h i r d e t é s

Trump kamikaze pályára küldte a Földet? Kilép a klímaegyezményből

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Trump kamikaze pályára küldte a Földet? Kilép a klímaegyezményből

2017. május 31. - 16:43

Donald Trump úgy döntött, az Egyesült Államok kivonul a Párizsi Klímaegyezményből - értesült az Axios nevű hírportál meg nem nevezett forrásokra hivatkozva. - írja a portfolio.hu.

Illusztráció: index.hu

Az értesülést a legjelentősebb nemzetközi hírügynökségek is átvették, a Fox News pedig más forrásokból hasonló információkra tett szert, ami valószínűsíti, hogy a korábban már belengetett lehetőség realizálódhat.

Ezzel nem csak a Párizsi Klímaegyezmény, de a globális éghajlatváltozás elleni nemzetközi küzdelem esetleges sikeres kimenetele is megkérdőjeleződik. 

Sokak számára talán hihetetlennek tűnik, de úgy néz ki, Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke tényleg kilépteti az USA-t a Párizsi Klímaegyezményből.

Trump korábban számos olyan kijelentést tett, amelyek arra utaltak, hogy nem veszi komolyan a klímaváltozással kapcsolatos tudományos jelentéseket, a globális felmelegedést például konkrétan tréfának nevezte.

Tudományos körökben közben egyre egyértelműbbnek tűnik, hogy az emberi tevékenység, elsősorban az úgynevezett üvegházhatású gázok kibocsátása jelentősen hozzájárul a szélsőséges időjárási jelenségek kialakulásához, a sarki jégsapkák olvadásához, a tengerszint emelkedéséhez, az aszályokhoz és az egyre sűrűbben előforduló extrém viharokhoz.

Az előzmények dacára sokan bíztak benne, hogy nem következik be a Párizsi Klímaegyezmény felrúgása.

Árulkodó volt azonban, hogy a G7 csoport múlt hétvégén tartott taorminai csúcstalálkozóján sem sikerült megállapodást elérni az egyezményről, miután az Egyesült Államok nem foglalt állást.

Paolo Gentiloni olasz miniszterelnök a csúcstalálkozó után azt mondta, az Egyesült Államokat minden elérhető eszközzel igyekeztek meggyőzni arról, hogy a klímaváltozás nem csak környezetvédelmi, de egyben jelentős gazdasági lehetőségeket is tartogató közös ügy.

A jelek szerint sikertelenül.

portfolio.hu

Trump időt kért a döntéshez, majd a Twitteren jelezte, hogy ezen a héten határozhat a Párizsi Megállapodás támogatásáról.

A 2015-ben Párizsban, közel 200 ország együttműködésével hozott klímamegállapodás elsődleges célja a globális felmelegedés korlátozása, részben a szén-dioxid és egyéb, a fosszilis energiahordozók felhasználásából eredő üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésével.

A szerződés keretében az Egyesült Államok is vállalta, hogy 2025-ig 26-28 százazalékkal mérsékli emisszióját a 2005-ös kibocsátási szinthez képest.

Ez a vállalás az USA egyezményből való kilépésével semmissé lett, ezzel alapvetően megkérdőjeleződött nem csupán a Párizsi Klímaegyezmény, de a globális éghajlatváltozás elleni nemzetközi erőfesztések lehetséges sikeres kimenetele is.

A döntés egyértelműen mélyreható hatással járhat a Párizsi Klímamegállapodásra nézve, amely nagyban függ az olyan nagy üvegházgáz-kibocsátók, mint az Amerikai Egyesült Államok vállalásaitól. Az amerikai vállalás kiesése értelemszerűen önmagában is jelentősen gyengíti a klímaalku mint eszköz erejét.

Az USA kilépésével ugyan a többi ország vállalásai továbbra is érvényben maradnak majd, azonban félő, hogy az egyik legnagyobb szennyező példáját többen is követhetik majd a kisebb ellenállást követve.

A Reuters megjegyzi, hogy a lépés Szíriával és Nikaraguával helyezi egy ligába az Egyesült Államokat, korábban ugyanis csak ezek az államok nem csatlakoztak a Föld éghajlatának jövője szempontjából kulcsfontosságúnak tartott megállapodáshoz.

portfolio.hu