h i r d e t é s

Bojkottálja a parlament alakuló ülését a Momentum

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Bojkottálja a parlament alakuló ülését a Momentum

2022. április 13. - 18:38

Később teszik le az esküt a párt képviselői, miután nem teljesültek a korábban ismertetett követeléseik.

Hajnal Miklós - Forrás: Momentum Mozgalom/Facebook

Bojkottálja a parlament alakuló ülését a Momentum – jelentette be Hajnal Miklós, a párt elnökségi tagja szerda reggel a Kossuth rádióban. Mint mondta, a mandátumukat ettől függetlenül felveszik, esküt pedig utólag is tehetnek.

A mandátumot azért veszik fel – magyarázta –, mert a választóktól megbízást kaptak a képviseletükre, de az alakuló ülés bojkottja szerinte szimbolikus üzenet. A távolmaradást azzal indokolta, hogy az ellenzéki képviselőknek kevesebb jogkörük van, mint korábban, például nem mehetnek be közintézményekbe, nem alakíthatnak vizsgálóbizottságokat. Hozzátette: a képviselők korábbi jogköreit helyre kell állítani.

Hajnal – aki a Budapest 3-as számú választókerületében a fideszes Fürjes Balázst győzte le – a választási eredményt értékelve arról beszélt: a Fidesz úgy alkotta meg egyoldalúan a választási rendszer, hogy neki „lejtett a pálya”, ezért az ellenzéknek akkor volt a legtöbb esélye győzni, ha közösen indul. Úgy látja, az összefogás résztvevőinek önvizsgálatot kell gyakorolniuk, mivel nemcsak külső tényezők járultak hozzá a vereséghez, hanem voltak hibák a kampány alatt, amelyekből tanulni kell.

Szombaton Fekete-Győr András, a Momentum alapítója, és Hadházy Ákos parlamenti képviselő közös sajtótájékoztatón beszélt a lehetséges bojkottról. Akkor azt mondták, a frakció nem megy el az alakuló ülésre, ha nem teljesülnek a a demokratikus garanciát biztosító követeléseik. Ezek között szerepelt, hogy konszenzussal válasszanak vezetőket a közmédia élére, valamint hogy parlamenti kisebbség is kezdeményezhesse valódi, széles jogkörökkel rendelkező vizsgálóbizottságok felállítását. Fekete-Győr akkor úgy fogalmazott, pártja „nem akar a Fidesz díszellenzéke lenni”, és hogy a Hadházy-féle politizálást tekintik modellnek. (hvg.hu)