h i r d e t é s

A Fideszt meglepte a Momentum: Orbán Viktor és csapata kitér a harc elől

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A Fideszt meglepte a Momentum: Orbán Viktor és csapata kitér a harc elől

2017. február 15. - 14:51

Nem aggódják túl a Fideszben a Momentum Mozgalom aláírásgyűjtésének esetleges sikerét, pedig az elmúlt három hét dinamikáját nem látták előre. – írja a hvg.hu.

Fotó: MTI / Illyés Tibor

A kormánypártok stratégiája az első napok támadásai után a konfliktuskerülő hallgatás, nem akarják mozgósítani budapesti ellenfeleiket. Titokban amúgy is attól tartanak, esetleg mégis megnyeri az ország az olimpiarendezést.

Vagy érdektelenségbe fullasztjuk, vagy beleállunk, más lehetőség nincs – mondta a hvg.hu kérdésére több fideszes politikus a Momentum Mozgalom (MoMo) olimpiaellenes kezdeményezéséről a népszavazási aláírásgyűjtés indulásakor. Három hete még minden megkérdezett biztos volt benne: „a semmiből jött ifjúsági mozgalom” el sem jut odáig, hogy összegyűjtse a referendumhoz szükséges 138 ezer aláírást. Azt hitték, nem is kell majd azon agyalni, hogyan viszonyuljon a Fidesz a kérdéshez.

Volt is nagy szemöldökemelgetés a pártban, amikor a MoMo egy hét alatt összeszedte a szükséges aláírások felét. A kormánypárti sajtó stratégiája láthatóan gyorsan igazodott a helyzethez: visszavettek az első hét intenzív, MoMosokat célzó támadásaiból, belátva, hogy a már bevett gyakorlatnak számító lejáratás ezúttal a visszájára sülhet el, és még inkább aláírásra tüzelheti az addig hezitáló budapestieket.

A kormánypárti megszólalásokból – pontosabban meg nem szólalásokból – szintén egyértelmű volt, hogy a pártban inkább az agyonhallgatás mellett tették le a garast: nem tartottak az olimpiát védő sajtótájékoztatókat, sem a MoMót sorosozó nyilatkozatokat, nehogy éppen ezzel korbácsolják fel az olimpiaellenes indulatokat, és akaratlanul is javítsák az aláírásgyűjtés esélyeit.

Január végén az olimpia mellett többször kiálló miniszterelnök is meglepő mértéktartással nyilvánult meg az ügyben: a kérdésre, mely szerint támogatja-e, hogy az emberek népszavazáson döntsenek az olimpiáról, Orbán Viktor mindenfajta minősítés nélkül azt mondta, a kormány tudomásul veszi, ha így alakul.

Az aláírásgyűjtés esetleges sikere információink szerint nem változtat majd a stratégián: a kommunikációs vezérfonal továbbra is az, hogy se a Fidesz, se a kormány ne vállaljon felesleges konfliktust az ügyben, ne minősítsék se a kezdeményezést, se az olimpiát ellenző budapestieket, és ne indítsanak a pályázatot támogató ellenkampányt sem.  

A hvg.hu-nak nyilatkozó, különböző státusú és beosztású fideszesek (a „mezei” képviselőtől az államtitkárig) egyébként egyformán elenyésző esélyét látják annak, hogy a MoMo akciója eljuthat a népszavazásig – függetlenül attól, megszerzik-e, vagy sem a kellő számú aláírást. A kezdeményezést egyrészt jóvá kell hagynia a fideszes többségű Fővárosi Választási Bizottságnak, amiről már most látszik, hogy nem lesz sima menet, hiszen a kormány melletti Békementeket szervező, nemrég függetlensége maradék látszatát is elvesztő CÖF jogásza már utalt rá, hogy szerinte vitatható, hány aláírást kell összegyűjteni. És persze rajtuk kívül mások is élhetnek jogorvoslati kezdeményezéssel – különböző támadási felületet találva az aláírásgyűjtő íveken.

Ráadásul a törvény szerinti jogorvoslati határidők maximális kihasználásával könnyen lehet, hogy ha a Fővárosi Közgyűlésnek el is kell rendelnie a végén a referendumot, azt már csak a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szeptember 13-i döntése utáni időpontra írná ki. Márpedig, ha a NOB Limában úgy döntene, hogy Párizs vagy Los Angeles helyett Budapesten legyen a 2024-es olimpia, akkor ténylegesen okafogyottá válna egy erről szóló referendum.

Az írást teljes terjedelmében ITT olvashatja!

Forrás: hvg.hu