h i r d e t é s

Továbbra sem kapnak rendszámot az 50-es robogók és motorok

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Továbbra sem kapnak rendszámot az 50-es robogók és motorok

2020. június 26. - 06:29

Rendszeresen felmerül az ötlet, hogy ideje lenne azonosítóval ellátni a segédmotoros kerékpárokat.

A kép illusztráció! - Forrás: MTI/Kovács Tamás

A világon lényegében mindenhol rendszámkötelesek ezek, Magyarország viszont kivétel, nálunk a segédmotoros kerékpárok egy nagyon vastag szürke zónát jelentenek a közlekedésben. Nincsenek nyilvántartásban, az előírásoknak csak a legritkább esetben felelnek meg, nincs számukra műszaki vizsga, és rendszám híján beazonosíthatatlanok. Az adásvételük sem szabályozott, elég egy kézzel megírt adásvételi, a forgalomban való részvételhez pedig csupán egy biztosítást kell kötni.

Moped Blog szerkesztője öt kérdést küldött a segédmotoros kerékpárokkal kapcsolatban az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak, amelyre a választ ki is rakta a blog Facebook oldalára.

A kérdések a következők voltak:

  • Lesz-e rendszámozás, és ha lesz, hogyan lehet kivédeni a lopott járművek tisztára mosását?
  • Tervezik-e az ötvenesként használt, de valójában annál nagyobb (ún. 50/125) robogók kampányszerű kiszűrését a forgalomból?
  • Igaz-e, hogy rendszámköteles, de rendszám nélkül használt motorkerékpárok nem parkolhatnak főútvonalon, és ezeket a hatóság elszállíthatja-e?
  • Itthon is lehet majd B-s jogosítvánnyal 125-ös motort vezetni?
  • Megemelik-e a segédmotorok 40 km/h-s maximálisan megengedett sebességét 50-re vagy 60-ra? Ha már úgyis mindegyik legalább annyival megy, és rendszám híján amúgy sem lehet őket megbírságolni.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium Kommunikációs Főosztálya teljes válasza az eredeti posztban olvasható, de a lényeg röviden: nem fog semmi változni.

Ugyanis a rendszámozásnak nincsenek meg a feltételei, a régi robogók új forgalombahelyezésére az emissziójuk miatt amúgy sincs lehetőség. Az 50/125-ös robogókat továbbra is csak eseti jelleggel fogják szűrni, a külön ellenőrzést nem látják indokoltnak. A harmadik kérdésre a válasz benne van a a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet 59. §-ában. Nem lehet majd B-s jogsival automatikusan 125-öst vezetni, erre végleges megoldásnák tekintik a B125-öt. És a segédmotorok 40-es végsebessége jó úgy, ahogy van, az emelése közlekedésbiztonsági szempontok miatt nem indokolt. (totalbike.hu)