h i r d e t é s

Tudta? Hólyaghurut és felfázás: így előzzük meg a bajt

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Tudta? Hólyaghurut és felfázás: így előzzük meg a bajt

2016. november 30. - 16:20
0 komment

A hólyaghurut a 20 és az 50 év közötti nők jelentős részét érinti, a nők közel 50 százaléka életében legalább egyszer átéli a felfázásként emlegetett kórt. 

A kép illusztráció! - Forrás: hazipatika.com

A hólyaghurutot a felfázáson túl számos egyéb tényező is kiválthatja. Éppen ezért nem lehet elégszer hangsúlyozni a megelőzés fontosságát.

A köznyelvben a felfázás a hólyaghurut szinonimája. A fázásnak annyiban van köze a hólyaghuruthoz, hogy nedves fürdőruha, vagy lenge ruhában való üldögélés következtében lehűl az alhasi tájék, amely gyengítheti a hólyag védelmi rendszerét. Lehűlés hatására ugyanis az erek összeszűkülnek, romlik a hólyag vérkeringése és kevesebb olyan sejt jut erre a területre, amely a baktériumok elleni védekezésben fontos szerepet játszik. Így a hólyagba jutó mikrobák gyorsabban elszaporodhatnak. A nők között gyakori betegség sokszor támad nyáron, és meglehetősen sokszor fordul elő az "indián nyár" hónapjaiban is. Szeptemberben még meleg van, így ilyenkor még nem szívesen vesszük elő a szekrényből az őszies holmikat, pedig a reggelek és az esték már "csípősebbek" lehetnek.

Hajlamosító tényezők

A legtöbb nő élete során legalább egyszer találkozik a hólyaghuruttal, néhány tényező pedig még inkább hajlamosíthat a betegségre. Ilyen például a cukorbetegség, vagy a hüvely gyakori öblítése. A túlzásba vitt irrigálás felborítja az egészséges hüvelyflórát, és ez az ott élő baktériumok szaporodásának kedvez. A helytelen higiénés szokások is okozhatnak hólyaghurutot. Anatómiailag a női húgycső- és végbélnyílás egymáshoz közel található, így a nem megfelelő irányú törlés alkalmával a székletben található baktériumok a húgycsőbe és onnan a hólyagba kerülhetnek.

Sokaknál a szexuális aktust követően jelentkeznek a hólyaggyulladás jellemző tünetei. Ezt az egészséges hüvelyflórában található baktériumoknak a közeli húgycsőnyílásba, majd onnan a hólyagba való bejutása okozza. Megelőzhetjük a bajt, ha aktus után mielőbb kiürítjük a hólyagot, ezzel megakadályozzuk a kórokozók megtelepedését, és a pangó vizeletben való elszaporodását. Változókorban a sok más mellett a női nemi szervek és húgy utak normális működéséhez nélkülözhetetlen ösztrogén hormon hiánya miatt fordulhat elő gyakrabban hólyaghurut. A klimax alatt a nemi szervek és a húgy utak hámja sorvadásnak indul, az elvékonyodott hám pedig sebezhetőbbé válik, könnyebben esik különböző fertőzések áldozatául. Mindez jelentősen megnöveli a hólyaghurut veszélyét.

Van megoldás

Felfázásnál a leginkább veszélynek kitett szervek a vesék, a húgyhólyag és a húgy utak. Elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása, hiszen az egyik legfontosabb méregtelenítő szervünk, a vesénk így tudja végezni a feladatát. Egy átlagos testalkatú felnőtt esetében az ideális napi folyadék-bevitel 2-3 liter. Hólyaghurut tünetei esetén pedig különösen fontos a bőséges folyadékfogyasztás, hogy a hólyag alapos "átmosásával" mielőbb megszabadulhassunk az ott lévő baktériumoktól.

Amennyiben visszatérő hólyaghurutról van szó, érdemes végiggondolnunk, megteszünk-e mindent a személyes higiéniánk kialakítása és a betegség megelőzése érdekében. Fordítsunk még nagyobb hangsúlyt a megelőzésre, öltözzünk melegen, ne hagyjuk szabadon a medencetájékot és az alhasat, továbbá a lábainkat is tartsuk melegen. Szövődményes esetben, illetve ha nem javulnak a tünetek keresse fel Háziorvosát!

Forrás: Házi patika