h i r d e t é s

Megkongatták a vészharangot a magyar tudósok

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Megkongatták a vészharangot a magyar tudósok

2023. április 25. - 06:47

Attól tartanak, hogy „végső roham” indulhat a magyar tudományos élet ellen.

Forrás: Akadémiai Dolgozók Fóruma/Facebook

Április 15-ei hatállyal lemondott az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) elnöki tisztségéről Maróth Miklós. A hírre reagálva az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) közleményt adott ki.

Mint írják, Maróth Miklós távozása ugyan nem rendítette meg a kutatóhálózatot, mégis fontos már most áttekinteni azt a rendkívül súlyos helyzetet, amelyben az új elnök átveszi a hálózat irányítását.

Sokak számára eseménytelennek tűnhetett ugyan Maróth Miklós elnöki ciklusa, amit elsősorban az illegitim és a jelenlegi tulajdoni viszonyok között fenntarthatatlan hálózat működtetésével töltött, de közben számos negatív változás zajlott le a hálózaton belül

– áll a közleményben.

Megemlítik, hogy az ELKH elismertsége az MTA alatti működéshez képest nem nőtt, ezzel párhuzamosan pedig zajlanak azok a tudományellenes támadások, amelyek az egész magyar tudományos élet nemzetközi megbecsülését érintik rendkívül súlyosan. Úgy vélik, a szervezet megalakulásakor, 2019-ben még lehetett azzal hitegetni a közvéleményt, hogy uniós forrásokból majd jelentős fejlesztések valósulnak meg a felsőoktatásban és a tudományban, ám mára tudni lehet, hogy „azokat a forrásokat sem kapjuk meg, amelyek korábban rendelkezésre álltak”.

Az MTA és a kutatóhálózat egységének helyreállítását szeretnék

Szerintük nyilvánvaló, hogy sem az ERASMUS+, sem a Horizon Europe programokról nem várható megegyezés a közeljövőben. „Azok a források, amelyekkel az alapítványokká privatizált egyetemeket hitegették, szintén nem fognak megérkezni” – tették hozzá. Mint írják, felsőoktatási és kutatási rendszer eróziója az MTA intézeteinek elkobzása után újabb mérföldkőhöz érkezett, ahonnan egyre kevésbé látszik a visszaút.

„Nem világos, hogy a 21 alapítványi rektor és a hozzájuk csatlakozó Maróth Miklós mégis mit remél a Brüsszelnek küldözgetett üzenetektől. Az még kevésbé érthető, hogy az egyetemi polgárok jelentős része miért nem ismeri fel továbbra sem, hogy az ország egykori büszkesége, a magyar tudomány végveszélyben forog” – fogalmaztak. A közleményben hangsúlyozták, hogy pénz, autonómia, és nemzetközi beágyazottság nélkül NAGY A VESZÉLYE ANNAK, HOGY AZ ÚJ VEZETŐ – BÁRKI LEGYEN IS AZ – A REZSIM KISZOLGÁLÓJÁVÁ, TETTESTÁRSSÁ VÁLIK A MAGYAR TUDOMÁNY ELLEN INTÉZETT VÉGSŐ ROHAMBAN.

Hozzátették: az ADF határozott véleménye továbbra is az, hogy a Magyar Tudományos Akadémia és a kutatóhálózat egységének helyreállítása az egyetlen észszerű megoldás. (Index)