h i r d e t é s

Saját cikkét is meghamisította a kormánypropaganda

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Saját cikkét is meghamisította a kormánypropaganda

2018. október 02. - 11:58

Szűrös Mátyás kalandja a Fidesz nyaloncsajtójával. 

Forrás. b1.blog.hu

Az történt, hogy az egyik sajtónak csak komoly jelentésbővítéssel nevezhet, közpénzből kitartott orgánum, a Pesti Srácok készített egy interjút Szűrös Mátyással, az MSZMP KB volt külügyi titkárával, a Kádár-rendszer kelet-berlini, majd moszkvai nagykövetével, a Magyar Köztársaságot kikiáltó államfővel, MSZP-s, majd a Fidesz mellé álló országgyűlési képviselővel, hogy mint az események közeli tanúja, világítaná meg a korabeli magyar álláspontot Csehszlovákia 1868-as megszállásáról.

A több mint 50 évvel ezelőtti történet mára részleteiben is jól feltárt. Azt gondolhatnánk, Szűrös semmi érdemit nem tud hozzátenni az értelmezéséhez. De tévednénk, mert a Pesti Srácok címben úgy sűrítette a volt állampárti politikus mondandóját, hogy 

"Dubček kiöntötte a szívét Kádárnak, aki végül elárulta őt".

Így idézőjelek között.

A sajtóban megszokott, hogy egy interjúból egy erős vagy jellemző mondatot emelnek ki, a jó esetben a cím mind a kettő egyszerre. Az bár nem túl etikus, de szintén szokásos, hogy az idézőjelek között nem szó szerinti, hanem tartalmi idézet szerepel: az interjúalany ezt nem pont így mondta, de így kellett volna mondania. Azért van az újságíró, hogy jól fogalmazzon helyette is.

De itt nem ez történik. Sőt. Szűrös nemhogy egyáltalán nem beszél Kádár árulásáról, de pont az ellenkezőjét állítja. Ti. hogy akkori főnökének nem volt mozgástere.

Az árulásteóriáról:

Ez persze érdekesen hangzott, de nincs benne semmi realitás. (...) Ezt az oroszok akkor már régen eldöntötték. Le volt játszva. Kádár elment a végsőkig, de tudta, hogy esetleg őt is leválthatják. (...) Mi elleneztük a bevonulást, de semmit sem tudtunk tenni ellene

Szűrös tehát nemhogy nem ugyanazt mondja, mint amit a címben idéznek tőle, hanem konzekvensen

tökéletesen és homlokegyenest az ellenkezőjét.

A riporterek, Huth és Stefka négyszer vagy ötször is használják az árulás szót a formailag kérdésnek tűnő sugalmazásaikban, de Szűrös nem kap az alkalmon, ő egyszer se mondja ki ezt. De sebaj, majd a szájába adják.

Az 1968. január 20-21 kistapolcsányi vadászatról, Kádár-Dubček találkozóról például azt közli a tolmácsként jelenlévő expolitikus, hogy

Dubček kiöntötte a szívét. Kádár meghallgatta, de csak általánosságban reagált.

Ennek első fele kerül a címbe, de azzal a folytatással, hogy Kádár elárulta őt. Tehát: meghallgatta, de csak általánosságban reagált = elárulta őt.

Az esetnek több tanulsága is van:

  • Ha a valóság nem egy egyezik az elvárásokkal, a Fidesz fakenews-világa nem a prekoncepciót módosítja, hanem a tényeket.
  • Már akkor is hazudnak, ha annak semmi tétje vagy értelme nincs; egyszerűen a vérükké vált.
  • Beszittyózva nemhogy újságot, de még kormánypropagandát se lehet csinálni.

Forrás: b1.blog.hu