h i r d e t é s

A sürgősségi betegellátás és az orvosi ügyelet két különböző dolog

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

A sürgősségi betegellátás és az orvosi ügyelet két különböző dolog

2018. július 31. - 10:01

Egy téves diagnózis egy ember életébe került.

Kovács Géza Facebbok-posztját változtatás nélkül közöljük:

"Édesapám halála kapcsán az Esztergomban és térségben élőkre tartozó közérdekű kérdések és információk

Édesapám tegnap lett volna 73 éves. Nem öreg bácsi volt, hanem stramm, aktív, nyugdíjas életét élő férfi, aki hasznos tagja volt közösségünknek. Értelmetlen, idő előtti halála okán ígértem, hogy mindent megfogok tenni, hogy senki ne járhasson így.

Első lépésként, nézzük meg a rosszul működő rendszert, amelyben Esztergom Város Önkormányzatának is van felelőssége a polgárai felé, szerintem sürgős lépni valója van. A tények:

A helyi önkormányzatokról szóló törvény az egészségügyi alapellátás biztosítását az önkormányzat feladatává tette.

Az állandó ellátást nyújtó háziorvosok számának csökkenése, a szakemberhiány, az öregedés, a rosszul fizetett ügyelet, pénzügyi források hiánya, stb. miatt mind több önkormányzat számára megoldhatatlanná vált az alapellátás ügyeleti szolgálat működtetése, különösen a rendelési időn kívüli szolgáltatások esetében.

A probléma megoldására a Kormányzat kórházak ügyeleti rendszerének megerősítése, a háziorvosi szolgálat szervezeti és működési feltételeinek biztosítása helyett vidéken a háziorvosi központi ügyeletet kistérségi települések együttműködésének szorgalmazásával kívánják elláttatni. Jóllehet ehhez állami forrásokat pályázat útján biztosítanak, de mivel az alapellátás biztosítása és az ellátás felelősségét az önkormányzatnak kell vállalnia, a működés anyagi és személyi feltételeinek hiánya miatt a települések önkormányzatai lényegében csak a kényszerű társulási formát választhatják.

Amit nem mindenki tud:

Így került sor arra, hogy 2016 évben az Esztergom és Nyergesújfalu Többcélú Kistérségi Társulás Kistérségi Központi Ügyeleti szolgáltatás nyújtására a pályázaton nyertes ajánlattevő, a debreceni székhelyű Országos Orvosi Ügyelet Nonprofit Kft.-vel szerződést kössön.

Az Országos Orvosi Ügyelet Nonprofit Kft az ország területén működő 32 telephellyel rendelkező, 2017-ben közel 2 milliárd Ft nettó árbevételt elérő, a debreceni központban 17 főt foglalkoztató vállalkozás.

Esztergom és Nyergesújfalu Kistérségi Társulásban 9 településen Esztergom, Nyergesújfalu, Dömös, Pilismarót, Tát, Mogyorósbánya, Bajót, Lábatlan, Süttő , összesen 55.500 fő ellátandó lakossági létszámmal számolva felnőtt és a gyermekkorú betegek központi háziorvosi ügyeletet hétköznapokon a háziorvosi rendelési időn kívül, illetőleg ünnep-és munkaszüneti napokon 16:00 óra és 8:00 óra között kell a szolgáltatónak ellátnia.

A 9 település központi orvosi ügyeleti rendelő helyét a Társulás Esztergomban a Vaszary Kolos Kórház területén, a 12. számú épületben határozta meg. A szolgáltatóval kötött megállapodás szerint az egészségügyi szolgáltatások nyújtásához szükséges szakmai minimumfeltételekről szóló rendelkezés szerint egyidejűleg a szolgáltatás nyújtásához 2 fő orvost, 1 fő ápolót, 1 fő gépkocsivezetőt biztosítanak.

A szolgálat a működése során a következő közérdekű kérdések megválaszolása szükséges lenne:

1. Amennyiben a szolgálatot az ügyvezető igazgató és apparátusa közvetlen rendszerben, központilag irányítja, a központi ügyeleti szolgálatot ellátó orvosokkal, ápolókkal, ügyeletes gépkocsivezetőkel az alkalmazási megbízást az ügyvezető köti meg, tájékoztatják-e a Kistérségi Társulást és az ellátandó település lakosságát arról, hogy kivel kötöttek szerződést , a sürgősségi szolgálatot ellátó orvos, milyen szakterületen dolgozott, hol szerzett gyakorlatot?

2. Miként működnek együtt Vaszary Kolos Kórházzal, van-e szerződéses megállapodás közöttük, különösen a sürgősségi ellátással kapcsolatban?

3. Mivel a Központi Orvosi Ügyelet működésének teljesítményéről, az orvosi munka színvonaláról az érintett települések csak a szolgáltatást nyújtó beszámolójából szerezhet tudomást a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő ( NEAK ) valamint a Kormányhivatal Népegészségügyi Osztálya méri vagy ellenőrzi-e, hogy miként látja el a szolgáltató az alapvető működési célként kitűzött legmagasabb orvosi ügyeleti és sürgősségi feladatokat?

4. Miként szerez tudomást a Kistérségi Társulás a szolgáltatással kapcsolatos panaszokról, kap-e írásbeli tájékoztatást a szolgáltatótól a debreceni központba küldött panaszbejelentésekről, tartalmukról és azok kivizsgálásáról és eredményéről?

5. Kovács Vilmos tragikus halála kapcsán a szolgáltató, az önkormányzat, a felügyeleti szervek megkezdték-e a vizsgálatot a felelősség megállapításával kapcsolatban? A szolgáltató megkereste-e a hozzátartozókat részvétnyilvánításra ?

Egyelőre ennyi a második önvédelmi lépésem előtt. Arra kérem tisztelettel a térségi hírportálokat, magánszemélyeket osszák meg nyilvános bejegyzésemet, mert ezek olyan felvetések, amelyek mindenkinek az életéről szól!
Köszönettel:

Kovács Géza

2018. Július 31."