h i r d e t é s

Az önkormányzat semmibe veszi a betegjogokat

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Az önkormányzat semmibe veszi a betegjogokat

2017. január 13. - 11:17
0 komment

A cukormázas felszín alól masszívan bugyog fel a szar.

Esztergomba is begyűrűzött az az országos probléma, hogy egyre kevesebb a háziorvos és egyre több az ellátatlan, megüresedett körzet. A körzetek kiürülnek, mert nincsen elég orvos.

Esztergom éppen egy ilyen problémával szembesült, amikor 2016. október 1-jével, Torda doktornő visszaadta a 10-es körzetet, hogy Nyergesújfalun folytathassa háziorvosi tevékenységét. A körzet helyettesítését Dr. Unica Edit önként vállalta el. A helyettesítés 2016. december 31-ig tartott, a körzet jövőjéről az önkormányzat egy válságértekezleten döntött, amelynek eredményeként nem szűnt meg a körzet, hanem két orvos, Dr. Kun Ágota és Dr. Unica Edit között került felosztásra, fele-fele arányban.

Egyre több a panaszos beteg

Lapunkat egyre többen keresik meg panaszos betegek. Sok mindenre panaszkodnak, panaszkodnak Dr. Unica Edit stílusára, és az ellátásuk nélküli elküldésükre is.
Unica doktornő sajátosan értelmezi a betegjogokat, és sajátosan értelmezi Hippokratészi esküjét. Tévedéséhez pedig az önkormányzat asszisztál, hiszen betegjogi ismeretei felszínesek és ezen a területen is kibukik, mennyire felkészületlen a város vezetése.

Egy lapunknak nyilatkozó beteg azt mondja, hogy a betegellátás feltétele az életkor és a szimpátia. A szimpátia nem feltétlenül a kölcsönösségen alapul, jelen esetben ez szigorúan egyoldalú, természetesen a háziorvos javára. Ergo a háziorvos szelektál.

Tudunk olyan betegről is, akit ellátatlanul küldött el azzal, hogy próbáljon ellátáshoz jutni a lakóhelye szerint illetékes háziorvosnál. A kartonját nem adta ki, így a másik orvos csak tanácsokat tudott adni a betegnek - ha nincs karton, nincs ellátás.

Dr. Unica arra hivatkozva küldi el a körzet betegeit, hogy neki területi ellátási kötelezettsége van. A jog ezen értelmezése azt jelenti, hogy van egy térkép, amelyen az önkormányzat megjelölte azon utcákat, ahonnan az orvosnak el kell látnia betegeket. Csakhogy a törvény azt is kimondja, hogy azokat a betegeket is kötelezően el kell látni, akiket korábban már felvett egy, a körzetben rendelő orvos. Ezt jogfolytonosságnak hívják. Ez alól egyetlen kivétel van, ha a körzet megszüntetésre kerül, de ez Esztergomban, a 10-es körzetben nem történt meg. Így Dr. Unica sérti a betegjogot, etikátlanul és embertelenül jár el, hogy a Hippokratész esküjének megszegéséről már ne is beszéljünk.

Az önkormányzat is törvényt sért

Az önkormányzat feladat-ellátási szerződést köt a háziorvossal. A szerződés tartalmazza a körzethez tartozó utcákat és tartalmazza a már korábban felvett betegek ellátást is. Azzal tehát, hogy "eltűri" a 10-es körzetben azt, hogy az egyik háziorvos el-elküldözgeti ellátatlanul(!) a körzet betegeit, törvényt sért. De arra nem veszi a fáradtságot, hogy átnézze azokat a szerződéseket tartalmilag, amelyeket a városban dolgozó háziorvosokkal kötött. Ha alkalmazná a szerződésben foglaltakat, akkor nem kerülhetne sor ilyen sorozatos jogsértésekre.

Szelektív betegellátás

Más betegektől azt halljuk, hogy őket azért küldte el Dr. Unica Edit, mert túl van terhelve. Ennek ellentmondani látszik az a tény, hogy ezzel szemben felvett olyan beteget, aki nem is a körzetében él, ellenben önkormányzati képviselő.

A legnagyobb probléma pedig az, hogy az elküldött betegek többsége idős ember, gyakran 70 év felettiek! ezek az emberek pedig valóban betegek, akikkel jóval több munka lehet, mint a fiatalabbakkal.

Ez embertelen!

 

Helyreigazítás (2017. január 27. 17:58)