h i r d e t é s

Rusvai Miklós szerint az omikron hozhatja el a nyájimmunitást

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Rusvai Miklós szerint az omikron hozhatja el a nyájimmunitást

2021. december 06. - 08:11

Rusvai Miklós víruskutató szerint lehet, hogy az omikron a jó forgatókönyv, amely, ha mindenkit megfertőz és csak nátha szerű tüneteket okoz, akár a nyájimmunitást is elhozhatja.

A kép illusztráció! - Forrás: Twiiter

Újabb szomszédos országban, Ausztria után Romániában is kimutatták a koronavírus omikron mutánsát. 

"A mutációk nemcsak a kedvezőtlen irányba befolyásolhatják a vírust, hanem nekünk, embereknek, előnyös változások is létrejöhetnek bizonyos mutációk következtében" - fogalmazott az RTL Klub műsorában a virológus. A vírus három tulajdonságából a fertőzőképesség, a megbetegítőképesség és a vakcináknak való ellenállóképesség szempontjából tulajdonképpen előnyös változások is lehetnek. Ha egy vírusnak a fertőzőképessége nő, de a megbetegítőképessége csökken, akkor az az emberiség számára előnyös, hiszen egy olyan mutáció jön létre, ami nagyon rövid idő alatt gyorsan szétterjedhet a lakosság körében és vakcinák nélkül immunizálja a lakosságot - magyarázta a szakember, aki hozzátette: ezzel ez a variáns ellenanyagot generál a szervezetben a virulens, vagyis nagy kórokozó képességgel rendelkező mutáns típusok ellen is.

Ha egy ilyen mutáns jön létre az omikron variánson, akkor a lakosság nem immunizált része is megkapja a fertőzést, de nem betegszik meg és ezáltal a nyájimmunitás gyorsan és problémamentesen, az egészségügy terhelése nélkül létrejöhet - mutatott rá. Amennyiben ez az új omikron variáns náthaszerű tüneteket képes csak okozni, és megfertőzi a lakosságot, akkor az eddig honos delta és alfa variánsok, amik súlyos betegséget idéztek elő, már nem képesek nagy csapást okozni, mert a gyenge változat már immunizálta a lakosság jelentős részét - magyarázta. Sajnos még nem tudni, hogy az omikron variánsra mi lesz a jellemző, de egyelőre vannak biztató jelek - ismerte el.

Hozzá kell tenni, hogy a fertőzések túlnyomó része Afrikában, az egyenlítő alatti részén történt, ahol a lakosság összetétele más, mint Európában, sokkal több a fiatal, az egészségügy nem mindenkit ér el, így nem tudni, hogy a súlyos esetek mindegyike eljutott volna-e a kórházakba ellátás céljából. Mindenesetre elsősorban fiatalok fertőződtek ott, ezért nem vethető össze az európai járvány az ottani járvánnyal - fejtette ki a szakember, aki most várja a híreket az európai országából, hogy hogyan terjed az omikron variáns és milyen tüneteket okoz. Majd pedig későbbi vizsgálatokból dől el, hogy az eddigi vakcinák képesek-e ezt a változatot is eredményesen fékezni - fűzte hozzá.

Az RTL Híradója is beszámolt arról, amit a Portfolio szombaton megírt: a Femtonics Kft. olyan egyedi PCR-tesztet fejlesztett ki, amely a jelenleg több mint 1,2 millió koronavírus-mutáns 99 százalékát lefedi, így képes kimutatni a mostanában aggodalomra okot adó, omikronnak nevezett variánst is. Az ígéretek szerint a szokásos tesztek mérési idejének csupán 10%-a alatt.

Rózsa Balázs, a társaság tulajdonos-alapítója kiemelte, hogy ők a mintavételi fázist nem érintik, ott lépnek be, amikor a laborítóriumba kerül a minta és ezt a folyamatot tudjuk sokkal gyorsabban lefuttatni. Egy egyszerű hasonlattal is élt a kutató: ha lenne egy mosogatógépünk és nem 2 óra alatt futna le a program, hanem lenne egy szuper erős tablettánk, ami képes a tányérokat 4-10 perc alatt megtisztítani. (Portfolio)