h i r d e t é s

Voldemort nagyúr bukása: Az első fecske vagy az utolsó mohikán?

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Voldemort nagyúr bukása: Az első fecske vagy az utolsó mohikán?

2016. október 17. - 10:13
0 komment

Lélektani hadviselésre kiválóan használható a rabosítás kifejezés, ami persze nem egyenlő azzal, amit sugall - a SZEGEDI KATTINTÓN blog írása.

Forrás: nepszava.hu

Nem öltöztetik az illetőt csíkos ruhába, nem viszik vezetőszáron rendőrök a kihallgatásra azt, akit rabosítanak, de fénykép készül róla, és az ujjlenyomata is bekerül a bűnüldöző szervek nyilvántartásába. Mengyi Roland, (alias Voldemort nagyúr) elszenvedte ezt a procedúrát, amin az utóbbi tíz esztendőben szinte kizárólag baloldali politikusok mentek át. Egyelőre nem tudni, hogy a Fidesz az út szélén hagyja-e a kormánypárti képviselőt, vagy politikai okokból meglebegteti a nagy belső rendcsinálás lehetőségét, aztán pedig megmenti Mengyit. Pályafutásának azonban politikai értelemben mindenképpen vége.

A Voldemort-ügy tulajdonképpen nem Mengyi Rolandról szól, hanem a Fidesz belső viszonyainak lehetséges átrendeződéséről. Elképzelhető, hogy Orbán Viktor rájött: kétélű fegyver, ha azt üzeni a párt tagsága felé, hogy amennyiben fideszes politikus vagy, mindent megtehetsz, mert minden körülmények között megmentünk. Sokan gondolják úgy a párton belül is, hogy olyan figurákat vonzott ez a szemlélet a Fideszbe, akik a hatalomgyakorlás és meggazdagodás kockázatmentes, ám erkölcsileg finoman szólva is aggályos útját választották.

Már értekeztünk arról korábban, hogy a Magyarország régióinak többsége a Voldemort nagyurak hitbizományai lettek az utóbbi hat esztendőben, így nem meglepő, ha sorra esnek ki a csontvázak a Fidesz vidéki szekrényeiből. Ezek a kormánypárti politikusok csöndben, legalábbis nagy feltűnés nélkül dolgoznak, általában a hangjukat nem halljuk a parlamenti üléseken, ha pedig részt vesznek egy helyi protokoll eseményen, akkor mondanak egy semmitmondó beszédet, melybe beleoltanak egy kis migránsozást, hogy a főnök elégedett legyen. A háttérből azonban nagyon tudatosan irányítják a rájuk bízott választókerület pályázati pénzeit, tesztelik az önkormányzatok együttműködési hajlandóságát, és nem ritkán beleszólnak olyan piszlicsárénak tűnő ügyekbe is, mint például egy falusi művelődési ház igazgatói pályázatának elbírálása.

Orbán Viktor ilyen vazallusokra bízta a vidéki Magyarországot, és úgy gondolta, hogy addig tökéletesen tudja uralni a hűbérurak világát, amíg valakik nem képzelik magukat kiskirálynak. Nos, valószínűleg ez lett Voldemort nagyúr veszte, hiszen átlépett egy olyan határt, melyet már nem tolerálhatott a párt legfőbb vezetése. A számos kérdés közül, melyeket felvet a Mengyi Roland ellen elindult eljárás, talán az a legfontosabb, hogy időben kezdte-e meg a miniszterelnök a borsodi nagyúr megregulázását?

Jól tudjuk, hogy nem ő az egyetlen vidéki képviselő, aki túlnőtt önmagán, ám nagy kérdés, hogy Mengyi sorsa mennyiben tudja elrettenteni azokat, akik épp úgy két kézzel másztak bele a mézes bödönbe, mint Voldemort. Hiába rántják most ki a kezüket, a méz ott csepeg az ujjaik végén, és ragadni fog még egy darabig, ha bármit is megfognak. De nem ez a legfőbb gond a Fidesz szempontjából. A választókerületeikben mindenható urak kapcsolatrendszere működteti a Fidesz gépezetét, és ha homokszem kerül ebbe, elég kiszámíthatatlan folyamatok indulhatnak meg. Példának okáért Voldemort helyét valakinek át kell vennie Borsodban, akinek mások lesznek a rokonai, barátai, lekötelezettjei, így a korábbi haszonélvezők közül többen megsértődhetnek, sőt kibeszélhetnek a pártból.

Ma már szinte közhelynek számít a megállapítás, mely szerint, hogy a 2018-as választást csak a Fidesz veszítheti el, az ellenzék nem nyerheti meg. Erre célzott Tölgyessy Péter islegutóbbi interjújában, amikor arról beszélt, hogy a Fidesz rendszere kívülről ugyan stabilnak látszik, de ha valahol meginog, akkor kártyavárként omolhat össze. A kapzsi vidéki nagyurak sok kárt okoznak a pártnak, de fegyelmet tartanak, biztosítják, hogy aközmunkások, a hivatalnokok, a kiszolgáltatott vállalkozók a Fideszre szavazzanak minden megmérettetésen. Lényegében olyan megbízható pillérei a hatalomnak, mint a Kádár-rendszerben a járási párttitkárok voltak. Ha ez a kapcsolati háló összeomlik, avidéki fellegvárak meginognak, akkor nem tudják ellensúlyozni azt, hogy Budapesten és több nagyvárosban a Fidesz már rég elvesztette a többségét. Orbán rendszerének lényegét sokkal jobban ki lehet tapintani a kis települések függőségi viszonyaiban, mint a nagyvárosok átláthatatlan kapcsolati rendszereiben, a Fidesz mozgósító ereje ezért itt sokkal erősebb, mint az urbánus környezetben.

Ezért borzasztó érzékeny terep belenyúlni felülről a már megbízhatóan működő vazallusi rendszerekbe, és ezért tippelünk most inkább arra, hogy Voldemort inkább az utolsó mohikán, akit meg mernek rángatni a főnökei, mint az első fecske, akit újabb bukott nagyurak követnek majd. Mengyi Roland Orbán Viktor számára egy beáldozható vidéki gyalog, aki elviheti a balhét nem csupán a többi korrupt nagyúr helyett, de tompíthatja a támadások élét az olyan nagy vadak esetében, mint Rogán Antal vagy Matolcsy György. Ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ne hidd el az utolsó mohikán meséjét, mert azt azért találta ki egy sápadtarcú, hogy egymásnak ugrassza a huronokat és a mohikánokat.”

 

szeka.blog.hu