h i r d e t é s

A Fidesz kizárná a görögöket Schengenből

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

A Fidesz kizárná a görögöket Schengenből

2015. november 16. - 14:25
0 komment

A miniszterelnök napirend előtti felszólalása nyitja a mai parlamenti ülést. Ma még sorra kerülhet a vita az uniós menekültkvótákról, ha ehhez meglesz a négyötödös többség.

Fotó: Europress/AFP

Orbán Viktor napirend előtti felszólalásával indul a mai parlamenti ülés - a miniszterelnök Európát megtámadták címmel tart beszédet. A képviselők igencsak hosszú hétre készülhetnek. A napirendi terv úgy számol, hogy a mai ülés éjfélig tarthat, és a hét többi három ülése is egyenként akár félnapos is lehet - írja a Világgazdaság.

Első szavunk ma is a részvété - így kezdte a miniszterelnök a felszólalását. Az Európai Uniót megtámadták és mi is veszélyben vagyunk - mondta. Nem csak Franciaország és a francia nép áll háborúban, az EU-t támadták meg, tehát ez a mi ügyünk is - fogalmazott.

A miniszterelnök szerint fel kell tenni a kérdést: mi a jobb, a határok lezárásával sérelmeket okozni, vagy európai polgárok életét veszélyeztetni. "Brüsszelben még mindig azt állítják, hogy a bevándorlás jó dolog, miközben nap mint nap bizonyítékokat kapunk arról, hogy a bevándorlás rossz dolog" - mondta a miniszterelnök.

Mindannyian tudjuk, hogy Európa nem bír el ennyi embert, a gazdasága képtelen ezt az emberáradatot fenntartani - közölte a miniszterelnök. Szerinte azonban nem csak a gazdaság miatt van veszély, a népvándorlás növeli a bűnözés veszélyét, most pedig már terrort is láthatunk. "ahol Európában sok bevándorló van, ott romlott a közbiztonság (...) ha nem beszélünk róla, attól ezek még tények maradnak" - fogalmazott.

Orbán szerint négy pont mentén kell átgondolni az Európa-politikát: meg kell védeni a határainkat, a kultúránkat, a gazdasági érdekeinket, és meg kell adni az embereknek azt a jogot, hogy befolyásolhassák az uniós döntéseket.

Azt a munkát, amit el kellett volna végezni, Magyarország sem végezte el a kritikus hónapokban - válaszolta Schiffer András a miniszterelnöknek. Az LMP frakcióvezetője szerint az EU nem tudta megkülönböztetni a menekülteket, a gazdasági bevándorlókat és a terroristákat, ilyen helyzetben nem volna szabad szerinte belemenni egy gyűlölet- és erőszakspirálba.

Vona Gábor Jobbik-elnök arról beszélt: a brüsszeli és berlini bevándorláspolitika megbukott. A bevándorlók nem terroristák, de a terroristák bevándorlók - mondta. Ezért szerinte "aki Magyarországot meg akarja óvni a terrorizmustól, annak Magyarországot meg kell óvnia a bevándorlástól".

"Vagy felvesszük a keresztet, vagy elveszünk" - a KDNP-s Vejkey Imre szerint ez a terrortámadások tanulsága. Európa biztonságát, kultúráját és hitét ma olyan veszély fenyegeti, ami minden eddiginél veszélyesebb: Európa szervezett megszállása zajlik - mondta.

Tóbiás József (MSZP) szerint a józan többség tudja ma Európában, hogy a párizsi terroristákat semmilyen kerítés nem állíthatta volna meg. Aki ilyenkor hiszterizálni próbálja a hangulatot, az a terroristákat segíti - fogalmazott. Lehet, hogy Európa lassú, de Európának szándéka van egységet teremteni, ebben pedig szerinte a magyar miniszterelnökre is szüksége van. "Párizsban az alapjait rakták le a szabadságnak, a testvériségnek és az igazságosságnak" - bakizott bele Tóbiás a francia forradalom jelszavába.

Kósa Lajos Fidesz-frakcióvezető arról beszélt: "ma az Európai Unió vezetőinek, élén Juncker elnök úrral, felelőssége van abban, hogy ez megtörténhetett". Kósa azt is kérte, hogy Görögországot zárják ki a schengeni egyezményből.

Orbán úgy reagált a frakcóvezetők felszólalásaira: a krízis valóban globális, de helyi megoldásokat is kell keresni. A bajt szerinte nem a titkosszolgálatok együtt nem működése okozta, hanem az, hogy ellenőrizetlenül özönlenek be emberek ide háborús övezetből. Szerinte azt mondani, hogy volt magyar felelősség, az öngyűlöletet jelent. "Itt, amíg ez a kormány levegőt tud venni, addig sem kvóta nem lesz, sem visszatoloncolás nem lesz" - ígérte. "Higgadtan, mértéktartással, de fel kell tennünk azt a kérdést, hogy Európa vezetői megtettek-e mindent" - folytatta. Ami az európai bevándorláspolitikát illeti, Orbán szerint "egyfajta öngyilkos hajlam hatalmasodott el rajtunk".

A mai parlamenti ülés a napirend előtti felszólalások után egy kétórás interpellációs körrel kezdődik, majd egy órán át jönnek az azonnali kérdések. Ezek előtt szavaznak arról, hogy az uniós menekültkvóták bírósági megtámadásáról már aznap tárgyaljanak és kedden szavazzanak - ehhez négyötödös többségre lesz szükség. Ha lesz elég ellenzéki átszavazó, akkor már hétfőn kora este megtarthatják a vitát erről.

A nap további részében bizottsági jelentéseket beszélnek át. Szóba fog kerülni a nemzetközi fejlesztési együttműködésről és ehhez kapcsolódóan a közbeszerzésekről szóló törvény, a termékbemutatók szabályainak szigorítása, a polgári perrendtartás digitalizációjával kapcsolatos törvényjavaslat, a földforgalmi törvény átírásához kapcsolódó törvénymódosítások, az élelmiszerlánc-felügyeleti díj, a Pálinka Nemzeti Tanács törvénye, a hulladékkezelési szabályok, vadvédelmi, majd halgazdálkodási törvények, az arcképelemző rendszer bevezetése, a szabálysértési törvény átírása, rendészeti szabályok EU-joghoz alakítása, a közigazgatási bürokráciacsökkentés - majd csak ezután jöhet az adócsomag és végül a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok alkalmazásának vitája.

 

vg.hu / Sz. I.