h i r d e t é s

Betontorzóból lakás, horgásztóból víziváros: startvonalon az új Tópark

Olvasási idő
7perc
Eddig olvastam
a- a+

Betontorzóból lakás, horgásztóból víziváros: startvonalon az új Tópark

2016. január 13. - 14:46
0 komment

Jövőre a biatorbágyi betontorzó egy része lakóházzá válik, a mellette lévő tavon pedig startvonalon áll félszáz apartman. A 2007-ben nagy elánnal indult Tópark-fejlesztés eredeti területének ez csak töredéke, jelenleg még 30-40 milliárd forintnyi ingatlanvagyon van felszámolók kezén. Ha ezek az eljárások lezárulnak, teljesen átalakulhat a törökbálinti tó környéke.

A betontorzó épülete tavaly került a Lavinamix-cégcsoport tulajdonába, azóta folyamatos a fejlesztés // Fotó: Székelyhidi Balázs / Magyar Nemzet

A Biatorbágy határában magasodó, autópályáról is jól látható betontorzó messziről nézve még mindig félbehagyott épülepengeteg, de már tudni: egy részéből biztosan lakás lesz - írja a Magyar Nemzet. Eredetileg a hatalmas Tópark projekt első üteme lett volna az épületegyüttes, amelynek kivitelezése még 2007-ben indult meg, majd 2010 novemberében állt le: ekkor függesztette fel a fejlesztés finanszírozását az Eurohypo bank.

Azóta éktelenkedik a gigantikus betontorzó Biatorbágy határában.

Az ingatlannak tavaly év eleje óta új tulajdonosa is van: a Lavinamix-csoport, amelynek anyavállalata még 2010-ben épített a területen belső úthálózatot, műtárgyakat és hidakat. Hiába, ugyanis amikor a finanszírozás leállt, a cég a többi alvállalkozóval együtt kifizetetlen maradt. Mint azt Bajnok Lajos ügyvezetőtől megtudtuk, messze nekik volt a legnagyobb, közel 600 milliós kintlévőségük. A cég a felszámolási eljárás során szerezte meg az ingatlant a banktól, amelynek, mint az a felszámolási iratokból kiderül, 1,7 milliárd forintnyi végrehajtási joga volt az épületen.

Ebből az óriási épületkomplexumból most a Lavinamix mindenképpen kihozza a maximumot. Szándékát az sem befolyásolja, hogy egyelőre nem tudni, hogy a tulajdonában álló betontorzó körül elterülő telkeknek mi lesz a sorsa. Ez a hatalmas terület ugyanis főképp felszámolás alatt lévő cégek tulajdona. A Lavinamix projektjének sikerét nyilván elősegíti az is, hogy a csokként emlegetett otthonteremtési támogatás miatt új lakásokra egyre nagyobb lesz a kereslet. Az csak hab lenne a tortán, ha a környező telkek ügye is rendeződne.

A cég emberei a tavaly év eleji tulajdonszerzés után azonnal munkához is láttak: a mínusz második szinpől közel 20 ezer köbméter vizet szivattyúztak ki, javították a szigeteléseket. Hamar nekiláttak az autópályákhoz és az M0-s autóúthoz csatlakozó úthálózatok építésének is: ennek fő célja az volt, hogy a terület mihamarabb megközelíthető legyen mind Budapest, mind Győr, mind pedig a repülőtér irányából. Ugyan maga a kivitelezés még folyamatban van, de már végéhez közeledik. Mivel nem volt megfelelő a közművek kiépítettsége sem, a cég belefogott annak rendezésébe is: hamarosan ezzel is elkészülnek. Az épület állagmegóvó munkálatai, a lábazati szigetelés és a tetőszigetelés helyrehozatala már befejeződött, kiépült a teljes vízelvezetési hálózat is.

