h i r d e t é s

Szakdolgozókat einstandol az országos tiszti főorvos

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Szakdolgozókat einstandol az országos tiszti főorvos

2020. május 08. - 07:53

Müller Cecília nem engedte vissza a koronavírusos betegek kezelésére átvezényelt egészségügyiseket. - írja a nepszava.hu.

Védőfelszerelést viselő ápolók egy beteget látnak el a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított intenzív osztályon az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben 2020. május 5-én. MTI/Balogh Zoltán

Azt javasolta, oldják meg az újraindítás problémáját helyettesítéssel vagy szüneteltessék tovább a rendelést.

Nem adják vissza a koronavírusos betegek ellátására kirendelt szakdolgozókat a szolgáltatások újraindításához – derül ki abból a Müller Cecília által jegyzett levélből, amit az országos tisztifőorvos a fővárosi és megyei kollégáinak küldött. Az érintettek mintegy fél tucat kérdésre vártak egyértelmű választ, köztük arra, hogy most visszamehetnek-e vagy sem a 65 év felettiek, valamint a krónikus betegségben szenvedő egészségügyi dolgozók a közvetlen betegellátásba. Erre Müller Cecília csak azt írta, hogy hatályban van Kásler Miklós szakminiszter április közepén kiadott utasítása, miszerint ha a működéshez elengedhetetlenül szükség van rájuk, akkor a saját felelősségükre visszatérhetnek dolgozni. Ám semmilyen joghátrány nem érheti azokat, akik erre nem vállalkoznak.

Továbbá arra is választ vártak, hogy a szakrendelőkből a koronavírusos betegek ellátására a Korányi Tüdőgyógyintézetbe kirendelt egészségügyi dolgozók az ellátórendszer újraindításával visszatérhetnek-e a munkahelyeikre. Több szakrendelő például úgy nyilatkozott, hogy egyes szolgáltatásaikat nem tudja újraindítani az elvezényelt dolgozóik nélkül.

Lapunk úgy tudja, körülbelül 70 szakembert köztük asszisztenseket, diplomás ápolókat, diabetológiai és fül-orr-gégészeti szakápolókat utasították arra, hogy a Korányiban koronavírusos betegeket ápoljanak. Az egészségügyi ellátások hételeji újraindításával azonban az eredeti munkahelyükön is szükség lenne rájuk. Különösen azért is, mert Kásler Miklós utasítása szerint a szakrendelőknek, és kórházaknak maguknak kell levenniük az egyes beavatkozások előtt a betegek a PCR-tesztjéhez a mintát. 

Mint arról korábban beszámoltunk, a Korányiba kirendelt szakdolgozók többségét húsvétkor értesítették arról, hogy néhány óra múlva a koronavírusos betegek mellett kell dolgozniuk. Azóta ezt a munkát végzik, s van köztük olyan is, akinek naponta két-három óra csak az utazás a Korányiig. Mások a fizikai és pszichés terhek miatt panaszkodnak. Egyikük lapunknak azt mondta: ő éppen azért választotta a szakrendelői munkát, mert nehezen viselte, ha nem tudja enyhíteni a súlyos betegek szenvedését, most pedig a kezei között halnak az emberek.

Müller Cecília válasza értelmében nekik is maradniuk kell. A tiszti főorvos pedig a szakrendelők vezetőinek azt javasolta oldják meg az újraindítás problémáját helyettesítéssel vagy szüneteltessék tovább a rendelést.

Lapunknak Nagy Csaba, a XIV. kerületi szakrendelő vezetője azt mondta: a fokozatos újraindítással ugyan nyernek egy kis időt, hogy nyolc munkatársuk pótlását megoldják, de az olyan szakfeladatok esetében, mint a diabetológiai és a fül-orr-gégészeti ellátás valószínűleg kénytelenek lesznek szűkebb rendelési időben fogadni a betegeket.

Információink szerint a dolgozók elvezénylése a következő kerületek szakrendelőit érinti: II, III, V, VI, IX, XIV, XVIII.

Rugalmasságot várnak a szabályok betartásával kapcsolatban

Legyenek rugalmasak a gyógyszerészek - ezt üzente Müller Cecília a kérdésünkre. Egy minapi történetet idéztünk fel neki, amelyben egy orvos felesége rosszul lett. A férj felírta a gyógyszert, rohant a patikába, nem adták ki neki, mert dél elmúlt. A férfi pedig 65 év feletti. Hiába mondta, hogy orvos és sürgős, de a tárában álló gyógyszerész hajthatatlan maradt. Az orvos is. Jó negyed óra múlva a vitára a gyógyszertár vezetője végül mégis kihozza a szükséges gyógyszert, mondván, hogy 50 000 Ft-tal megbüntetik, ha idős embert beenged.

Ilyen esetben, ha az orvos ráírná a receptre, hogy beadása sürgős, fel kéne hagyni a bürokratikus szabállyal

 - mondta lapunknak a panaszos.

A Népszava az esettel kapcsolatban szerdán azt kérdezte az operatív megkérdezte, hogy az ilyen eseteket lehetne-rugalmasabban kezelni. Müller Cecília válaszában azt mondta:

egy sürgős eset mindig sürgős, a patikákban is „soron kívüliséget élvez”, ha el tudja dönteni gyógyszerész látja, hogy a beteg nem érzi jól magát.

- Ajánlom - mondta - hogy kellő gondosság és óvatosság mellett a gyógyszerészek legyenek kellően rugalmasak és a szakmaiságukkal próbáljanak a betegeken segíteni.

nepszava.hu