h i r d e t é s

Duda Ernő szerint azért robbant be ennyire a járvány, mert kevés védett ember van

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Duda Ernő szerint azért robbant be ennyire a járvány, mert kevés védett ember van

2021. november 10. - 19:48

A virológus szerint minden esély megvan rá, hogy ugyanakkora járvány alakuljon ki, mint tavaly, mivel az, hogy 6 millió ember megkapta a vakcinát, nem jelenti azt, hogy ők védettek is.

A kép illusztráció! - Forrás: MTI/Varga György

Rékassy Szabolcs úgy látja, akár napi 300 halottunk is lehet, ha nem szigorít a kormány. Duda Ernő főleg a védettségi igazolványt tartja fontosnak. 

Merkely Béla korábban azt mondta: nem lesz negyedik hullám. A Semmelweis Egyetem rektorának nem lett igaza. A járványhelyzet ugyanis rohamosan romlik, a legújabb áldozatok között egy egyéves kislány, és több 20-as 30-as éveiben járó fiatal is szerepel. Múlt hét szerdához képest pedig 76 százalékkal többen, 4830-an szorulnak kórházi ápolásra, közülük minden tizedik beteget mesterségesen kell lélegeztetni.

A járványelemző az ATV Start című műsorában az mondta: a laposan felfelé kúszó járványgörbe október 15-ig az átoltott nyugati országok mintáját követte, aztán viszont emelkedni kezdtek az adatok. Szerinte ennek az az oka, hogy Magyarország hamarabb kezdett oltani, mint más nyugati országok, így sokan már nem védettek. Illetve az, hogy a delta variáns új mutációja keletről begyűrűzött hozzánk. „Vissza fog térni az október közepétől november elejéig tartó sebességére, és ez azt jelenti, hogy megduplázódik akár egy hét vagy 8-9 nap alatt az esetek száma, a kórházban fekvők száma” – jósolta Vattay Gábor.

Duda Ernő virológus híradónknak úgy fogalmazott: minden esély megvan rá, hogy ugyanakkora járvány alakuljon ki, mint tavaly. Szerinte az oltás Magyarországon fétis lett, pedig az, hogy 6 millió ember megkapta a vakcinát, nem jelenti azt, hogy védett is. „Az én becslésem szerint körülbelül olyan 3-4 millió lehet azoknak az embereknek a száma, akik megfelelő védettséggel rendelkeznek, magyarán a lakosság nagyobbik része nem” – figyelmeztetett a szakember. Hozzátette: "a járványnak csak akkor lehet véget vetni, ha a lakosság 90 százaléka be lesz oltva. Ameddig ez be nem következik, a járvány velünk marad, mert folyamatosan tovább mutálódik majd."

Közben a járványhelyzet romlása miatt a koronavírus.gov.hu oldalon megjelent, hogy „a betegek védelme és az egészségügyre háruló teher csökkentése érdekében egyes kórházakban ismét szükségessé válhat a halasztható műtétek elnapolása.

Egy évvel ezelőtt hasonló járványügyi adatok mellett felfüggesztették az operációkat. Az egészségügyi közgazdász szerint mivel a műtétek nyár elején indultak újra, az egészségügy nem tudta behozni korábbi lemaradást, de az intézkedés ezzel együtt is elkerülhetetlen volt. „Azok a betegek, akik már benn fekszenek az intézményben, azoknak az ellátást még lehet biztosítani, de új betegek felvétele már ne történjen meg” – nyilatkozta Híradónknak Rékássy Szabolcs, aki szerint a legnagyobb kihívást az egészségügyi dolgozók hiánya okozza majd. Kiemelte: az amerikai járványmodell szerint december elején nehezedik majd a legnagyobb teher az egészségügyre, akár napi háromszáz elhunyt is lehet.

Kiemelte: ha most keményebb szigorításokat vezetne be a kormány a negyedik hullám január legelején véget érhetne, és a halálesetek számát is a felére lehetne csökkenteni. (atv.hu)