h i r d e t é s

Tagadja "a székely lobbi", hogy ők rúgatták volna ki az Index főszerkesztőjét

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Tagadja "a székely lobbi", hogy ők rúgatták volna ki az Index főszerkesztőjét

2020. július 29. - 15:40

A "Budapesten terjedő" pletykából csak annyi igaz, hogy megpróbálták propagandafelületként használni a lapot, az meg nem hagyta magát.

Pesty László Orbán Viktor kormányfői évértékelőjén 2014-ben - Forrás: Wikipédia

A dologról maga Pesty László, a Székelyföld autonómiájáért és a brüsszeli apanázsért indított aláírásgyűjtés Fidesz- és NER-közelinek okkal nevezhető kampányfőnöke számolt be egy interjúban, de szerinte nem igaz.

  • Annyi viszont az, hogy megpróbált cikket elhelyezni az Indexen az eredeti határidőig eredménytelen, de meghosszabbított aláírásgyűjtésről.
  • Dull Szabolcs viszont nem erre nem hajlandó; SMS-ben azt írta Pestynek, hogy "hello, nem élünk ezzel".

Ez volt július 17-én, 22-én Dull kirúgták, de Pesty szerint nincs összefüggés a 2 dolog között: "Én hatszemközt valóban kifejeztem nemtetszésemet, hiszen ezzel komolyan hátráltatta a székely lobbit,mivel több mint másfél milliós elérésű online felületről beszélünk. Számunkra hatalmas segítség lett volna, ha ők is támogatják az ügyet.

Persze, hogy sérelmeztem a dolgot, de ennek ellenére nem igaz az a Budapesten terjedő pletyka, miszerint a székely lobbi – vagy, ahogy ellenségeink fogalmaznak – a székely maffia – rúgatta ki Dull Szabolcsot! Ezt határozottan cáfoljuk, és kikérjük magunknak! Mostanáig tisztán tartottuk ezt a kampányt, és szeretnénk, ha ez így is maradna."

Azt tehát Pesty elismerte, hogy sérelmezte, de azt nem árulta el, hogy ki volt a másik 2 szempár gazdája. Kinél sérelmezte?

Dullnál? Bodolainál? Szombathynál? Vaszilynél? Rogánnál? Dömötörnél? Noch dazu Orbánnál vagy Kövérnél?

Akár ez volt Dull távozásának közvetlen oka, ami (illetve a vissza nem helyezése) kiváltotta a szerkesztőség túlnyomó többségének távozását, és az eddig ismert Index megszűnését, akár nem ez kulminálta az eseményeket direktben, az eset több dologra is rámutat.

  1. A NER, a Fidesz, a magyarországi pártállam támogatja, hogy egy Székely Nemzeti Tanács nevű, jogi személyiséggel nem rendelkező pszeudoszervezet a bukaresti kormány megkerülésével, közvetlenül jusson uniós forrásokhoz. Magyarország esetében ezt a leghatározottabban elutasítja még olyan legitim aktorok esetében is, mint az önkormányzatok és a bejegyzett civil szervezetek.
  2. Pestynek és az aláírás-, illetve pénzgyűjtő akciójának semmi szüksége nem volt az Indexen való megjelenésre. Vagy akár bármelyik másik magyar lapban, mert Magyarországon (továbbá Romániában, valamint Szlovákiában) meglett a szükséges számú szignó - már csak további 4 másik (bármelyik uniós) ország hiányzik, hogy az indítványt Brüsszel tárgyalni legyen kénytelen. Ehhez az Index-címlapon való megjelenés aligha tudott volna érdemit hozzátenni.
  3. Ennek dacára a Pesty megpróbált cikket elhelyezni az Indexen, és megsértődött az elutasításon, ami rámutat arra, hogy semmisnek tekintették/tekintik szerkesztői-újságírói autonómiát. Már nemcsak azzal van bajuk, ha valaki szembeszáll velük, de azzal is, ha valaki nem áll melléjük teljes mellszélességgel.

Lehet, hogy nem az aláírásgyűjtés propagálásának elmulasztása volt Dull kirúgásának konkrét oka, de alighanem ezek a trendek vezettek az Index megszűnéséhez: az Orbán-rezsim és csatolt részei megpróbáltak cikkeket elhelyezni a lapban, ilyen módon átvenni az irányítást és propagandafelületté tenni, amibe Bodolaiék belementek (közvetve ezt célozta volna a GG-terv is), az újságírók azonban nem, és inkább felálltak, hogy megőrizhessék az arcukat és későbbi esélyeiket (akár az újraindításra újrakezdésre).

Pedig, mint látszik, még csak szükség sem volt arra, hogy cikk jelenjen meg az aláírásgyűjtésről. Egyszerűen azért akarták, hogy lássák, megtehetik-e. Lehet, hogy nem ez volt a közvetlen ok, inkább csak valami lakmuszpapír lehetett: az Index propagandához való hozzáállásának indikátora.

b1.blog.hu