h i r d e t é s

Covid bullying: újfajta iskolai zaklatás terjed Magyarországon

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Covid bullying: újfajta iskolai zaklatás terjed Magyarországon

2021. május 20. - 06:51

Ötödiktől nyolcadik osztályig a diákok több mint kétharmada tapasztalt már iskolai zaklatást, mondta el az ATV Híradójának az ADOM diákmozgalom szóvivője. A zaklatás legújabb formája a koronavírushoz kötődik, ha valakiről megtudják, hogy elkapta a fertőzést, kiközösítik.

A kép illusztráció! - Forrás: WeAreTeachers

Facebook, Instagram, Tiktok, Snapchat. Szinte nincs olyan fiatal, aki ne használná valamelyik alkalmazást, szállóige, hogy ami nincs fent a facebookon, az meg sem történt. A pandémia óta még inkább előtérbe került az online kapcsolattartás.

Ugyanakkor ennek árnyoldalaival is érdemes foglalkozni. Az Adom Diákmozgalom szóvivője az online zaklatásról beszélt az ATV Híradójának. Az egyik diákot azért kezdték piszkálni társai, mert visszahúzódó volt.

"Egy Facebook profilt csináltak neki, ami nyilván kamu volt, és oda töltöttek fel róla különböző kellemetlen dolgokat, így számára az iskolába járás nem egy baráti közösségbe való visszatérést jelentett, hanem napi szinten ezen kellett stresszelnie a dolgozatok mellett, hogy "ma mivel fognak betámadni" - mesélte Schermann Fruzsina az Adom Diákmozgalom szóvivője.

A zaklatás legújabb formája viszont az úgynevezett covid bullying.

"Amikor még a jelenléti oktatásban a diákok találkoztak, és valaki covidos volt vagy a koronavírus tünetei produkálta - tehát gyanúba keveredett - a diákok próbáltak különböző módon keresztbe tenni neki, érzékeltetve, hogy most ki van közösítve" - nyilatkozta Schermann a problémáról.

Jocó bácsi, azaz Balatoni József egy újpalotai iskolában tanít, a Facebookon 73 ezer követője van. Az ő osztályában ennyire durva esetek még nem fordultak elő, de mindkét zaklatási formáról hallott már. Náluk is előfordulnak szekálások, piszkálódások, de próbálja megelőzni a nagyobb konfliktusokat, élmény- és játékpedagógiát alkalmaz.

"Ilyenkor észrevétlenül lehet ezt irányítani, és például a zaklatót egy drámajáték kapcsán az áldozat a helyébe lehet tenni, hogy ő önmaga elgondolkodjon, és megérezze, hogy ez egy milyen érzés" - mesélt pedagógiai módszeréről Balatoni József történelemtanár az ATV Híradójának.

Létrejött egy szakmai összefogás is, a KERIB, vagyis kerekasztal az iskolai biztonságért, ahol különböző szakmai szervezetek gyűjtötték össze tapasztalataikat az iskolai agresszióval kapcsolatban. Ennek tagja Jármi Éva pszichológus is, akihez sok szülő, és tanár fordul a problémával.

"Az indítja el, hogyha van vagy vannak olyanok az osztályban, akik szeretnének irányító szerepet maguknak, vagy szeretnének népszerűek lenni, és nem nagyon van jobb ötletük erre, mint az, hogy valakit piszkáljanak, nevetségessé tegyenek, hogy magukat kiemelik a tömegből" - magyarázta a jelenséget Jármi Éva pszichológus.

Az iskolai zaklatást a magyar oktatási rendszerben ötödiktől nyolcadik osztályig a diákok több, mint kétharmada tapasztalja. (atv.hu)