h i r d e t é s

Internet és szavazólapok nélkül indult a választás Ugandában

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Internet és szavazólapok nélkül indult a választás Ugandában

2021. január 15. - 07:02

Feszült hangulatban kezdődött meg az elnök- és parlamenti választás Ugandában csütörtökön. Sok szavazókörbe több mint egy órás késéssel érkeztek meg a szavazólapok, hamar tömött sorok alakultak ki, és az internet is leállt. Képriport az Associated Press hírügynökség fotóiból.

Hamar sorok alakultak ki Ugandában a szavazócédulák késése miatt - Forrás: Jerome Delay/AP

Az államfő legnépszerűbb riválisa egy reggae-sztárból lett elnökjelölt, Bobi Wine. Meglehetősen széles a szavazók lehetősége, mert tíz jelölt indult a hivatalban lévő Yoweri Museveni elnökkel szemben.

Több ellenzéki tüntetést brutálisan elfojtottak a hatóságok az elnök- és parlamenti választásokat megelőző kampányidőszakban, így eleve feszült légkörben érkezett el a voksolás napja.

Bobi Wine, a legnépszerűbb elnökjelölt Kampalában voksolt - Forrás: Jerome Delay/AP

Az ugandai fővárosban, Kampalában több szavazókörben egy-másfél órás csúszással indult meg a voksolás, mert a szavazólapok késve érkeztek meg.

Volt ahol több mint két órával a tervezett nyitás után sem tudtak még szavazni az emberek, ott kígyózó sorok kezdtek kialakulni.


Rendezetten, de összezsúfolódva vártak a szavazók - Forrás: Jerome Delay/AP

A feszült belpolitikai hangulat miatt fokozott biztonsági intézkedések mellett nyitottak a szavazókörök, ami a hirtelen felmerülő gyakorlati akadályok miatt hasznosnak bizonyult.

Bár a képek tanúsága szerint a választók rendezett sorokban, nyugodtan várakoztak, az Afrikában is gyorsan terjedő koronavírus miatt járványügyi szempontból kockázatos helyzetek alakultak ki.


Biztonsági alakulat érkezése egy kampalai szavazókörbe - Forrás: Jerome Delay/AP

A feszültséget fokozta, hogy szerda óta nem működik az internet Ugandában. Nem technikai probléma alakult ki, direkt kapcsolták le a webet.

Az ugandai hatóságok kötelezték a szolgáltatókat, hogy blokkolják a világháló elérését. Ezt az ország legnagyobb telekommunikációs szolgáltatója, a dél-afrikai MTN Csoport közölte a sajtóval.


Egy átlagos szavazópont Ugandában - Forrás: Jerome Delay/AP

A zárt szavazóhelyiségekhez szokott európaiak számára szinte döbbenetes látvány egy átlagos ugandai szavazópont.

A legtöbb helyen két műanyagszéket vagy egy támla nélküli padot tettek ki a szabadba. A szervezők szerint ez a járvány idején kifejezetten előnyös megoldás, a választások tisztaságára vigyázó megfigyelőknek pedig lehetőséget ad, hogy nyílt színen, átláthatóan történjen a voksolás.

Egymás mellett felállított szabadtéri szavazópontok - Forrás: Jerome Delay/AP

Az idősek és a betegek számára kijelölt szavazóhely annyiban tér el az átlagostól, hogy egy plusz szék ad lehetőséget leülni.

A szavazópontokat egymás közelében helyezték el, a voksolók között biztonságiak járőröznek. A szavazás diszkrécióját az urnák mellé tett műanyag lavórok biztosítják, sokan ebbe helyezik a cédulát, amikor behúzzák az ikszet a preferált jelölt neve mellé, és bíznak abban, hogy a lavór pereme eltakarja a lapot.


Várakozók Kampalában - Forrás: Jerome Delay/AP

Aki nem tud állni, kénytelen a földre ülni a hosszas várakozás idején. A szavazólapok kiszállításának csúszása nem tántorította el a szavazni vágyókat, hogy leadják voksukat.

Az emberek várakozása érthető, hiszen nagy a tét. Museveni a kora miatt nem indulhatott volna már a 2021-es választáson, de a parlament 2017-ben - az ellenzék heves tiltakozása ellenére - alkotmánymódosítással eltörölte az államfőre vonatkozó 75 éves felső korhatárt. Így akár 2030-ig is hatalmon maradhat.

Fiatal szavazók egyeztetnek a voksolás előtt - Forrás: Jerome Delay/AP

A fiatal szavazók körében a legmagasabb az az energikus Wine támogatottsága, de népszerűsége ellenére elemzők szerint a hivatalban levő elnöknek van esélye győzelemre a csütörtöki választáson.

A 76 éves Museveni már 1986 óta vezeti Ugandát, és immár ötödik mandátumát tölti. A felmérések szerint a fiatalok többsége úgy gondolja, hogy képtelen megfelelően kezelni a munkanélküliség és az egyre duzzadó államadósság problémáját.


Egy 2016-os fotó a hivatalban lévő elnökről, Yoweri Museveniről - Forrás: Ben Curtis/AP

Ugandában több ellenzéki tüntetést tartottak a kampányidőszakban, és csak novemberben legalább 54 tiltakozó vesztette életét a biztonsági erőkkel zajló összecsapásokban. Ellenzéki jelölteket és támogatóikat, illetve a kampánystábok tagjait rendszeresen őrizetbe vették a hatóságok.

Az állam sokszor hivatkozott a koronavírus-járványra, de az ellenzék szerint ez csak ürügy volt a kormányzattal szembeni megmozdulások elfojtására.


A szavazólapok zárt doboza a választás reggelén - Forrás: Jerome Delay/AP

Ilyen zárt dobozokban érkeztek a szavazólapok rendőri biztosítással a szavazópontokra. Az ellenzéki elnökjelöltek azonban arra figyelmeztettek, hogy tudható, hogy Musevenitől nem idegen a választási csalás.

Wine arra biztatta támogatóit, hogy telefonjukkal dokumentálják a voksolás folyamatát, és fotózzák le a szavazólapjukat, amelyet aztán feltölthetnek egy "U Vote" nevű alkalmazásba. Ez Európában illegális lenne, Magyarországon csak saját célra fotózhatjuk le a szavazólapot, és a felvételt nem teheti közzé a választó.

Biztonsági erők az utcákon - Forrás: Jerome Delay/AP

Az utcákra fegyveres biztonsági alakulatokat vezényeltek ki, és az ugandai hatóságok már kedden letiltották az összes közösségi médiumot és üzenetküldő alkalmazást.

Museveni hivatalban lévő elnök elnézést kért a lépés miatt, de azt állította, hogy nincs más választása, miután a Facebook eltávolított néhány olyan profilt, amely az ő pártját támogatta.

A választás első részeredményei szombat estére várhatók. (Euronews)