h i r d e t é s

Veszélyezteti a kormányváltást a legutóbbi közvélemény-kutatás?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Veszélyezteti a kormányváltást a legutóbbi közvélemény-kutatás?

2021. december 17. - 06:12

Több internetes portálon is megjelent december 16-án reggel egy cikk az ellenzéki összefogásról, amely leginkább az ellenzéki kampány döcögős indulására világított rá.

A kép illusztráció! - Forrás: projects.fivethirtyeight.com

Szeredi Péter írása, amely a Szociális Demokráciáért Intézet oldalán jelent meg, azt bizonyítja, hogy a tegnap megjelent cikkek címeiben megjelölt „erősödés” azon, az állítólag az ellenzéki kampányközpont által megrendelt közvélemény-kutatáson alapul, amely szerint a Fidesz jelentős fölényben van az ellenzéki összefogással szemben. Az idézett kutatást egyelőre nem tudni,ki rendelte, ki végezte. Adatai meglepőek, kétségeket ébresztenek. Ilyen adatokat kormánypárti kutatóintézetek szoktak publikálni.

Lapunk szilárd véleménye az, ha kormánypárti, ha ellenzéki forrásból származnak az információk, azokat illik megjelentetni. További konzekvenciák levonását pedig a szakemberekre és a téma iránt fogékony olvasókra bízzuk. De térjünk vissza az írásra:

"A közvélemény-kutatók körében általános vélemény, hogy egy hónapon belül nem szoktak ugrásszerű változások – akár növekedés, akár csökkenés – bekövetkezni pláne nem politikai álláspontban. Az elmúlt hónapban nem volt olyan esemény, amely ilyen drasztikusan csökkenthette volna az ellenzéki szavazók számát egy sikeres előválasztás után. Emlékeztetnék, hogy a novemberi kutatási jelentések – leszámítva a kormánypárti intézetek eredményeit – lényegében a két lista között döntetlen eredményt, illetve ellenzéki vezetést mértek, a belföldi szavazók véleményét kutatva.    

A Republikon Kutatóintézet november végi felmérése szerint a Fidesz egy százalékot veszítve támogatottságából, a teljes népesség körében 31 százalékos támogatottsággal rendelkezett. A hat ellenzéki párt ugyanebben a körben 35 százalékon állt. 

A Závecz Research legutóbb november 15 és 24 között végzett 1000 fős reprezentatív mintán politikai véleménykutatást – megjegyzem, személyes megkérdezéssel, a többi intézet kutatása telefonos felméréssel készült –, a teljes népesség körében 41 százalékon állt az ellenzéki lista, 39 százalékon a Fidesz-lista.

Tóka Gábor választási szakértő széles körben elfogadott Vox Populi választási kalauzában így fogalmaz december 5-i elemzésében: „A publikált közvélemény-kutatások trendvonala szerint most szinte biztosan vezet a hatpárti ellenzék a Fidesz-KDNP előtt a várható belföldi szavazatarányokban.” Amint az általa publikált ábrán látható 2,6 százalék a számított különbség a két meghatározó csoportosulás között. 


Nagyobb méretért kattintson a képre!

Az következő két diagram is azt mutatja - a konkrét számadatok mellett -, hogy a választói vélemények lassan, több hónap alatt változnak csak néhány százalékkal.

A világban már nagyon régóta a közvélemény-kutatásokból dolgoznak a politikusok a kampánystábok és a média. Az efféle tendenciákra, amelyeket az ilyen eredmények mutatnak, felfigyelnek, reagálnak. Milliók kormányváltáshoz, egy jobb, emberibb Magyarországhoz fűzött reményét veszélyezteti egy elhamarkodottan és amatőr módon kiszivárogtatott felmérés."

A hivatkozott cikk lapunkban is megjelent >>