert nem pontosan arra a konkrét helyzetre vonatkozik.”

Kiderült az is, hogy az intézmény egyik férfi munkatársa, aki ellenőrizni ment be a szobákba a tűzérzékelő jelzése miatt, a magára hagyott szobákban a lakók holmijait, köztük bugyijaikat is lefényképezte, a fényképeket pedig – a diákok szerint – elküldte emailben a kollégium vezetőjének, hogy megmutassa: „a petős lányok milyen mocsokban élnek”. Ez, a magánszféra indokolatlan megsértése a diákok előtt egy kollégiumi gyűlésen derült ki. A kollégium erre azt mondta egy hallgatónak egy későbbi bizottsági ülésen, hogy a kollégiumi szoba nem az ő “magánlakja”.

Nem tetszik a rendszer?

A magánszféra korábbi megsértéséből kiindulva – annak ellenére, hogy a kollégium érintett dolgozóját már elbocsátották – voltak, akik nem értettek egyet azzal a ponttal, hogy a lakók tudomása és jelenléte nélkül a kollégium dolgozói és bizottságának tagjai bemehetnek a szobájába. Olvasónk emailben jelezte az aggályait az ellenőrzéssel, a hibajavítással és a házirenddel kapcsolatos az ügyben illetékes kollégiumi vezetőnek. Eközben már az Átlátszó Oktatás is érdeklődött a kollégiumnál a házirend kifogásolható pontjairól, és a hallgatók panaszairól.

A hallgató levele miatt az egyik illetékes vezető rendkívüli gyűlést hívott össze a kollégiumi bizottsággal a házirendről, és emailben elbeszélgetésre hívta a diákot. A címzettlistából kiderült, hogy a kollégistával hat ember: három kollégiumi dolgozó, egy jogász és két bizottsági tag fogbeszélgetni. A hallgató korábban nem járult hozzá, hogy személyes adatait ennyi embernek kiadják, ő ugyanis csak egy segítségkérő emailt küldött a kollégium vezetőjének, mert nem akart aláírni egy olyan házirendet, aminek több pontjával sem ért egyet.

A megbeszélésen, mely valójában egy kollégiumi bizottsági és vezetőségi ülés volt, végül nyolcan ültek vele szemben. Kollégánkat nem engedték be az ülésre, azt ígérték, az ülés végén megkapjuk a jegyzőkönyvet, de ezt cikkünk megjelenéséig nem küldték el. Ezért újabbközérdekű adatigénylést nyújtottunk be, amelyben kikértük 2014. szeptember 1-ig visszamenőleg az összes kollégiumi gyűlésről, kollégiumi vezetőségi és bizottsági ülésről készült jegyzőkönyvet, ezt a Petőnek május 26-ig kell teljesítenie.

További részletek az Átlátszó cikkében >>