h i r d e t é s

Tudta? Az idősekre veszélyes az idei influenzajárvány

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Tudta? Az idősekre veszélyes az idei influenzajárvány

2017. január 31. - 11:14

Az utóbbi évekhez képest idén korábban érkezett az influenza Európába. Magyarországon a második héten 31600 fő fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel.

A kép illusztráció! - Forrás: Newsfirst

Járvány idején a fertőzés megelőzésében az általános személyi higiénés magatartás a döntő.

Az ÁNTSZ közlése szerint idehaza erősödött az influenzavírusok cirkulációja, a 2. héten kétszer annyian fordultak orvoshoz influenzás panaszokkal, mint az előző héten. Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) Nemzeti Influenza Referencia Laboratóriumában végzett virológiai vizsgálatok során a betegeknél influenza A vírus okozta fertőzést igazoltak, amelynek döntő többsége H3N2 altípusú influenza A vírus volt.

Az influenza az egészséges személyeknél általában szövődménymentesen zajlik. Az időseknél az influenza A(H3N2) vírus okozhat súlyos, akár halálos kimenetelű megbetegedést, míg a fiatalabb korosztályba tartozóknál inkább a 2009. évi világjárványt okozó, jelenleg szezonális influenza A(H1N1) vírus lehet veszélyes. Jelenleg Európában a megbetegedések döntő többségét az influenza A(H3N2) vírus okozza. Ezért az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legutóbbi közleménye felhívja a figyelmet arra, hogy a súlyos légúti tünetekkel orvoshoz forduló időseknél gondolni kell az influenza megbetegedés lehetőségére, és javasolt influenzaspecifikus antivirális kezelés még akkor is, ha előzetesen influenza elleni védőoltásban részesült a beteg. Az antivirális kezelés akkor a leghatékonyabb, ha a tünetek megjelenését követő 48 órán belül megkezdődik.

Érdemes igénybe venni a védőoltást

Az influenza megelőzésének leghatékonyabb eszköze a védőoltás. Az influenza elleni védőoltás beadatásának még szezon közben is lehet szerepe a betegség elkerülésében. Az ebben az időszakban végzett oltások esetén már fennáll a lehetősége annak, hogy az oltott személy azelőtt megbetegszik, hogy a védőoltás kifejtené hatását (10-14 nap). Amennyiben valaki a védőoltás beadatása mellett dönt, lehetőség szerint kérjen külön időpontot háziorvosától, hogy ne kelljen a zsúfolt rendelőben várakoznia, ahol magasabb a fertőződés kockázata. Fontos kiemelni azt is, hogy az influenza elleni védőoltás nem okozhat influenzás megbetegedést, hiszen az oltóanyag nem tartalmaz élő vírust, a vakcina teljesen biztonságos.

Influenzajárvány idején a fertőződés esélye a következők betartásával csökkenthető:

  • Gyakran mossunk kezet meleg vízzel és szappannal, különösen köhögés, tüsszentés, orrfújás és a zsebkendő kidobása után. Az alkohol-bázisú kézfertőtlenítők is hatékonyak. Ne érintsük a szemünket, orrunkat vagy szánkat a kezünkkel, mielőtt azt megmosnánk.
  • Köhögéskor vagy tüsszentéskor tartsunk zsebkendőt a szájunk és az orrunk elé. Ha épp nincs kéznél, akkor is inkább a könyökhajlatba, és ne a tenyérbe köhögjünk/tüsszentsünk. Javasolt a papírzsebkendő használata.
  • Lehetőség szerint kerüljük a zsúfolt helyeket, zárt terekben gondoskodjunk a gyakori alapos szellőztetésről.
  • Influenzajárvány idején kerüljük az egyébként szokásos üdvözlési formákat (kézfogás, puszi), amelyek szintén növelik a megfertőződés kockázatát.

 

Forrás: Házipatika