h i r d e t é s

Sokszorosára ugrott az aggódó bejelentések száma, de hogy mi a baj, az titok

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Sokszorosára ugrott az aggódó bejelentések száma, de hogy mi a baj, az titok

2021. szeptember 01. - 06:06

Főleg a különböző sajtótartalmaktól féltik a gyerekeket, az illetékes hatóság nem árulhatja el, hogy mely médiumok érintettek, és milyen tartalommal.

Forrás: wikipedia

Június 15. és augusztus 25. között összesen 69 alkalommal tettek bejelentést a médiatörvény kiskorúak védelmére vonatkozó rendelkezéseinek vélelmezett megsértése miatt ‒ közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) a Magyar Hang megkeresésére. Folyamatban lévő ügyekről azonban a szervezet nem beszélhet, így nem tudni, hogy a bejelentők pontosan mit kifogásoltak, valamint hogy mely médiumok érintettek.

A panaszok feltehetően a pedofiltörvényként ismertté vált, homofób elemeket is tartalmazó jogszabály elfogadása miatt szaporodtak meg: az NMHH adatai szerint ugyanis tavaly ugyanebben az időszakban – június 15. és augusztus 25. között – tíz bejelentés tettek kiskorúak védelmével kapcsolatban.

A törvény alapján nemcsak a Médiahatósághoz, hanem a kormányhivatalok fogyasztóvédelmi osztályára vagy a rendőrségre is érkezhetnek bejelentések. (A könyvekkel kapcsolatos esetleges kifogások például várhatóan fogyasztóvédelmi ügynek minősülnek.) A Magyar Hang kérdéseire Budapest Főváros Kormányhivatalától nem érkezett válasz, míg az Országos Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint augusztus 9-ig nem volt olyan feljelentés, amely alapján „a gyermekpornográfia vagy a zaklatás új minősített esetei elkövetésének gyanúja miatt rendeltek el büntetőeljárást”.

"Akik eddig is homofóbok voltak, felhatalmazva érzik magukat"
‒ Várhatóan a rendőrséghez kevés feljelentés érkezik majd erre a törvényre hivatkozva. Hozzájuk legfeljebb az iskolai szexuális neveléssel kapcsolatos panaszok kerülhetnek, mert az erre vonatkozó szabályok megsértését külön szabálysértésnek minősíti a törvény. Sokkal valószínűbb, hogy a médiahatósághoz vagy a fogyasztóvédelemhez érkezik majd a legtöbb panasz ‒ mondta a Magyar Hangnak Dombos Tamás, a Háttér Társaság ügyvivője.

Az LMBTQI-érdekeket képviselő szervezetnél dolgozók tapasztalatai szerint a törvény elfogadása óta nőtt az utcai, szomszédok közötti, munkahelyi konfliktusok és bántalmazások száma ‒ Akik eddig is homofóbok voltak, felhatalmazva érzik magukat, hogy ennek a véleményüknek hangot adjanak, akár erőszakos úton is – fogalmazott Dombos Tamás.

Az új szabályok rögzítik azt is, hogy a jövőben a tévék is csak tizennyolc év felettieknek ajánlhatják az ilyen tartamú filmeket, műsorokat. Emiatt az RTL Klub is tiltakozott, jelezve, csak késő este, 18 éven felülieknek lehetne olyan alkotásokat bemutatni, mint például a Billy Elliot, a Philadelphia, a Bridget Jones naplója, vagy akár a Harry Potter-filmadaptációk egyes részei, és tiltólistára kerülnének olyan sorozatok is, mint a Modern család, a Jóbarátok, vagy éppen a Szomszédok és a Barátok közt számos epizódja. (A törvény egyik legfőbb bírálata éppen ez volt: nem egyértelmű, hogy mit tilt, és az sem, hogy a kifogásolt tettek milyen jogkövetkezményekkel járnak.)

Mindenesetre a médiatörvény szerint ha az NMHH azt állapítja meg, hogy a szabálytalanság csekély súlyú és először fordul elő, akkor lényegében figyelmeztetéssel zárul az ügy, ám ha ismétlődik a jogsértés, akkor súlyosak a retorziók. Például meghatározott időtartamra felfüggeszthető a médiaszolgáltatási jogosultság, vagy 3-200 millió forint közötti összegre büntethető az elkövető.

A tétel nagysága attól függ, melyik médium kategóriába sorolható a jogsértő orgánum. Például egy internetes sajtótermék, egy országos napilap ökölszabály szerint 25 millió forintot fizet. (nepszava.hu)

Sok 18 év alatti lányt lehet nézegetni a Mediaworks komárom-esztergom megyei zászlóshajóján, megyei bontásban >>