h i r d e t é s

Több százan ellenzik a magánorvosok kivezénylését az állami intézményekbe

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Több százan ellenzik a magánorvosok kivezénylését az állami intézményekbe

2023. január 15. - 05:59

Nem enyhítené az orvoshiányt és a betegek számára is negatív következményekkel járna, ha a magánorvosokat közfinanszírozott egészségügyi intézményekbe kényszerítenék.

A kép illusztráció! - Forrás: MTI/Balogh Zoltán

Ezt az álláspontot képviseli az a szakmai csoport, amelyiknek egy hét alatt több száz követője lett. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a javaslat – legalább is eredeti formájában – lekerült a napirendről. Az ellenzéki pártok szerint egészségügyi reformokat így nem szabad bevezetni. 

Egy hét alatt több mint nyolcszázan szerveződtek közösséggé azok az egészségügyi szakemberek, akik ellenzik a magánorvosok kivezénylését az állami intézményekbe.

Mi egy szakmai csoport vagyunk, és azért hoztuk létre ezt a FB-oldalt, hogy tájékoztassuk a nyilvánosságot arról, hogy milyen negatív hatása lesz az emberekre nézve annak, ha a magánegészségügyben dolgozó orvosokat állami egészségügyi intézményekben történő munkavégzésre köteleznék

– mondta el a kezdeményezésről Fried Zoltán, a Magánorvosok az egészségügyért munkatársa. Gulyás Gergely szerint azóta elvetették a javaslatot, legalábbis annak a korábbi formáját biztosan. Végleges döntés még nem született az ügyben. 

A DK nem bízik abban, hogy a kormány új alapokra helyezett javaslattal állna elő, pedig Komáromi Zoltán szerint erre lenne szükség. ,,Senki ne legyen nyugodt, amikor valamit kitalál az Orbán-kormány, azt előbb-utóbb bevezeti, viszont semmiféle módosítást nem szokott ilyenkor engedni. Lehet, hogy roppant katonás, de az egészségügybe ilyen szabályokat, ilyen módon bevezetni szerintem képtelenség, és ebben egyetért az összes ellenzéki párt" – szögezte le Komáromi Zoltán, a Demokratikus Koalíció politikusa. 

A Momentum is jogosnak tartja a magánorvosok felháborodását, szerintük a vezénylés vagy a parancs nem oldja meg az állami egészségügyi intézmények gondjait. 

Havasi Gábor szerint az Orbán-kormány az elmúlt 12 évben aktívan támogatta a magánegészségügyi rendszer kiépülését, miközben fokozatosan építette le az állami egészségügyi rendszert, tehát most meg kell erősíteni az állami egészségügyet. Ennek egyik módja a szakdolgozók bérrendezése – tette hozzá. 

A Jobbik úgy látja, hogy a reformmal sem az egészségügyi szereplők, sem a betegek nem elégedettek. Lukács László György a szakmai megegyezést tartja a leglényegesebbnek.

Tehát hogyha valakinek, akkor a kormánynak meg kell osztania és konzultálnia kell, akkor a szakdolgozókkal, dolgozókkal és betegekkel kell, az, hogy a politikai szereplőkkel miként konzultálnak, szerintem már ebben teljesen mellékes, ha minket megkeresnek szívesen elmondjuk a véleményünket, de ilyen nem történt

– vélekedett a Jobbik frakcióvezetője, Lukács László György. Egy hónappal ezelőtt egy gyorsfelmérésben nagyjából 4500 orvos jelezte, hogy kész letétbe helyezni felmondását válaszul az egészségügy átalakításáról szóló törvénycsomagra. (atv.hu)