h i r d e t é s

Az Orbán-kormánynak nem barátja a digitális rádiózás

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Az Orbán-kormánynak nem barátja a digitális rádiózás

2023. április 27. - 17:47

Nem kapcsolja vissza a médiahatóság a két és fél éve szünetelő digitális rádiózást, amit Európa gőzerővel nyom

A digitális rádiózással kiváló minőségben és a mostaninál szabadabban, frekvenciapályázatok nélkül lehetne rádiókat indítani Magyarországon, mégsem indulhat újra a két és fél éve az NMHH által lekapcsoltatott DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus) digitális rádiózás, az NMHH ugyanis azt nem támogatja. Pedig a DAB+ technológiát eközben már minden Európában értékesített új autóval venni lehet, ezt ugyanis az EU kötelezővé tette.

A Magyar Hang című hetilap portálja, a hang.hu felidézi, hogy a digitális rádiósugárzás (DAB+) 2020 szeptemberében szűnt meg akkor még Karas Monika NMHH-elnöksége idején, miután lejárt a médiahatóság és az akkor állami tulajdonban álló Antenna Hungária Zrt. közötti szolgáltatási szerződés, amelyet nem hosszabbítottak meg.

A Budapest környéki digitális rádiós műsorszórás így a kísérleti státuszból nem lépett tovább, nem válhatott országossá, sőt a médiahatósági döntés következtében megszűnt a digitális rádiózás Magyarországon és csak a hagyományos, analóg FM-es terjesztési mód maradt meg, ami lényegesen rosszabb hangzásminőséget jelent és az analóg FM frekvenciák odaítéléséről a rendelkezésre álló frekvencia korlátossága miatt a kormánypárti szavazatokkal megválasztott Médiatanács dönt – és mint azt Kúria megállapította, időnként jogsértő pályázatokat lefolytatva.

A 2020 őszi lekapcsolás előtt egyébként az állami rádiók (Petőfi, Kossuth, Bartók Rádió tb.) műsorai mellett az InfoRádiót, a Katolikus Rádiót és Klubrádiót lehetett fogni a DAB+ szolgáltatás vételére alkalmas készülékekkel. A Klubrádió esetében azóta megszüntette a hatóság az analóg frekvencián történő sugárzását is, 2021 februárja óta csak az interneten hallható.

Az NMHH a digitális rádiózás lekapcsolását 2020 őszén azzal magyarázta, hogy

az elmúlt 12 év visszajelzései alapján sem a piaci, sem a hallgatói oldalról nem mutatkozott valós igény a digitális rádiózásra, ezért a hatóság most nem írt ki új pályázatot a frekvenciára.

Azt is közölték akkor, hogy ha mégis jelentkezne igény a digitális rádiózásra, bármikor kiírhat pályázatot a médiahatóság a digitális rádiózáshoz szükséges hálózat üzemeltetésére.

Míg az EU a DAB+ mellé tette le a voksát, Magyarország lekapcsolta a DAB+ kísérleti adást

2021-ben aztán távozott Karas Monika az NMHH és a Médiatanács éléről, utódja pedig Koltay András lett. Az új elnök hivatalba lépése óta eltelt másfél év, a DAB+ lekapcsolása óta pedig két és fél esztendő. Miután továbbra is forgalmaznak DAB+ rádiós szolgáltatás vételére alkalmas eszközöket és egyre több, a vételre alkalmas rádióval szerelt autó is az országban, hiszen mint arról a Media1 beszámolt, DAB+ rádiókészülék nélkül nem értékesíthető Európában új személyautó, a Magyar Hang kíváncsi volt, változott-e az új elnök által vezetett médiahatóság véleménye a digitális rádiózásról, azaz hajlandó-e újragondolni a DAB+ kérdését.

A médiahatóság szerint nincs igény a digitális rádiózásra

Az NMHH válaszul azt közölte: az elmúlt években a médiaszolgáltatók nem mutattak sem a hatóságnak, sem pedig a műsorszóró Antenna Hungária Zrt.-nek fizetőképes keresletet a digitális rádiózásra.

Az NMHH azt állította, hogy folyamatosan kapcsolatban van a piac szereplőivel, rajtuk keresztül pedig a fogyasztókkal is. A fogyasztók mind a szolgáltatóknak, mind a hatóságnak, annak ügyfélszolgálatán keresztül jelezhetik igényüket az új digitális rádióműsorvételi lehetőség iránt – írták. Megjegyezték azt is: amikor a DAB+ hálózat 30 százalékos lefedettséggel Budapest környékén sugárzott rádióműsorokat, nem érkeztek a hálózatbővítési igények a hatósághoz.

Korábban a Momentum azt követelte, hogy újra legyen DAB+ rádiózás Magyarországon, hiszen ez lehetővé tenné a szabad rádióindítást. (media1.hu)