h i r d e t é s

A külső aranyér, mint betegség

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A külső aranyér, mint betegség

2021. szeptember 17. - 09:22

A külső aranyér az a kellemetlen, olykor kimondottan fájdalmas betegség, amiről csak a legutolsó utáni pillanatban kezdünk el gondolkodni - általában. Az aranyér maga egy rendkívül szemérmesen megélt valami, ami ugyan a testünk szerves része, csak éppen az elhelyezkedése ad okot a szégyenkezésre.

Forrás: aranyeresseg.hu

Az aranyerek a végbélben (belső aranyér) vagy a végbélnyílás szélén (külső aranyér) helyezkednek el. Egyik sem olyan terület, amelyről szívesen beszélünk, hát még hogy utáljuk a gondolatot is, hogy adott esetben meg kell mutatni egy orvosnak…!

Pedig sem a belső, sem a külső aranyérrel nem lehet viccelni, hiszen a megjelenése a kis kellemetlenségtől a bénító fájdalomig és a különböző, súlyos, akár életet veszélyeztető betegségig terjedhet. Utóbbi persze szélsőséges eset, de az emberek többsége mindent elkövet, hogy minél nagyobb legyen a baj, hiszen nem akaródzik felkeresni a szakembereket.

A külső aranyér tünetei

Aki megismerkedik a külső aranyérrel, jól körülhatárolható tüneteket vehet észre. A Dr. Bánfalvi Aranyér Központba már ilyenkor érdemes ellátogatni, hiszen a végbél viszketése, duzzanata, vérzése, a székelés nehézsége egyértelműen arra utal, hogy foglalkozni kell a problémával. Ráadásul itt nagyobb a vérrögképződés esélye, amely feszítő érzéssel, olykor hatalmas fájdalommal jár.

A trombózisról valószínűleg mindenki hallott, de főként a lábak esetében emlegetik. A mélyvénás trombózis előkerül a fogamzásgátlót szedő nőknél, a repülőútról visszatérőknél. És hát azoknál is hasonló a helyzet, akinek az aranyere trombotizál.

Amikor a külső aranyér visszere elreped, a kiszabaduló vér trombust, vérömlenyt képez a bőr alatt. A bőr megfeszül a területen, a vérrög erőteljes nyomást fejt ki az alatta lévő szövetekre - és a beteg nem tud ülni, állni, menni, vagy csak nagy fájdalmak árán. Ilyenkor egy gyors ambuláns műtét percek alatt megoldást nyújthat. Ha még nem ekkora a baj, akkor lehet kísérletezni Lioton géllel, ha már van váladékozás, Betadine oldattal folyamatosan fertőtleníteni kell a területet, hiszen a végbélen lévő seb gyorsan elfertőződhet.

A belső és külső aranyér

Az aranyerek meg is tréfálhatnak. Ugyanis ha a belső aranyér esik elő, az egy darabig visszatolható a végbélbe. Egy külső aranyeret azonban nem célszerű visszatuszkolni, hiszen egyrészt nem belülre való, másrészt veszélyes és fájdalmas. Többek között ezért is jó, ha minél hamarabb látja proktológus szakorvos a területet. Olykor a külső rögös aranyér magától felszívódik. 1-1,5 hét után kezdődik a folyamat, majd a teljes gyógyulás 2-4 hét lehet. Jó esetben. Ilyenkor általában visszamarad egy kis “szirom”, a megnyúlt bőr. Ez azonban hajlamossá válik az újbóli rögösödére. Tisztálkodásnál külön figyelmet kell rá fordítani.

Ülőfürdővel, krémezéssel az enyhe tünetek megszüntethetők. De egy gyors kimetszés véglegesen képes megoldani a problémát. Gyakorlatilag minimális fájdalommal járó beavatkozás, azonnali megkönnyebbülést eredményez. A végső döntést proktológus a pácienssel együtt hozza meg.