h i r d e t é s

A szaúdi hatóságok kivégezték Nimir Al-Nimir Sejket

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A szaúdi hatóságok kivégezték Nimir Al-Nimir Sejket

2016. január 04. - 18:04
0 komment

Amíg Teheránban az év végén immár 29. alkalommal síita és szunnita közeledést szorgalmazó konferenciát tartottak, addig a Szaúdi vezetés mindent elkövet, hogy amerikai-izraeli parancsra síita-szunnita háborút szítson.

Ma hajnalban Szaúd Arábiában kivégezték Nimir Al-Nimir sejket, aki kelet Szaúd Arábia síiták lakta, olajban gazdag területeinek meghatározó vallási vezetője, gondolkodója volt.

Sejk Nimir állhatatosan kritizálta a Szaúdi kormányt a terrorizmus támogatásáért, az erőszakon alapuló belső rend fenntartásáért. 2011-ben tüntetést szervezett a keleti tartományokban az uralkodó ház ellen, mivel síita lakósság az országon belül kirekesztődött a javak elosztásából és jogvédelemből.
Nimir sejket 47 másik elítélttel együtt végezték ki, akik ellen terrorizmusban való összeesküvés volt a vád. Többségük az al-Kaidához tartozott. A sejk ellen engedetlenség volt a vád.

Nyugati sajtóorgánumok tévesen szunnita-síita ellentétről beszélnek, holott ez teljesen más. A térségben az erőegyensúly Irán pozíciójának megváltozásával borulni látszik. Irán alatt nem egy ország értendő, hanem mindaz az érdekhalmaz, ami Oroszországot, iránt, Szíriát, Palesztinát, Irakot, a kurdokat és a térség más ide sorolható tényezőit jelenti, míg Szaúd Arábia alatt USA, Izrael, Öböl Arab országai, értendők. Mindez fel van díszítve síita-szunnita címkével, és aki csupán vallási alapon elemzi a történéseket, nem fog érteni mindebből semmit.

Sejk Nimir kivégzése a világ síita és szunnita híveit egyaránt megdöbbentette. A síita lakósság elnyomása a szaúdi kormány részéről eddig is napirenden volt, hiszen bennük a szaúdiak Irán bérenceit látták, de eddig ez nem követelt vezéráldozatot. Sejk Nimir az egész iszlám világban elismert és tiszteletet kiérdemelt személyiség volt. Mivel a sejk kivégzését szaúdi részről a diplomáciai kapcsolatok megszakítása is követte Iránnal, amit az USA is kifogásolt, vélhető, hogy mindez a cselekvéssor az uralkodóház megosztottságát, kapkodását jelzi.

Az ENSZ Emberi Jogi Bizottságának elnökségét jelenleg Szaúd Arábia tölti be. Kérdéseket vet fel mindez, különösen akkor, amikor az ország ENSZ nagykövetét, Feiszal bin Hasszán Trád-ot a legkevésbé sem zavarja, hogy 2014-ben hazájában történt a legtöbb lefejezés.

Allah kegyelmezzen Nimir sejknek és azoknak, kik az ő sorsában osztoznak! Allah egyesítsen minden jámbor, igaz embert a földön, akik megbékélést és szeretetet hirdetnek!

 

dr. Abdul Rahman Mihálffy