Újratervezés

Az épülettel kapcsolatos terveket a Lavinamix teljesen átszabta, lévén az eredetileg tervezett, nagyságrendileg 100 ezer négyzetméternyi iroda és kiskereskedelmi egység ma önmagában piacképtelen lenne. Azt már biztosan tudják, hogy az épületekre zöldtető kerül majd, az ingatlan egy része pedig lakásként funkcionál: ezek kivitelezése jó ütemben halad, a falazási munkálatok már véget is értek. Ugyan az első ütemben csak 140 lakás létesül, de a későbbiekben van lehetőség több lakás építésére is.

Első körben mindenképpen a lakások és a rekreációs létesítmények készülnek majd el, ezek átadása már 2017-ben elkezdődik. Már ismert az is, hogy az átalakuló betontorzó környékén 3 hektár parkosított terület lesz


Fotó: Lavinamix

A további bővítésről részletes tervek még nem készültek, ám az már biztos, hogy a korábban tervezett irodaterületet nagyjából lefelezik: eredetileg 80 ezer négyzetméter szolgált volna ilyen célt, ám jelenleg 45 ezer négyzetméterben gondolkodnak. Azt, hogy magát a Tóparkot nem irodaközpontként, hanem inkább egyfajta elővárosként képzelik el, jól bizonyítja, hogy az irodák kárára fölszabadult területen az üzletek számát növelik. Emellett tervben van egy üzleti hotel is: utóbbi az eredeti koncepcióban egyáltalán nem szerepelt, viszont a 800-1000 fő befogadására alkalmas konferencia-központ igen, ami egyelőre tervben is maradt.

Első körben mindenképpen a lakások és a rekreációs létesítmények készülnek majd el, ezek átadása már 2017-ben elkezdődik. Már ismert az is, hogy az átalakuló betontorzó környékén 3 hektár parkosított terület lesz. A munkahelyek létesítésére lehetőséget adó irodák kiépítése csak ezt követően kezdődik meg, de lehetséges bérlőkkel már most tárgyal a cég.

A Tópark épületének megszerzése a Lavinamix-cégcsoport életében hatalmas változást hozott: korábban a társaság alapvetően útépítő cég volt, magasépítésben nem volt tapasztalata, de jelen munkálatok miatt teljesen átalakult, bővítette csapatát. Fővállalkozóként saját tőkéből építkezik, az ingatlan a mai napig per- és tehermenetes. A cégnek az egykori betontorzó épületén, illetve annak 10 hektáros telkén túl az M0-s másik oldalán is van érdekeltsége: itt 26 hektárnyi ipari területtel rendelkeznek. A Tópark projekt további telkei nem hozzájuk tartoznak: az összességében 160 hektárnyi fejlesztés területen nagyrészt olyan cégek osztoznak, amelyeknek felszámolása tavaly kezdődött meg. Ugyancsak tavaly került a képbe egy orosz befektető, amely a betontorzó melletti részeken szerzett érdekeltségeket.

Folyamatos felszámolás

Mint az a cégkivonatokból kiderül, az éppen átalakuló betontorzó szomszédságában lévő hatalmas területet tulajdonló öt cég felszámolását öt különböző felszámoló viszi: az IKK Kft. céglezárása tavaly februárban indult meg, az NKIK Kft. és a Törökbálint-B Ingatlanforgalmazó Zrt. felszámolása áprilisában vette kezdetét, míg a Törökbálint-A Ingatlanforgalmazó Zrt. júniusban került a felszámolóhoz. A Bitec Kft. volt az egyetlen, amelynek ügye már 2013 júniusában megkezdődött – viszont máig sem zárult le. A céginformációs rendszerből kiderül az is, hogy míg a kft.-k tulajdonosa a svájci Detap Holding AG és a szintén svájci BalanTwo Holding AG, addig a két zrt. részvényeivel a Tópart Holding Vagyonkezelő Kft. rendelkezik. Utóbbi áttételesen – az MPC 2005 Kft.-n keresztül – szintén az alpesi országban bejegyzett két cég tulajdonát képezi.

