h i r d e t é s

Az időskori betegségeknek valójában közük nincs a korhoz

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Az időskori betegségeknek valójában közük nincs a korhoz

2015. április 26. - 17:14
0 komment

Az American Medical Association folyóiratában, azaz a konzervatív szemlélet fellegvárának orgánumában, 1963. április 6-án, a 84. évfolyam megnyitása alkalmából megjelent egy olyan állásfoglalás, amelyről azt gondolhatnánk, hogy minden színvonalasabb tankönyvben szerepel, azonban furcsamód teljesen a feledés homályába merült.

A publikáció az Az öregedés új megvilágításban (A new concept of again) címet viselte. Az amerikai orvostársadalom bizottságot hozott létre az öregkori megbetegedések tanulmányozására Geriátriai bizottság (Committee on Geriatrics) elnevezéssel. - írja a fullank.com

A nyitó ülésen, valamennyi résztvevő egybehangzó véleményét tolmácsolva bejelentették: a bizottság célt tévesztett, mivel „nincsenek kifejezetten az öregedésből származó öregkori betegségek”.

Az úgynevezett öregkori megbetegedések egyre gyakrabban fordulnak elő az egyre fiatalabb generációknál is, míg számos aggastyánnál nyomuk sincs ezeknek a megbetegedéseknek.

A bizottság — vizsgálódásának tárgya híján — ahelyett, hogy feloszlatta volna magát, inkább átkeresztelkedett „Committee on Geriatrics”-ról „Committec on Aging”-re, az időskori problémák bizottságára, s igy munkájához értelmes célt talált.

„Nincs jogunk feltételezni — írják —, hogy a remegő kéz, a bizonytalan járás vagy a testi-lelki beszűkülés elkerülhetetlen lenne. Reméljük, hogy nemcsak az élettartamot, hanem az életminőséget is meg tudjuk változtatni a környezeti tényezők megváltoztatásával.”

Ezzel még egyszer, és úgy látszik utoljára megjelent az időközben teljesen feledésbe merült pozitív egészségfogalom az uralkodó egészségfogalmak jeges tengerén, amely a világon mindenütt „egészségügyről” beszél, holott valójában „betegségügyről” kellene szólnia.

1943 novemberében az NRG (az amerikai Nemzeti Kutatási Bizottság) folyóiratának 109. számában ez már egyszer bátran és világosan kifejezésre jutott.

„Az egészséget nagyfokú munkaképesség és a betegségekkel szembeni megfelelő ellenálló képesség jellemzi. Az emberiség jóléte érdekében az egészség céljaként elméletben és gyakorlatban sem a szokásos egészségfogalomnak kellene szerepelnie, hanem a »buoyant health« elérésének.”

A „buoyant” szóban a hajók horgonyához tartozó bójára asszociálva, a „buoyant health” kifejezés „felül úszó”, „vihar-álló” egészségként fordítható. Micsoda felismerések! Az idők során azonban a feledés homályába merültek.

Világszerte továbbra is az a feltételezés uralkodik, hogy minél több pénzt fektetnek a betegségek elleni küzdelembe, annál nagyobb egészség lesz a végeredmény, és makacsul tartja magát ez a hit annak ellenére, hogy időközben nyilvánvalóvá vált, az emberiség egyre betegesebb, ami óta görcsös erőfeszítéseket tesz egészségének megőrzése érdekében. 

 

fullank.com (Fotó: szivderito.hu)

Posted by SEJT on 2015. április 26.