h i r d e t é s

Botrányos lombkoronasétány: bukta a pert a polgármester

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Botrányos lombkoronasétány: bukta a pert a polgármester

2023. május 13. - 16:41

Pedig ő indította.

Filemon Mihály, Nyírmártonfalva fideszes polgármestere első fokon elbukta az Átlátszó ellen indított sajtó-helyreigazítási pert.

A lomb nélküli lombkoronasétányt építő polgármester azért perelte be az Átlátszót, mert megírták, hogy 60 millió forint uniós pénzt kapott a beruházásra.

A lap beszámolója szerint az ügyet pénteken tárgyalta a Fővárosi Törvényszék. Filemon Mihály azonban a korábbi ígéretével szemben meg sem jelent a bíróságon. A képviseletében eljáró ügyvéd sem járult hozzá hang-, vagy képfelvétel készítéséhez.

A tárgyaláson a Filemont Mihályt képviselő ügyvéd a következőket szerette volna helyreigazíttatni a kifogásolt cikkben:

  • A felperes még nem kapott uniós pénzt a sétányra, ugyanis csak a projekt befejezése után utalják át a pénzt a számlájára. Az ügyvéd azzal érvelt, hogy az uniós forrásoknál sokszor előfordul, hogy nem fizetik ki, nem automatizmus, hogy valaki azt végül megkapja.
  • A felperes nem kapott közel félmilliárd forint uniós támogatást erdőtelepítésre. Az ügyvéd elmondása szerint a megítélt „470 millió forintért 12 évig dolgozni kell!”
  • A sétány hossza nem 50, hanem 80 méter, és a közvélemény tájékoztatása szempontjából nem mindegy, hogy mennyi uniós pénz jut egy méterre. Az ügyvéd szerint a cikkünknek olyan hangulata van, ami azt érezteti, hogy itt uniós pénzek elherdálása forog fenn.

Dr. Uzsoky Ágnes, az ügy bírája ítéletében Filemon Mihály keresetét teljes egészében elutasította, és az Átlátszónak adott igazat.

A bíróság osztotta az Átlátszó álláspontját a közszereplőség kérdéskörében is. Évtizedekkel ezelőtt kialakult az a jogértelmezés, hogy nem maga a személy, hanem a közügy van a fókuszában annak, hogy valaki közszereplőnek minősül-e, vagy sem. De Filemon Mihály még a saját mércéje alapján is közszereplőnek minősül, mert amikor odaítélték neki 2021-ben a támogatást, akkor már egyértelműen közszereplő, polgármester volt. A bíróság szerint a közszereplő és a magánember szerepét „nem lehet önkényesen váltogatni, mint egy kabátot.” Arra is nyomatékosan felhívta a figyelmet a bíróság, hogy a közszereplők lényegesen többet kötelesek tűrni.

A bíróság a polgármestert mintegy 300 ezer perköltség megfizetésére kötelezte. (24.hu)