h i r d e t é s

Amerikai katonák annyira meg akarták jegyezni az atomtitkokat, hogy véletlenül kiszivárogtatták azokat

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Amerikai katonák annyira meg akarták jegyezni az atomtitkokat, hogy véletlenül kiszivárogtatták azokat

2021. június 03. - 06:17

Muszáj odafigyelni, hogy hogyan állítjuk be az emlékezni segítő mobilappjainkat.

Forrás: Daily Mail / Facebook

Európában állomásozó amerikai katonák véletlenül atomtitkokat osztottak meg a fél világgal, mert rosszul állították be azokat a mobilappokat, amelyek segítségével meg akarták jegyezni a bizalmas információkat.

Gizmodón olvasható hír szerint nem csak az derült ki, hogy mely bázisokon vannak atomfegyverek, hanem két esetben az is, hogy azokon belül pontosan hol találni azokat. A Bellingcat nevű angol, tényellenőrzéssel és nyílt forrású hírszerzéssel foglalkozó szervezetnél Foeke Postma kutató egyszerű online keresésessel akadt rá a szigorúan titkos információkra, amelyeket katonák önként osztottak meg, de valószínűleg véletlenül. Az egyenruhások ugyanis olyan, bárki által letölthető appok segítségével próbálták az emlékezetükbe vésni a rájuk bízott titkokat, mint a Chegg, a Cram vagy a Quizlet. Ezeket általában azért fejlesztették ki, hogy egyetemi vizsgákra vagy nyelvvizsgákra segítsenek felkészülni a felhasználóknak. Arra viszont nem figyeltek a katonák, hogy az itt létrehozott memóriakártyák lehetnek privátak és publikusak is.

"Hány fegyvertárolási és biztonsági rendszer van a Volkel bázison? Tizenegy." - írta fel magának az egyik figyelmetlen amerikai. Utána még azt is lejegyezte, hogy a rendszerekhez tartozó széfek közül melyekben van atomfegyver. Postma hasonló információkat talált az olaszországi Aviano bázisról is. Ezek mellett a létesítményekben használt biztonsági kamerák száma, az érzékelők típusa, az ott járőrözők fegyverei, de még olyan, ártatlan nyelvleckék is voltak a kártyák közt, mint az, hogy "Hogy van flamandul, hogy állj, rendőrség, tegye le a fegyverét és emelje fel a kezét". Azt is megtudhattuk, hogy a bázisok lezárt területeihez hozzáférést adó kártyákon például a "Volkel" szó (az USA hollandiai bázisa) első "l" betűje szándékosan hiányzik. A kutató szerint az sem volt túl bonyolult, hogy kiderüljön, hogy hitelesek-e az adatok: a felhasználók gyakran a saját nevükkel regisztráltak, volt, hogy ugyanazzal a fotóval, mint a LinkedInen.

Foeke Postma négy héttel a bejegyzése publikálása előtt értesítette a NATO-t, az USA Európai Parancsonokságát (EUCOM), valamint az amerikai és a holland védelmi minisztériumot. Azóta a kártyák csak elvétve, az internetet automatikusan archiváló szolgáltatásokon találhatóak meg. (raketa.hu)