h i r d e t é s

A gyermekek jogainak világnapján - A gyerekek jövője a tét

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A gyermekek jogainak világnapján - A gyerekek jövője a tét

2015. november 20. - 18:09
0 komment

Az ENSZ 1989. november 20-án fogadott el egyezményt a gyermekek jogairól, amelyet Magyarország is aláírt 1990-ben.

Így november 20-án a gyermekek jogainak világnapját ünnepeljük. Bár az egyezmény 24. cikke kijelenti: "Az Egyezményben részes államok elismerik a gyermeknek a lehető legjobb egészségi állapothoz való jogát", ezen a napon még tragikusabbá válik az a máskor sem szívderítő kép, hogy a világon mintegy 20 millió, és Magyarországon is sok ezer gyermeket "kezelnek" tudatbefolyásoló pszichiátriai szerekkel, valójában nem létező betegségekre hivatkozva.

Minden év november 20-án azoknak a jogaiért emelünk szót, akik társadalmunk egyik legkiszolgáltatottabb rétegét alkotják, egyszersmind társadalmunk jövőjét jelentik: a gyermekek. Jogaikat még manapság is számos veszély fenyegeti, amelyek közül talán az egyik legrejtettebb az a tudattompító gyógyszerezés, amelyet a segítség köntösébe burkolva végeznek.

Manapság világszerte mintegy 20 millió gyermeket gyógyszereznek tudatmódosító pszichiátriai szerekkel olyan magatartási és viselkedési problémákra hivatkozva, amelyekről soha nem igazolták, hogy orvosi értelemben betegségek lennének – így a gyógyszerezésnek sincs semmilyen orvosi alapja. Ha ehhez hozzátesszük, hogy ezek a kábítószer-jellegű anyagok milyen komoly és milyen sokféle mellékhatást okozhatnak a fejlődésben lévő szervezetben, akkor nem csodálkozhatunk, hogy egyre több szakember és jogvédő hívja fel a figyelmet e jelenség veszélyeire.

A jelenség alól Magyarország sem kivétel. Különösen nehéz helyzetbe kerülhetnek azok a gyermekek, akik igazi család nélkül, állami gondozásban nőnek fel, így nem áll rendelkezésükre az a családi és szülői oltalom, ami megvédhetné őket attól, ha magatartási problémáik miatt tudatmódosító gyógyszereket írnak fel nekik.

A felmérés szerint a gyógyszerezett gyermekek 37%-a magatartási problémák miatt kap tudatmódosító szereket, és a megkérdezett intézetek 65%-a nyilatkozott úgy, hogy tapasztalnak mellékhatásokat a gyermekeken.
A pedagógusoknak érthetően nincs mindig könnyű dolguk ezekkel a gyermekekkel, ám még közülük is sokan tisztában vannak vele, hogy a pszichiátriai gyógyszerezés nem oldja meg a gyermekek problémáját. "A gyógyszer eleinte 'lenyomja' a gyereket, és rövid időn belül a probléma visszaáll a gyógyszerszedést megelőző szintre" – írta az egyik pedagógus. "A mellékhatások miatt nem biztos, hogy a fejlődésben lévő szervezeteknek ez a gyógyszeres kezelés megfelelő" – írta egy másikuk.

Az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért nemzetközi központja néhány éve dokumentumfilmet készített a pszichiátria területén történő emberjogi visszaélésekről, amelynek részeként a gyermekek pszichiátriai gyógyszerezésének problémáját is vizsgálták. Ez a filmrészlet itt tekinthető meg:

http://hu.cchr.org/videos/psychiatry-an-industry-of-death/kids-in-psychiatrys-cross-hairs.html

November 20-a azok jogainak világnapja, akik a jövőt jelentik társadalmunk számára. Ezért az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány ezen a napon felhívta a nyilvánosság figyelmét a gyerekek pszichiátriai gyógyszerezésének veszélyeire, abban a reményben, hogy ennek helyét minél hamarabb ésszerű, a gyerekeknek valóban segítséget nyújtó megoldások veszik át.