h i r d e t é s

A CEU válasza a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény tervezett módosításáról

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

A CEU válasza a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény tervezett módosításáról

2017. március 29. - 11:08

A Közép-európai Egyetem (CEU) tiltakozik a mai napon az Országgyűlésnek benyújtott nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. számú törvény tervezett módosítása ellen. 

A Közép-Európai Egyetem épülete - Fotó: Mudra László - Origo

Alapos jogi elemzés után a CEU azt a következtetést vonta le, hogy a javaslatban lévő változtatások ellehetetlenítenék az Egyetem további működését Budapesten, a városban, amely a CEU-nak immár 25 éve ad otthont. A CEU teljes mértékben a magyar jogszabályoknak megfelelően működik. A tervezett jogszabályt diszkriminatívnak tartjuk, mivel közvetlenül a CEU-t veszi célkeresztbe. A CEU arra kéri a kormányt, hogy vesse el a törvénymódosítási javaslatot és folytasson párbeszédet egy olyan megoldás érdekében, mely lehetővé teszi, hogy az Egyetem, mint szabad és független nemzetközi posztgraduális intézmény folytathassa tevékenységét Budapesten.      

“Bármilyenjogszabályváltozás, amelya CEU-t magyarországi működésének megszüntetésére kényszerítené, károsítaná a magyar tudományos életet, valamint negatívan befolyásolná a Magyar Kormány kapcsolatát szomszédaival, EU-s partnereivel és az Amerikai Egyesült Államokkal.” – jelentetteki a CEU elnök-rektora, Michael Ignatieff. “Felszólítom a Kormányt, hogyfolytassontárgyalásokatvelünkannakérdekében, hogyolyankielégítőmegoldásttaláljunk, amelylehetővéteszi a CEU számára, hogytovábbra is Budapestenfolytathassatevékenységét, ésfenntarthassa a működéséhezszükségesalapvetőakadémiaiszabadságát.”

2004-ben Magyarországés New York ÁllamKormányaközöttlétrejöttnyilatkozattámogatta a CEU azoncélját, hogyazamerikaiegyetemistátuszmegőrzésévelegyidejűleg, magyarországiakkreditációtszerezzen. A nyilatkozataláírásátkövetőenéletbelépő 2004. évi LXI.törvénylétrehoztaMagyarországon a Közép-európaiEgyetemet (KEE). A KEE mint magyarentitásmegalapításalehetővétette 10 mester- ésdoktori program indítását. A CEU/KEE egyegyetemkéntműködik, egyegyetemicampussalBudapesten. A CEU/KEE kettősidentitásalehetővéteszi, hogyazEgyetem a magyarésazamerikaijogszabályielőírásoknakelegettéve, MagyarországonésAmerikában is akkreditáltképzéseketnyújtson. Ezegybevettmodell. A CEU egyikeazonszámos, azAmerikaiEgyesültÁllamokbanakkreditáltnemzetköziegyetemeknek, melyeknemnyújtanakfelsőoktatásiképzéstazAmerikaiEgyesültÁllamokban.                

A módosítástovábbámegkövetelné a CEU-tól, hogyegyújabbegyetemicampustlétesítsen New York államban. A CEU számárailyenkötelezettségelőírásasemmilyenoktatásielőnnyelnemjárna, azonbanszükségtelenpénzügyiéshumán-erőforrásköltségeketgenerálna.  

A tervezetttörvénymódosításnakazazegyetemünketleginkábbdiszkriminálórendelkezése, amely a továbbiakbanlehetetlennétenné a magyaregyetemekszámára (ígytehát a KEE számára), hogynemeurópaiegyetemekszámára (így a CEU számára) programokatésképzéseketnyújtsanak. A CEU/KEE működéseazon a jelenleghatálybanlévőjogszabályonalapul, melylehetővéteszi, hogyaz OECD országok (beleértveazEgyesültÁllamok) programjaiésképzéseimagyarintézményekenkeresztülműködhessenekMagyarországon. Helytelenlenne, ha az 1996 óta OECD-tag Magyarországmegkülönböztetéstalkalmaznaegymásik OECD tagországgalszemben.