A felszámolás alatt álló cégek kezében hatalmas ingatlanvagyon összpontosul, az OTP és a Raiffeisen Bank tetemes jelzálogával terhelten – ez a felszámoló nyilvános pályázataiból egyértelműen kiderül. A cégek pénzügyi adatai ugyancsak beszédesek: ezek alapján a társaságok a felszámolás megindításakor nagyságrendileg 35 milliárd forintnyi befektetett eszközzel – gyakorlatilag ingatlannal – rendelkeztek, és nagyságrendileg ennyi hosszú lejáratú kötelezettséggel is bírtak. Utóbbi gyakorlatilag bankhitelt jelent. Az, hogy magát a felszámolást a bankok indították, az eljárások startolásakor közzétett beszámolók kiegészítő mellékleteiből is kiderül: a Bitec esetében a pénzét féltő Raiffeisen volt a kezdeményező, míg a másik négy cég esetében az OTP akart pénzéhez jutni. A felszámolások a mai napig zajlanak, egyelőre nem tudni, ki kaparinthatja meg a most főképp szántóként hasznosított, de a terület új rendezési terve szerint gazdasági-intézményi területté avanzsált parcellákat.

Nem zárult még le a Lavinamix által megszerzett betontorzót korábban birtokló EIK Kft. felszámolása sem. Megbízható forrásból úgy tudjuk, ennek oka az, hogy a felszámoló még nem tett le arról, hogy kártérítésért perelje a finanszírozást leállító és ezzel az építkezést ellehetetlenítő Eurohypo bankot. Ezt viszont csak úgy teheti meg, ha az EIK formálisan még létezik. A kereset előkészítése még mindig zajlik, több ezer oldalnyi iratanyagról van szó. Vélhetően emiatt áll most is parkolópályán a felszámolás – magát a pert pedig a felszámoló mint a cég képviselője indíthatja csak meg. Ez persze az elvesztett területet már nem érinti, a kérdés csak az, kap-e kártérítést a cég.

Tóra szabott apartman


Kilátás a betontorzó teraszáról. A törökbálinti tóra úszóházas projektet, benne 55 apartmant, hat éttermet, sportklubot és rekreációs létesítményt tervez annak tulajdonosa
Fotó: Székelyhidi Balázs / Magyar Nemzet

A betontorzó épületén és telkén kívül egyetlen tehermentes területe van az egykori Tópark projektnek: a tó és környéke, amely összesen 36 hektáron terül el, és amely a Tó Vagyonkezelési Kft. tulajdona. Mint Berta Zsolt cégvezetőtől megtudtuk, a törökbálinti önkormányzat tavaly ősszel fogadta el a település új rendezési tervét, amely erre a terülepe is vonatkozik: e szerint ott egy várossal egybekötött, úszóházas projekt épülhet. Utóbbi a gyakorlatban 55 apartmant, hat éttermet, sportklubot és rekreációs létesítményt jelent. A rendezési terv alapján már el is indulhat az engedélyeztetési eljárás, ami nem építési engedélyt jelent, hanem vízjogit, lévén vízre épülő objektumokról – úgynevezett úszóművekről vagy állóművekről – van szó. A cég arra számít, hogy az engedélyezés eltart egy évig, tehát nagyjából 2017-ben kezdhetik meg az építését.

Tehát, ha a Lavinamix fejlesztése és a Tó Vagyonkezelési Kft. terve is megvalósul, két nagy értékű projekt is elkészülhet Budapest vonzáskörzetében.

A kérdés már csak az, hogy addigra rendeződik-e a környékbeli több mint 100 hektáros terület sorsa. Ugyanis nagyjából ekkora az a földdarab, amelynek jövője a folyamatban lévő felszámolások miatt még levegőben lóg.

 

mno.hu