h i r d e t é s

Áder alapítványa 1,5 milliárddal hízott

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Áder alapítványa 1,5 milliárddal hízott

2019. február 14. - 09:31

Hát igen, aki a kormányt szolgálja, annak sora nem mehet rosszul. Magyarországon pedig az alapítvány kifejezését beárnyékolja fideszes politikusaink közpénzlenyúlásainak árnyéka. Elég csak arra emlékeznünk, hogy Matolcsy alapítványai körül hogyan vesztik el súlyos összegek közpénz jellegüket.

Áder János a kormány környezetvédője - Forrás: MTI Fotó: Máthé Zoltán

És bár a klímavédelem ügye Magyarországon lényegében a béka segge alatt található, ez nem akadályozza meg a kormányt abban, hogy az Áder által gründolt és Lázár János egykori helyettese, Csereghy Nándor igazgatta Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítványt jól feltöltsék pénzzel.

Hogy Áder miért épp a környezetvédelmet pécézte ki magának már csak azért is rejtély, mert a kormány látszólag semmilyen módon nem igyekszik komolyabb figyelmet fordítani a megújuló energiára. Ehelyett egy olyan paksi bővítést részesít inkább előnyben, amelyről a legjobb, ami elmondható;

soha nem fog működni.

Az egyetlen kérdés, hogy mi a retkes faszra mire megy el ez az évi másfél milliárd?

Az államfő tavaly ősszel a parlamentben beszélt a környezetvédelem fontosságáról, majd épp két héttel azután csaknem félmilliárd forint kormányzati támogatást kapott az alapítvány, derült ki a Miniszterelnökség nyilvánosságra hozott szerződéseiből. Ugyanekkor került ki egy kormányhatározat is, amely szerint ezután minden évben csaknem másfélmilliárdos támogatással számolhatnak.

Az alapítvány egy budai társasház félemeletén működik, de a kapucsengőre nem írták ki, és az ajtaján is hiába kopogtatott a tévéstáb. Azután írásban elárulták, hogy öt főt foglalkoztatnak, ha pedig szükséges, neves kutatókat is bevonnak munkájukba. Mint közölték, nemzetközi szaktekintélyek műveinek publikálását tervezik, konferenciákat szerveznek, és például támogatják a budapesti Víz Világkonferencia szakmai előkészületeit.

Sok egyéb kérdés is okkal felmerülhet a hírt olvasva, például, hogy ugyan milyen neves kutató adhatja nevét ahhoz a környezetvédelmi Alapítványhoz, amelynek kenyéradója ezekben a pillanatokban darálja be az MTA intézményét? A válasz pedig annál is elszomorítóbb, ha senki nem állna bele ebbe. Szükség esetén Magyarországon valahogy mindig előkerül egy erkölcsöt távolról sem ismerő, jobb szó híján tudós, akinek semmi tartása nincs. (Kell-e említenünk Kásler Miklós nevét?)