A tervezettmódosításdiszkriminatívvoltánakmásikpéldájaazonrendelkezéseltörlése, amelyjelenleglehetővéteszi a nem EU-s országokbólérkezőakadémiaimunkavállalóknak, hogymunkavállalásiengedélynélküldolgozhassanak a KEE-ben. A változástovábbi, szükségtelenakadálytgördítmajdazalkalmazottakfelvételeelé. Tekintettelarra, hogyMagyarországon a KEE foglalkoztatnagyszámban nem EU-s országbólszármazóoktatókat, a tervezettmódosításegyértelműenhátrányoshelyzetbehozzaazegyetemet.

A tervezettmódosításlehetetlennétennéazt is, hogyazamerikaiakkreditáltságú CEU a jelenlegi “Central European University” névenfolytassaprogramjait, hacsak a “Közép-európaiEgyetem” (KEE), a magyarentitás, meg nemváltoztatja a nevét. Ezaztjelentené, hogyvalamelyikegységnek meg kelleneváltoztatniaazáltaluknegyedévszázadahasználtnevet.

A CEU 2016-ban ünnepelte 25. évfordulóját. Nincsmáskívánsága, csakhogyBudapestenmaradjon. A CEU mélyenbeágyazódott a magyartudományoséletbe, szorosanegyüttműködveszámoskiválómagyarakadémiaiintézménnyel- az ELTE-től a Magyar TudományosAkadémiáig - kutatásiprojektekben, azoktatás- éstudásmegosztásterén, valamint a diákmobilitástámogatásában. A CEU-n tanuló, éventemintegy 1.800 diáklegnagyobbcsoportját a magyarokalkotják. A CEU-s tanárokésmunkavállalóktöbbségemagyarszármazású. A CEU a munkavállalóiutánmegfizetettadók, a társadalombiztosításijárulékokésegészségügyihozzájárulások, valamint a helyibeszállítókszolgáltatásaiértfizetettösszegekrévénjárulhozzá a magyargazdasághoz.

A CEU magánegyetem, függetlenintézmény. Számos társadalomtudományban és humán tárgyban nyújtott képzésünket a világ legjobb 200, 100, és néhányat a világ első 50 helyére rangsorolják. A CEU oktatói rendkívül sikeresek az Európai Unió Kutatási Ösztöndíjainak és más nemzetközi pályázatok elnyerésében. 2011 és 2016 között a CEU csaknem 7 millió eurót nyert az Európai Kutatási Bizottság (European Research Council - ERC) pályázatán; 2017 és 2022 között pedig várhatóan közel 15 millió eurót fog Magyarországrahozniaz ERC-től.A CEU-nak olyan hírneve van, amelyre minden magyar méltán büszke lehet. Sok magyar professzort alkalmazunk, és több jelentős magyar tudóst vonzottunk vissza külföldről Magyarországra, munkavállalóink többsége magyar, valamint a diákok közül a magyar hallgatók képezik a legnépesebb közönséget.

Büszkék vagyunk hírnevünkre, valamint az elmúlt 25 év során a magyar tudományos élethez tett hozzájárulásunkra, és határozottan megvédjük eredményeinket bárkivel szemben, aki becsmérlően nyilatkozik a munkánkról a magyar nyilvánosságban. Azegyetem, melynek 8 mester-, és 2 doktoriprogramjaakkreditáltMagyarországon, mélyenbeágyazódott a magyartudományoséstársadalmiéletbe. Több, mint 600 magyarmunkavállalótfoglalkoztat, ésátlagosan 400 magyardiákottanítévente.

Ezcsaknéhánypéldaarra, hogyangazdagítja a CEU Magyarországotés a világot. Egyolyanszabályozás, amelymegnehezítené a CEU magyarországi működését, lerombolná az évek során az egyetemünket a magyar intézményekhez kapcsoló együttműködési hálózatot, valamint rontaná Magyarországnak, mint az innováció, az akadémiai kiválóság és a tudományos kutatás egyik központjának a hírnevét.