h i r d e t é s

A kisiklott Visegrád

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

A kisiklott Visegrád

2016. szeptember 21. - 07:29
0 komment

A pozsonyi EU-csúcs egy folyamat kezdete, melynek célja kivezetni az Európai Uniót eddigi legnagyobb válságából.

Forrás: ujszo.com

Ennek végén a borúlátó, de már nem teljesen a sci-fikategóriájába tartozó forgatókönyvek szerint felvillant az unió szétesése is. 

Ebben a helyzetben rukkolnak elő a visegrádi négyek EU-mentő javaslatcsomagjukkal. Ez önmagában még pozitív gesztusként is értékelhető lenne, ha az utóbbi hónapokban nem pont a visegrádi országok lettek volna azok, amelyek a leghangosabban bírálták az uniót, leginkább a menekültválság apropóján. 

A Brüsszel-ellenes retorika leghangosabb szószólója Orbán Viktor lett, aki Lengyelország új vezetőivel együtt egyértelműen átvette a V4 vezetői szerepét. Így a visegrádi négyek eredeti céljaikat meghazudtolva az erősödő nacionalizmus, az idegenellenesség és a diktatórikus tendenciák szinonimájává váltak Európa szemében. 

Olyannyira, hogy Nyugaton többen feltették a kérdést, vajon érdemes-e egyáltalán bent tartani ezeket az országokat a közös klubban. S bár Csehország és Szlovákia sokkal kevésbé látható ebben a történetben, Miloš Zeman cseh államfő és Robert Fico egyes kijelentései szépen illeszkednek a Budapest és Varsó által kijelölt irányvonalhoz. Pedig ha valakinek létérdeke az EU-ban való maradás, akkor a V4-es országok biztos a sor elején vannak. Köztük is főleg Szlovákia, amely méreténél és eurózóna-tagságánál fogva is jócskán megsínylené az EU felbomlását, de még az úgynevezett kétsebességes EU-t is – az újonc rebellisekkel érthetően nem számolnak a „magországok” klubjában. A visegrádi ország ezért végre felébredhetnének és abbahagyhatnák az ábrándozást arról, hogy majd ők fogják móresre tanítani Brüsszelt. Tény, hogy az EU intézményeivel szemben sok kritika felhozható, s erre természetesen szükség is van. Csakhogy ezt nem a médián keresztül kell megtenni, demagóg módon, Brüsszel ellen hergelve a nyilvánosságot, hanem zárt körben, mindvégig szem előtt tartva, hogy Közép-Európa számára az EU-tagságnak nincs alternatívája. 

Néhány jel arra utal, hogy Csehország és Szlovákia vezetői már belátták, az Orbán- és Kaczynski-vezette V4 talán túl messzire ment. Bízzunk abban, hogy Pozsonynak és Prágának szimbolikusan sikerül magához ragadnia a V4 kormányrúdját, s visszairányítani az európai irányba. 

Szerző: Czajlik Katalin / ujszo.com