h i r d e t é s

Sok volt a kérdés és a kevés a válasz az azonnali kérdések és válaszok órájában az Országgyűlésben

Olvasási idő
8perc
Eddig olvastam
a- a+

Sok volt a kérdés és a kevés a válasz az azonnali kérdések és válaszok órájában az Országgyűlésben

2022. február 21. - 18:45

A fővárosi ügyekről, a korrupcióról, a baloldalról, az ügyészség munkájáról, szekszárdi problémákról, az infláció mértékéről, az agglomerációs települések problémáiról és Iványi Gábor egyesületéről is szóltak az azonnali kérdések az Országgyűlés hétfői ülésén. 

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Fidesz: képes egy ilyen baloldal az állami vagyonnal való felelős gazdálkodásra?

Zsigmond Barna Pál (Fidesz) arról beszélt: Karácsony Gergely főpolgármester 2019-es hivatalba lépése óta Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon uralják a városházát és most újra magukhoz akarják ragadni az ország vezetését is. A Gyurcsány-Bajnai-kormány emberei visszatértek, ezért van tele korrupciós ügyekkel a városháza - tette hozzá. Úgy fogalmazott: "a baloldalnak a vérében van a hazugság". Azt kérdezte: képes-e egy ilyen baloldal az állami vagyonnal való felelős gazdálkodásra.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta: 2002 és 2010 között Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon kormányzása alatt a "legkorruptabb időszak köszöntött be a magyar államigazgatásban", és azok az emberek, akik akkor a kormányzati munkában részt vettek, most a fővárosban jelentek meg a baloldal győzelme után. Azt kell feltételeznünk, hogy ahol a baloldal megjelenik, ott ezek az alakok is meg fognak jelenni és velünk együtt az osztalékos rendszer és a korrupció is. Jobb lenne ezt elkerülni - mondta.

Zsigmond Barna Pál úgy vélte: a városháza "kicsiben megmutatja", mi várna ránk, ha a baloldal kerülne hatalomra Magyarországon.

Gulyás Gergely viszonválaszában úgy értékelt: szinte semmiben nem gyarapodott a főváros az elmúlt két évben, csak botrányból, hajléktalanból, szemétből és közlekedési dugóból lett több.

Jobbik: rendszerszintű a korrupció Magyarországon

Gyüre Csaba (Jobbik) szerint rendszerszintű a korrupció Magyarországon. Felidézte Völner Pál volt igazságügyi államtitkár korrupciós ügyét, ami szerinte csak a jéghegy csúcsa.

Elmondta, egy 2021-es korrupcióérzékelési listán Magyarország utolsó előtti az EU-ban; az ország tíz év alatt a világranglista 46. helyéről a 73-ra esett vissza. Az okok között említette a többi között, hogy a politika befolyásolja a büntetőpolitikát, kézben tartva az ügyészséget.

Gulyás Gergely miniszter szerint ha kézi vezérlésű az ügyészség, akkor aligha lenne elképzelhető, hogy egy fideszes képviselőt a választások előtt meggyanúsítanak korrupció miatt. Kijelentette: az ügyészség üldözi a bűncselekményt, a korrupciót, függetlenül attól, hogy fideszes, vagy ellenzéki képviselő követ el ilyet.

A korrupcióérzékelési listával kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy azt a Transparency International készítette. A Soros György által pénzelt szervezetek által készített ranglisták nem valós állapotot mutatnak be, hanem Soros György politikai szimpátiáját fejezik ki - tette hozzá, közölve azt is, Magyarországon a jogállam működik, senki nincs felmentve az elkövetett bűnök alól.

KDNP: április 3-án Gyurcsány-stoppal kell kiegészíteni a kormány stoppolitikáját

Hollik István (KDNP) arról beszélt, hogy Gyurcsány Ferenc visszaküzdötte magát a baloldal vezetőjévé és vissza akar kapaszkodni a hatalomba.

Közölte, Gyurcsány Ferencék az európai parlamenti választás után a mostani parlamenti választáson is jelöltté tették Czeglédy Csabát, egy elítélt adóbűnözőt, akit ha megválasztanak, a mentelmi joga megakadályozza, hogy ellene folytassák a büntetőeljárást. Meddig tűrjük ezt? - kérdezte, majd azt a javaslatot tette, hogy a kormány kamatstop-, benzinárstop- és élelmiszerárstop-politikáját április 3-án egészítsék ki végleges Gyurcsány-stoppal.

Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztériumának parlamenti államtitkára szerint a helyzet tényeken alapul, a Gyurcsány Ferenc vezette pártszövetség egy büntetőeljárás gyanúsítottját indítja Szombathelyen. Hozzátette: egy másik büntetőeljárás gyanúsítottja, Bige László is támogatja ezt a pártszövetséget. Mi ez, ha nem korrupció? - kérdezte.

Közölte, a választás után foglalkozni kell azzal, mennyire törvényes egy büntetőeljárás gyanúsítottja általi finanszírozás.

MSZP: mikor adják meg a tartozást Miskolcnak?

Varga László (MSZP) azt firtatta, mikor adja vissza a kormány a Miskolcnak azt az 5,5 milliárd forintot, amivel a tömegközlekedés kapcsán tartozik.

Szerinte a 2019-es önkormányzati választások után a kormány hadat üzent az ellenzéki vezetésű önkormányzatoknak, a koronavírus-járvány alatt pedig az egyébként is csökkenő önkormányzati bevételeket tovább nyirbálta.

Gulyás Gergely válaszában arra emlékeztetett, hogy Miskolc adóssága 2010-ben, amikor a szocialista polgármester távozott hivatalából, 36 milliárd forint volt, amit a mostani kormány elengedett. Ha ebbe beszámítja az 5,5 milliárd forintot, akkor még bő 30 milliárd forinttal tartozik a képviselő politikai közössége - mondta.

Fidesz: méltó-e a magyar emberek képviseletére egy bűncselekménnyel gyanúsított személy

Budai Gyula (Fidesz) azt firtatta, méltó-e a magyar emberek képviseletére egy bűncselekménnyel gyanúsított személy. Elmondta, a momentumos Cseh Katalin ügyében az adóhivatal nyomozói megállapították, hogy egy cseh vállalkozás közreműködésével körbeszámlázás történhetett, vagyis az egymilliárd forintos vételár visszavándorolt a momentumos európai parlamenti képviselőhöz köthető cégháló egyik tagjához.

Úgy összegzett: a baloldalon nincs megújulás, nincsenek új arcok, módszerek.

Répássy Róbert válaszában elmondta, nem kis horderejű büntetőügyről van szó, a költségvetési csalást a büntető törvénykönyv három évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti alapesetben.

Azon véleményét is hangoztatta, a baloldal kettős mércét alkalmaz, saját ügyeit takargatja, azoknak soha semmilyen következménye nincs.

Jobbik: az ügyészség kettős mércét alkalmaz

Szilágyi György (Jobbik) azt kérdezte: nem tűnt-e fel az igazságügyi tárcának az a kettős mérce, miszerint a Fideszhez köthető köztörvényes bűnözőkkel másképp bánik az ügyészség, mint az egyszerű emberekkel? Szólt arról, hogy Völner Pál korábbi igazságügyi minisztériumi államtitkár nincs letartóztatásban, míg az ügy másik érintettje, Schadl György végrehajtói kamarai elnök igen.

Répássy Róbert, az igazságügyi tárca államtitkára arra emlékeztetett, hogy Szilágyi György korábban "hibbant Nérónak" nevezte pártszövetségese elnökét, és úgy fogalmazott, addig nem lesz elszámoltatás, amíg nem merik kimondani, hogy Gyurcsány Ferenc nem lakhat az Apró-villában.

Azt kérdezte a képviselőtől, hogyan tud elszámolni a lelkiismeretével most, hogy szövetségre lépett azzal az emberrel, akiről ilyeneket mondott. Az elmúlt években az összes szövetségesét börtönbe kívánta - idézte fel.

MSZP: számíthatnak-e a szekszárdiak a kormányra?

Harangozó Tamás (MSZP) arra volt kíváncsi, számíthatnak-e a szekszárdiak a kormányra. Elsőként azt kérdezte: elkészült-e már az M9-es autópálya városnak kedvező nyomvonala? Ugyancsak szólt az uszoda ügyéről, mondván: Szekszárd az egyetlen megyeszékhely, amelynek hét éve nincs fedett uszodája. Szerinte az Elios-ügyben is "otthagyták a várost az út szélén".

Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter azt felelte: az M9-es nyomvonalról vita folyik, döntés még nem született. Az uszoda ügyével kapcsolatban sajnálatát fejezte ki, emlékeztetett ugyanakkor, hogy önkormányzati kérdésről van szó, de ha lehetséges, a kormány is segíthet. Az Elios-ügyben egy szavatossági igény van, ha ez jogos "állunk rendelkezésre" - mondta.

DK: nem maradt idejük kormányozni?

Varju László (DK) szerint az infláció milliók megélhetését veszélyezteti. Azt kérdezte: "mégis mit csináltak önök kormányzás címén az elmúlt időszakban?" Úgy folytatta a kérdezést: hány, a Völner-ügyhöz hasonló eltüntetésén dolgoznak, hogy nem marad idejük a kormányzásra?

Az említett ügyben szerinte a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjének, valamint az igazságügyi miniszternek azonnal vizsgálatot kellett volna kezdeményeznie.

Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára azt felelte: az ügy nem a Pénzügyminisztériumhoz tartozik, így az nem terelte el a tárca munkáját. Utóbbit szerinte nem érheti kritika.

Adócsökkentés mellett is jelentős adót szednek be, az államkincstár időben kifizeti az állami béreket. Szólt arról is, hogy Szlovákiában tüntetések vannak a magyarhoz hasonló üzemanyagstop bevezetéséért.

LMP: mikor veszi a kormány komolyan az agglomerációban élők problémáit?

Hohn Krisztina (LMP) Budapest agglomerációs térségénének problémáira - az ivóvíz- és szennyvíz-gondokra, és az utak minőségére - hívta fel a figyelmet. Nagytarcsát hozta példaként, ahol szerinte további problémát okoz, hogy bár a képviselő-testület 2020 októberében feloszlatta önmagát, a pandémiás helyzet miatt nem írtak ki időközi önkormányzati választásokat. Fontos lenne, hogy a kormány komolyan vegye az agglomerációban élők problémáit - hangoztatta.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azt ígérte: ahogy az országgyűlési választás "lefut", azonnal lehetővé teszik az önkormányzati választások kiírását, így ahol szükséges ezeket májusban mindenhol meg lehet majd tartani.

Jogos felvetésnek tartotta a vízvezeték-hálózat cseréjét és jelezte: ez a következő évek egyik legnagyobb feladata például az agglomerációban vagy a Balaton-felvidéken is. Közölte: az európai uniós források jelentős részét erre tervezik felhasználni. A képviselőt ennek megvalósulása érdekében arra kérte, hogy saját képviselőcsoportjában, illetve szövetségeseinél járjon el annak érdekében, hogy "ne külföldön versenyezzenek azért, hogy ki tud ártani Magyarországnak".

Párbeszéd: a kormányoldal bosszúhadjáratot folytat Iványi Gábor ellen

Tordai Bence (Párbeszéd) arról beszélt: jelenleg is több tucat "felfegyverzett adónyomozó tartja megszállva" a hajléktalanokat segítő Oltalom Karitatív Egyesületet, mert a kormányoldal bosszúhadjáratot folytat annak vezetője, Iványi Gábor és a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség ellen. Szerinte ez azért történik, mert Iványi Gábor elvállalta volna a közös ellenzéki köztársasági elnökjelöltséget. Kijelentette: a magyar állam milliárdokkal tartozik a testvéközösségnek, miután 2011-ben a "szégyenteljes egyházügyi törvény" megfosztotta a szervezetet egyházi státuszától, és hiába mondta ki 2017-re nem csak az Alkotmánybíróság, de az Európai Bíróság is, hogy ezt jogtalanul tették.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára azt mondta: Iványi Gábor ellenlábasait az ellenzéknek a "saját házán belül" kellene keresnie, hiszen valaki megvétózta azt, hogy közös ellenzéki államfőjelölt legyen. Az államtitkár szerint nem politikai, hanem "egyszerű közigazgatási kérdésről" van szó. Közölte azt is: 2012 és 2020 között Iványi Gábor egyesülete 2,5 milliárd forintnyi többletet kapott az államtól a normatíván felül.

Tordai Bence úgy reagált: az egységes ellenzék minden pártjának képviselői ott vannak most Iványi Gábor egyesületénél, így "nem fog összejönni ez az éket verő stratégia" a kormányoldalnak.

Rétvári Bence viszonválaszában megerősítette: az állam mindenki számára biztosítja a támogatásokat, de a közüzemi számlákat és a közterheket mindenkinek ki kell fizetnie. (MTI)