h i r d e t é s

Alvászavar a világ legnagyobb népbetegsége

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Alvászavar a világ legnagyobb népbetegsége

2015. június 30. - 16:09
0 komment

Sokan küzdenek alvászavarokkal, pedig az alváshiány akár halálhoz is vezethet.

Az alvási nehézségeket legtöbbször környezeti és életmódbeli tényezők okozzák - írja a sztárklikk

Felnőttkori alvás kialakulása

Az ember alvásigénye csecsemőkorban a legnagyobb utána fokozatosan csökken, felnőttkorra 7-9 óra. Az újszülöttek alvásának felét az álomfázis teszi ki, ami felnőtt korra kb. 20% -ra csökken. 

A normális alvás során öt-hat, átlagosan 90 percig tartó ciklus ismétlődik. Szendergés, felszínes, közepes és mély alvás az úgynevezett REM-szakasz. Utóbbit a gyors szemmozgáson kívül az álom és bizonyos vegetatív tünetek, pulzus és légzésváltozások jellemzik. 

Az álmok túlnyomó többsége a REM fázisban történik, ekkor az agynak azok a területei aktívak, amelyek a tanulásban, gondolkodásban, dolgok megszervezésében vesznek részt. Felmérések szerint minél többet alszik valaki annál aggodalmaskodóbb, szorongásra hajlamosabb, problémáikat újra és újra átdolgozza, míg a keveset alvók önmagukkal elégedettek, tevékenyebbek, problémákat elhárító emberek. 

Alváshoz szükséges feltételek, alvás zavar kezelése

Ha már hetek óta nem tudunk aludni, forduljunk szakorvoshoz, de magunk is segíthetünk életmódbeli változtatásokkal.

Igyekezzünk életünkbe minél nagyobb rendszerességet iktatni, vagyis meghatározott időpontban együnk, ugyanabban az időpontban keljünk és feküdjünk. A normál napi ritmus helyreállítása, rendszeres testmozgás, fizikai aktivitás, megfelelő környezet biztosítása (kényelmes fekhely, megfelelő hőmérséklet stb) napközbeni szunyókálás kerülése kivéve alvászavarok esetén (ilyen a narkolepszia hirtelen, rohamokban jelentkező, váratlan álomba merülés a nap legkülönbözőbb időszakában vagy az alvajárás).

Kerüljük a délutáni élénkítő hatású ételek és italok fogyasztását (kakaó, kávé, csokoládé,energiaitalok stb.)elalvás előtt ne együnk túl sokat és nehéz ételeket.

Jótékony hatású lehet a citromfű, kamillatea, meleg mézes tej (szójatejjel is helyettesíthetjük). Ezek a gyógynövények természetes módon gondoskodnak az alvási nehézségek megszüntetéséről, bármikor alkalmazhatók.

Az amerikai Alvásegészségi Alapítvány munkatársa, Maree Barnes szerint az alvás nem élvez elsőbbséget az életünkben, egyszerűen nem vesszük komolyan. "Azt hiszem, ezt azért van, mert a társadalmunkban az emberek azt gondolják, hogy az alvás egyfajta opcionális kellemetlenség, amellyel csak az időnket pazaroljuk." Vagyis az emberek többsége úgy gondolja, hogy az alvást lehet halogatni a nélkül, hogy ennek a következményei kihatnának az alvás minőségére. Csakhogy ez nem így van.

Az alvászavarokat komolyan kell venni, fontos tisztázni a zavar okait és a pontos tüneteket, ennek érdekében szükség lehet alvásnaplót vezetni. Az alvászavarok legnagyobb része valamely átmeneti helyzethez, pszichés problémához köthető, vagy pszichiátriai, illetve testi betegség részeként jelentkezik, ezeket az állapotokat kezelni kell.

 

sztarklikk.hu

Posted by SEJT on 2015. június 30.