h i r d e t é s

Circumcisio, szőrzet és körömápolás

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Circumcisio, szőrzet és körömápolás

2020. szeptember 07. - 17:49

A Tóra szerint (Genezis 17: 9-14) Isten egy örök szövetség keretében utasította Ábrahámot, hogy metélje körül magát, háza népének minden férfi tagját, leszármazottjait és rabszolgáit.

A muszlimok a legnagyobb vallási csoport, ahol a fiúkat körül metélik. Az Iszlámban a körülmetélés tahara néven is ismert, ami megtisztulást jelent. A körülmetélést a Korán nem említi, de a Szunnában, ami Muhammad próféta szavait és tetteit rögzíti, több utalás található erre. A Szunnában Muhammad kijelentette, hogy a körülmetélés "törvény az emberek számára". Arabul a rituális körülmetélés elnevezése „Khitan” ختان

Abu Hureira utalása: Allah Prófétája (béke reá) így szólt:
A fitrából öt cselekedet ered: körülmetélés, szemérem szőrzet eltávolítása, bajusz nyírása, körmök vágása, a haj és hónaljszőrzet vágása.
Szahih, autentikus Szahih Muszlim,
Megtisztulás Könyve 496. Hadisz

Aisha utalása: Allah Prófétája (béke reá) így szólt:
A fitrából tíz cselekedet ered: bajusz vágása, szakáll meghagyása, fogvájó használata, orr átöblítése vízzel, körmök vágása, ujjak ízületeinek mosása, hónalj szőr nyírása, szemérem szőrzet borotválása és a nemi szervek mosása vízzel. A narrátor hozzátette: Elfelejtettem a tizediket, de lehet, hogy az a száj kiöblítése.
Szahih, autentikus
Szahih Muszlim, Megtisztulás Könyve, 502. Hadisz

A rituálé szempontjából alapvető a tisztaság. Fontos, hogy minden muzulmán tisztálkodjon ima előtt. Nem maradjon vizelet a test felszínén. A muszlimok úgy vélik, hogy a fityma bőr eltávolítása megkönnyíti a pénisz tisztán tartását, mivel a vizelet nem esik csapdába. A körülmetélés támogatói azt állítják, hogy salakanyag gyűlhet fel a fityma bőre alatt, ami halálos betegségekhez, például rákhoz vezethet. Számos muszlim a körülmetélést a fertőzéseket és betegségeket megelőző intézkedésnek tekinti.

Ha szemügyre vesszük a hadiszokban feltüntetett üzenetet, minden tétel egytől egyig az egészségmegőrzést, higiéniát szolgálja. Teljesen értelmetlen lenne itt végig menni a körömápolással, hónalji és fan szőrzetek eltávolításával, valamint a bajusz ajkakat nem elérő rövidségének megtartásával kapcsolatos pontokra, a ma embere pontosan tudja ezek jellentőségét. Ehhez még hozzá kell gondolnunk a sivatagi hőséget, állatokat, tevék hajtását karavánutakon és rájöhetünk, mit szolgál mindez. De visszatérve a férfiak metélésére, a higiénia mellett más szempont is képbe kerül.

A muszlimok többsége számára a körülmetélés az Iszlám hitbe való betérés és hovatartozás jele. Az Iszlámban nincs meghatározott életkor rendelve a körülmetéléshez. Végrehajtásának ideje családtól, régiótól és országtól függően változik. Sokan a hét éves kort részesítik előnyben, de van arra példa, hogy a születés utáni hetedik napon és késő pubertás idején is végeztek ilyen beavatkozást. Az Iszlámban nincs a „zsidó mohel”-hez hasonló személy (aki a zsidó brit milah gyakorlatában, a "körülmetélés szövetségében" jártas.) A műtétet általában szakrendelőben, vagy kórházban végzik el. A körülmetélés végrehajtójának nem kell muszlimnak lennie, de egészségügyi képzettséggel kell rendelkeznie. Néhány Iszlám országban a fiúkat akkor metélik körül, miután egyszer túlestek a Korán recitálásán elejétől a végéig. Például Malajziában a műtét egy kamaszkori szertartás, ami elválasztja a fiút a gyermekkortól és bevezeti felnőttkorba.

A körülmetélés nem annyira alapvető kötelesség az Iszlámban, mint a Judaizmusban, de a tisztaság fenntartása szempontjából fontos. Erősen ösztönzött, de nem kényszer. A rituálé Muhammad próféta idejére nyúlik vissza. A hagyomány szerint Muhammad előbőr nélkül született. Néhány muszlim számára a körülmetélés egy motiváció, hogy a prófétához hasonlatossá váljon.

Címkék: