h i r d e t é s

Dr. James Murdoch, a Glasgow-i Egyetem oktatója nyerte el ötödik alkalommal a CEU kiváló oktatásért járó európai díját

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Dr. James Murdoch, a Glasgow-i Egyetem oktatója nyerte el ötödik alkalommal a CEU kiváló oktatásért járó európai díját

2016. szeptember 09. - 09:01
0 komment

Jim Murdoch, a Glasgow-i Egyetem közjogi professzora kapta meg a bölcsészet- és társadalomtudományok kiváló oktatásáért járó ötödik európai díjat. 

Jim Murdoch (k) - Forrás: gla.ac.uk

A LiviuMatei, a Közép-európai Egyetem (CEU)rektorhelyettese és oktatója által alapított és az egyetem Oktatási és Tanulási Központja (Center forTeaching and Learning - CTL) által felügyelt díj célja, hogy támogassa az oktatói kiválóságot az Európai Felsőoktatási Térségben (European Higher Education Area - EHEA). Murdoch a kitüntetést és az azzal járó 5.000 eurós Diener-díjat a CEU 2016-2017-os tanévének nyitóünnepségén veszi át, szeptember 16-án, pénteken.

Murdoch 24 éve folyamatosan fejleszti saját Európai Emberi Jogok Projektjét (European Human Rights Project - EHRP), amely Európában egyedülálló kezdeményezés. A projekt egy olyan csoportos munkán és hallgatói értékelésen alapuló kurzus, amely azt a helyzetet reprodukálja, amikor egy ügyet az Emberi Jogok Európai Bírósága elé visznek (vagy egy ügyben alperes kormányként védekeznek). A szimulációban két ötfős hallgatói csapat vesz részt, akiknek az a feladatuk, hogy kutatómunkát végezzenek az üggyel kapcsolatban, illetve írott és szóbeli beadványokat készítsenek és adjanak elő. A hallgatók először a londoni Legfelsőbb Bíróság három bírája előtt jelennek meg, majd a strasbourgi Nagytanács előtt, amelyet bírák és rangidős hivatalvezetők alkotnak. A hallgatók által feldolgozandó, komplex problémák valódi, függőben lévő esetek és hazai helyzetek közül kerülnek ki. A csoport tevékenységét a kutatómunka határozza meg, de minden ügynek jelentős közpolitikai dimenziója is van. A hallgatóknak olyan érveket is bele kell szőniük jogi beadványaikba, amelyek legalább annyira támaszkodnak a demokratikus értékekre, mint a jogi elvekre.

"A vitázás számos intézményben bevett gyakorlat a jogi tanulmányok során, de itt nem a versengésen van a hangsúly. Ez a kurzus egész Európában egyedülálló" – magyarázta Murdoch professzor. "Egyik csapat sem győz. A hallgatók benyújtanak egy kérelmet, megvitatják annak elfogadhatóságát, valamint perbeszédeket készítenek és adnak elő az érdemi döntéshez. További kulcsfontosságú elem az önértékelés folyamata. A hallgatóktól rendszeresen az a visszajelzés érkezik, hogy ez a folyamat – ami azért szokatlan, mert a hallgatók feladata, hogy bizonyítékokkal alátámasszák a saját maguknak megajánlott jegyet – ugyanolyan értékes a saját épülésük szempontjából, sőt gyakran sokkal nagyobb kihívást jelent, mint maga a problémaközpontú tanulás. Kivétel nélkül arról számolnak be, hogy sokkal könnyebben jutnak munkalehetőséghez, sőt mi több, ezen tanulási és értékelési stílusok előnyei még jóval munkába állásuk után is hasznukra válnak."

Az EHRP csupán az egyik olyan innovatív képzési forma, amelyet JimMurdoch honosított meg a Glasgow-i Egyetemen. Mivel szívesen támogatja azokat a lehetőségeket, amelyek során hallgatói más jogrendszerekbe is belekóstolhatnak, külföldi tanulmányi és cserediákprogramokat hozott létre, hogy a diákok összehasonlító kutatást végezhessenek, ezáltal pedig nemcsak eltérő jogi kultúrákkal ismerkedhetnek meg, hanem más nyelvekkel és az adott nyelvek jogi terminológiájával is.

Murdoch életbevágóan fontosnak tartja, hogy hallgatói – más társadalomtudományok ismeretének segítségével –képesek legyen összekapcsolni a jogi fejleményeket a társadalmi igényekkel.

"A jogot oktatóknak talán könnyebb ezt megvalósítani. Paradox módon azonban a jogi ismeretek oktatása eredendően konzervatív. De én továbbra is igyekszem ezzel szembeszállni" – jelentette ki Murdoch a díjért benyújtott pályázatában. "Teljesen meg vagyok róla győződve, hogy ha a kurzus kialakítása révén motiváljuk a hallgatókat, ők maguk is szárnyalni fognak, és olyan eredményekre lesznek képesek, amelyekről nem is álmodtak volna. Megpróbálok hidat verni a tudományos megközelítés és a jogi gyakorlat közé. Úgy vélem, a készségekre alapozott oktatási-tanulási módszerek képesek jelentősen megkönnyíteni a tudás elmélyülését, miközben a friss diplomások munkavállalói alkalmasságát is elősegítik."

Hallgatói megerősítették, hogy a professzor támogató stílusa és gyakorlatias hozzáállása rendkívül hasznosnak bizonyult saját fejlődésük és későbbi karrierjük szempontjából. Kiváló oktatói teljesítményét egy hallgatók által odaítélt oktatói díjjal is elismerték a Glasgow-i Egyetemen.

"Valahányszor úgy éreztem, hogy a teljesítőképességem határáig jutottam, és többre már nem vagyok képes, Jim mögöttünk állt, biztosítva számunkra a lehetőséget és a szükséges képességeket, hogy meghaladhassuk saját várakozásainkat, és továbbléphessünk a következő szintre" – vallotta Murdoch egyik korábbi hallgatója a professzor pályázatát támogatva. "Hihetetlenül jó érzés volt azt látni, hogy a tanév során hogyan lépi át a korlátait az egész csapatom. Kitartással, elszántsággal és Jim támogatásával dolgozom a karriercéljaim eléréséért is. Voltak olyan lehetőségeim, amelyeknek megpályázásához az EHRP során szerzett tapasztalatom nélkül nem lettek volna meg sem a képességeim, sem az önbizalmam."

JimMurdoch a Glasgow-i Egyetemen szerezte jogi BA diplomáját, MA fokozatát pedig a berkeley-i Kaliforniai Egyetemen. Az EHRP-ben végzett munkájáért megkapta a Glasgow-i Egyetem első oktatói kiválósági díjainak egyikét. Kurzusa elnyerte továbbá a londoni Institute of Directors partnerségi díját, valamint az Európa Tanács Pro Merito érdemérmét.